e
sv

Sade Kahve – Faydaları, Besin Değerleri ve Yan Etkileri

557 Okunma — 12 Ocak 2023 16:36
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sabahları enerjik hissetmenize ve güne hazırlanmanıza yardımcı olması için sade kahvenizi sevebilirsiniz, fakat bunun hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Sade kahve içmenin bedeninizi ve zihninizi nasıl etkilediğini biliyor musunuz? Sade…

Sabahları enerjik hissetmenize ve güne hazırlanmanıza yardımcı olması için sade kahvenizi sevebilirsiniz, lakin bunun hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Sade kahve içmenin bedeninizi ve zihninizi nasıl etkilediğini biliyor musunuz? Sade kahvenin yararlarını ve yan tesirlerini biliyor musunuz?

Sade kahve, olağanda şeker, süt, krema yahut ek tatlar üzere katkı hususları eklenmeden demlenen kahvedir. Katkı hususları ile tatlandırıldığı vakte nazaran biraz buruk bir tada sahip olsa da, birçok kişi sert bir fincan sade kahveyi sever. Aslında, kimileri için günlük diyetlerinin bir modülüdür.

Bu yazıda sade kahve içmenin yararları, kilo vermenize nasıl yardımcı olabileceği, mümkün yan tesirleri ve kusursuz sade kahvenin nasıl yapılacağı hakkında konuşuyoruz.

Sade Kahvenin Besin Değeri​

Kalorisi, yağı ve karbonhidratı düşük bir içecek arıyorsanız sade kahve tam size nazaran.

Bir fincan sade kahve şunları içerir:

 • Yağ – %0
 • Kolesterol – %0
 • Sodyum – %0
 • Karbonhidratlar – %0
 • Şeker – %0
 • Potasyum – %4

Sizin de görebileceğiniz üzere sade kahve kalori, yağ yahut kolesterol sağlamaz. Lakin bu, “sağlıklı” yahut “besleyici” olduğu manasına gelmez. Aslında sade kahve, size düşük ölçüde potasyum vermesinin yanında besin bedeli de epey düşüktür. Yalnızca çok fazla kalori eklemiyor.

Yani kolay bir tabirle sade kahvenin kalori içeriği çok düşüktür, bu da onu sıhhatine ziyan vermeyecek olağan bir içecek arayanlar için ülkü bir içecek yapar. Kahvenizden daha fazla besin elde etmek istiyorsanız, bunu latte, mocha, cappuccino ve başkaları üzere farklı kahve içecek cinslerini seçerek yapabilirsiniz.

Kilo Kaybı İçin Sade Kahve​

Pek çok insan, hatta sistemli olarak sade kahve içenler bile, içeceğin kilo vermek için mükemmel bir katalizör olduğunun farkında değil.

Estetik ya da sıhhat nedenleriyle kilo vermek istiyorsanız ya da yalnızca kendi bedeninizde kendinizi uygun hissetmiyorsanız, diyetin rastgele bir kilo verme seyahatinin değerli bir kesimi olduğu bir sır değil. Amacınıza ulaşmanıza yardımcı olacak yiyecek ve içecekleri kesinlikle tüketmelisiniz ve sade kahve de bunlardan biri.

Aşağıda, kilo kaybı için siyah kahvenin yararlarını tartışıyoruz:

 1. Sade kahve, bedeninizdeki glikoz üretimini yavaşlatmaya yardımcı olan klorojenik asit içerir. Bu, yemekten sonra sade kahve içerseniz bedeninizin daha az glikoz ve yağ hücresi üreteceği manasına gelir.
 2. Sade kahve ayrıyeten kilo verme sürecine yardımcı olan antioksidanlar içerir.
 3. Sade kahve kafein açısından varlıklı olduğu için metabolik aktivitenin uyarılmasına yardımcı olur ve güç düzeyinizi yükselterek açlığı bastırır.
 4. Daha evvel de belirtildiği üzere sade kahve düşük kalorili bir içecektir ve ayrıyeten yağ yahut kolesterol içermez. Bu, her gün sade kahve içerek kilo almadığınız manasına gelir.
 5. Birçok insan spor salonuna gitmeden birkaç dakika evvel sade kahve içmeyi sever. Bunun nedeni, metabolizmayı büyük ölçüde hızlandırabilmesi ve antrenman seansınızdan daha fazla yarar sağlamanıza müsaade vermesidir.
 6. Kilo kaybı için öteki sade kahve yararları, bedendeki su içeriğinin azaltılmasını içerir. Sık idrara çıkma sonucunda bedeninizdeki fazla suyu azaltacak ve bu da süreksiz kilo kaybına yardımcı olacaktır.
 7. Kilo vermek için sade kahve alıyorsanız, hiçbir katkı hususu olmadan içmeniz gerektiğine dikkat etmek değerlidir. Bu, şeker, krema, süt yahut öteki rastgele bir ek aroma olmadığı manasına gelir. Bu cins katkı hususları ile, üstte tartışılan tüm bu yararlar geçersizdir zira o vakit içeceğiniz kalori, yağ ve kolesterol içerecektir. Bununla birlikte, kilo vermek için uygun bir rutini takip etmek kaidedir.

Sade Kahvenin Kanıtlanmış 10 Faydası​

Sade kahveyi seviyorsanız, içeceğin hem vücudunuz hem de zihniniz için pek çok yarar sağladığını öğrenmekten memnunluk duyacaksınız. Gelelim sade kahvenin yararlarına.

1. Ruh halini ve üretkenliği yükseltmeye yardımcı olur​

Sade kahve hudut sistemini uyarır, dopamin ve norepinefrin üzere “mutlu kimyasallar” olarak isimlendirilen ve kendinizi sevinçli ve olumlu hissetmenizi sağlayan nörotransmiterlerin salınımını artırır.

Sade kahvede bulunan , beyindeki uyarılabilirliği artırır, ruh halini düzgünleştirir ve bilişsel maharetleri geliştirerek daha üretken bir ortamı kolaylaştırır.

2. Bir Antidepresan Olarak Çalışabilir​

Kahvenin antidepresan tesiri, beyindeki serotonin ve dopamin ölçüsünü artırarak keder, acı ve yalnızlık üzere depresyon belirtilerini önlemesinden kaynaklanır. Ek olarak, kahve klorojenik asit, ferulik asit ve kafeik asit içerir.

Bu asitler, depresyonlu şahısların beyinlerinde meydana gelen hudut hücrelerinin iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olur ve buna bağlı rahatsızlık ve badireyi yatıştırır.

3. Kardiyovasküler sıhhati iyileştirir​

Düzenli olarak sade kahve alımı başlangıçta tansiyonunuzun yükselmesine neden olabilir, lakin bu tesir vakitle azalır.

Çalışmalar, her gün bir ila iki fincan sade kahve içmenin felç dahil kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabileceğini göstermiştir.

4. Hafızanızı geliştirir​

Sade kahvenin hafızayı geliştirmek için olağanüstü olduğu bilinmektedir. Yaşlandıkça bilişsel marifetlerimiz etkilenir ve , Demans ve Parkinson hastalıkları üzere hafızayla ilgili hastalıklara yakalanma olasılığımız artar.

Sistemli olarak sade kahve içmek, sonlarınızı etkin tutarak bunlarla savaşmanıza yardımcı olabilir ve böylelikle beyin işlevlerini geliştirebilir.

5. Karaciğeriniz için iyidir​

Karaciğeriniz, bedeninizin birçok fonksiyonu ile donatılmış hayati bir organdır. Çalışmalar, sistemli sade kahve alımının kanda bulunan ziyanlı karaciğer enzimlerinin düzeyini düşürdüğünü göstermiştir. Kanser, yağlı karaciğer, hepatit ve alkolik siroz üzere çeşitli karaciğer sorunlarını önler.

6. Midenizi temizlemenize yardımcı olur​

idrar söktürücü bir içecektir, yani ne kadar çok tüketirseniz o kadar sık idrara çıkarsınız. Sık idrara çıkma, toksinleri ve bakterileri bedenden atar ve midenizi temizler, sizi sağlıklı fiyat.

7. Kansere yakalanma riskini önlemeye yardımcı olabilir​

Kahve, bedeninizdeki iltihaplanmayı azaltmak için harikadır, bu da tümör gelişimini önlemeye yardımcı olur. Çalışmalar, nizamlı olarak sade kahve tüketiminin karaciğer kanseri, , kolon kanseri ve rektal kanser üzere muhakkak kanser tiplerinin gelişme riskini azaltabileceğini göstermiştir.

8. Antioksidan açısından zengindir​

Sade kahvenin birçok sıhhat faydası, yüksek antioksidan içeriğinden kaynaklanmaktadır. Potasyum, , Vitamin B2, B3 ve B5 üzere güçlü antioksidanlar ve ayrıyeten manganez sade kahvede bulunur.

ve magnezyum bedenimizdeki sıvı düzeylerini korur ve kan basıncını dayanaklar. Çeşitli vitaminler bedenin bağışıklığını ve metabolizma suratını canlandırır.

9. Selülitleri Azaltır​

Kahvedeki kafeinin kan damarlarını genişlettiği, ciltteki çukurları yumuşattığı ve cildi daha sıkı yaptığı söylenir. Daha büyük kan damarları, bölgeden daha fazla kan akabileceği manasına gelir, böylelikle daha fazla besin gelir ve cildin toksinlerden kurtulması ve gelişmesi daha kolay olur.

10. Gut riskinde azalma​

Çalışmalar, her gün sade kahve içen bireylerin gut hastalığına yakalanma riskinin %57 oranında daha düşük olduğunu bulmuştur.

Kahve, kafein ve polifenoller üzere faydalı bileşikler içerir. Kafein, beden dokuları etrafında ürik asit birikmesini önler. Polifenol kandaki insülin düzeyini düşürmeye yardımcı olur.

İnsülin ve ürik asit yakından bağlıdır. Artan insülin hassaslığı ve azalan insülin düzeyleri, ürik asit ve sodyumun eliminasyonunu düzgünleştirir. Böylelikle insülin hassaslığını artırarak dolaylı olarak ürik asidi bedenden uzaklaştırır. Kahveden gelen antioksidanların artması, gut hastalığını tetikleyen bedendeki insülin ve ürik asit düzeyinin azalmasına katkıda bulunur.

Sade Kahve Nasıl Yapılır?​

Sade kahve yapmanın tek bir yanlışsız yolu olmasa ve farklı beşerler sade kahvelerini kendi sistemleriyle yapıyor olsa da, içeceğinizin tadının her seferinde kusursuz olmasını sağlamak için atabileceğiniz adımlar vardır.

Sade kahve yapmanın iki yolu vardır – kendi başınıza öğüterek yahut bir makine kullanarak.

Nitekim hassas bir tada sahip berrak, siyah bir kahve istiyorsanız, o vakit kendi başınıza öğütmek en düzgün seçenektir. Yaklaşık üç yemek kaşığı kahve alın ve deniz tuzu kadar ince olana kadar öğütün. Yaklaşık 600 gram su kaynatın. Damlatıcınıza bir filtre ekleyin ve öğütülmüş kahve ile doldurun. Yüzeye yavaşça vurun ve bir bardağa dökün. Sade kahveniz kısa müddette hazır olacak.

Başka bir seçenek de, birçok insanın ne kadar kullanışlı olduğu için yaptığı bir kahve makinesini kullanmaktır.

Sade Kahvenin Yan Tesirleri Zararları​

Sade kahvenin avantajlarını ve kilo vermeye nasıl yardımcı olduğunu tartıştık, fakat hepsi bu kadar güzel mi? Rastgele bir yan tesiri yok mu? Her şey üzere, çok sade kahve alımı aşağıda tartışılan yan tesirlere neden olur:

 • Çok fazla sade kahve, bedeninizde sırf tasa ve gerilime yol açan yüksek seviyede gerilim hormonu salgılar. Çok fazla kafein tükettiğinizde gergin hissetmek kolaydır.
 • Aşırı kahve alımı, uyku rutininizi önemli halde bozabilir. Uygun bir gece uykusu çekmek istiyorsanız yatmadan birkaç saat evvel kahve içmemeniz önerilir.
 • Sade kahve kafein ve asit açısından zengindir, bu nedenle çok tüketim midenizde asitliğe neden olabilir. Kramplarınız ve karın spazmlarınız olması olasıdır.
 • Aşırı kahve tüketmek, bedeninizin günlük beslenmenizdeki demir, kalsiyum ve çinko üzere mineralleri emmesini zorlaştırır.

Özet​

Sade kahvenin sıhhate birçok yararı vardır ve ayrıyeten kilo vermeye yardımcı olur. Hafızayı güçlendirmeye, metabolizmayı artırmaya, karaciğerinizi ve kalbinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir ve kanser geliştirme riskinizi düşürmenize yardımcı olabilir.

Lakin ölçülü içilmelidir zira her şey üzere fazlası istenmeyen yan tesirlere neden olabilir. Bunlar ortasında asitlik, artan gerilim ve dert, düşük mineral emilim oranı ve rahatsız uyku sistemi sayılabilir.

Sade kahve ölçülü tüketildiğinde kalori, yağ yahut kolesterol içermeyen olağanüstü bir içecektir.

Sade Kahve – Sıkça Sorulan Sorular (SSS)​

S. Günde ne kadar sade kahve içmelisiniz?​

A. Kahvenin etken hususu olan kafein, dünyada en çok tüketilen psikoaktif unsurdur. Kahvenin kafein içeriği, fincan başına 50 ila 400 mg ortasında değişen epey değişkendir. Konut imali küçük bir fincan kahve 50 mg sağlayabilir. Genel bir kural olarak, ortalama 240 ml’lik bir fincan kahve yaklaşık 100 mg kafein sunar. Birçok kaynak, günde 400 mg kafeinin – günde 4 fincan (945 ml) kahveye muadildir – birden fazla sağlıklı yetişkin için inançlı olduğunu öne sürüyor.

S. Aç karnına sade kahve içebilir miyiz?​

A. Kahvede bulunan kafein ayrıyeten mide asidi (hidroklorik asit) üretimini artırarak gastrointestinal rahatsızlığa neden olabilir. Aç karnına kahve içtiğinizde, bu bedeninize daha fazla asit ekleyebilir. Kafeinsiz kahve bile, aç karnına sistemli olarak tüketilirse midenin çeperine ziyan verebilecek asit üretimini uyarabilir.

S. Sade Kahve Kilo Kaybına Güzel Gelir mi?​

A: Sade kahve, kilo kaybını hızlandırdığı bilinen klorojenik asit ismi verilen bir elemente sahiptir. Akşam yemeğinden sonra sade kahve tüketirseniz, klorojenik asit varlığı bedendeki glikoz üretimini yavaşlatır. Ayrıyeten, yeni yağ hücrelerinin üretimi azalır, bu da bedende daha az kalori manasına gelir. Sade kahve, metabolik aktiviteyi tesirli bir halde artıran ve bedenimizdeki güç düzeylerini yükselterek kilo kaybını destekleyen kafein içerir.

S. Sade kahve cilt için uygun midir?​

A: Kahve, melanom dışı cilt kanserlerini önlemede yardımcı olabilecek ve muhtemelen öbür cilt hastalıklarını önleyebilecek varlıklı bir B3 vitamini kaynağıdır. Kahvedeki kafeinin kan damarlarını genişlettiği, ciltteki çukurları yumuşattığı ve cildi daha sıkı yaptığı söylenir. Daha büyük kan damarları, bölgeden daha fazla kan akabileceği manasına gelir, böylelikle daha fazla besin gelir ve cildin toksinlerden kurtulması daha kolay olur.

S. Sade kahve ziyanlı mı?​

C: Çok sade kahve alımının ziyanlı yan tesirleri vardır. Çok fazla sade kahve, bedeninizde sizi telaşlı hissettirebilecek gerilim hormonlarını özgür bırakır. Midenizde asitliğe neden olarak karın kramplarına ve spazmlarına neden olabilir. Sisteminizde çok fazla kahve olması, bedeninizin günlük beslenmenizdeki demir, kalsiyum ve çinko üzere mineralleri emmesini zorlaştırır.

S. Hangisi daha âlâ yeşil çay mı yoksa sade kahve mi?​

C: Araştırmalara nazaran her iki içecek de kilo vermede tesirli olabilir. Bununla birlikte, genel sıhhat kelam konusu olduğunda, sade kahveden daha ağır basmaktadır.

S. Sade kahve kilo aldırır mı?​

C: Sade sade kahve kilo aldırmaz. Buna karşılık, açlığı denetim ederek ve metabolizmayı güçlendirerek kilo vermeye yardımcı olur. Bununla birlikte, sade kahvenize tatlandırıcılar eklemek, kilo artışına katkıda bulunabilir.

S. Sütlü kahve sağlıklı mı?​

C: Sütlü kahvenin kendi sıhhat faydaları vardır. Kahve, midede şiddetli asitliğe neden olabilecek yüksek bir pH düzeyine sahiptir. Sütlü kahve, kahvenin asidik pH düzeyini nötralize etmeye yardımcı olabilir, böylelikle neden olabileceği asitliği ve acıyı azaltır. Ayrıyeten kilo almak istiyorsanız tercihiniz sütlü kahve olmalıdır.

S. Sade kahve saç için yeterli midir?​

C: Sade kahve içmenin saç üzerinde direkt bir tesiri olmasa da direkt kullanılması birtakım yararlar sağlayabilir. Araştırmalar, kahve suyunun saça uygulanmasının saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olduğunu ve parlak, yumuşak saç büyümesini desteklediğini gösteriyor.

S. Kafein cilt için âlâ midir?​

C: Kahvedeki kafeinin kan damarlarını genişlettiği, ciltteki çukurları yumuşattığı ve cildi sıkılaştırdığı söylenir. Cildi, ince çizgilere, kırışıklıklara ve bunun dışında sarkık cilde neden olan özgür radikallerin neden olduğu hasarlardan korur.

S. Kahveyi yüzüme uygulayabilir miyim?​

C: Evet, kahve yüzünüz için mükemmeller yaratabilir. Kahve, hücre yine büyümesini düzenlemede çok kıymetli bir rol oynayan, hidrasyonun korunmasına ve cilt elastikiyetinin artmasına yol açan doku tamir özelliklerine sahiptir. Kahve kan deveranını takviyeler ve cildi sağlıklı ve güç dolu hale getirir, dokuların şişmesini ve cildin şişkinlik alanlarını tesirli bir formda azaltır.

 

Sade Kahve,Kahve,Asit,Kafein,Etki,Neden,Kan,Kilo Verme,Fayda,Sağlık,Yan,Gün,Yağ,Yardımcı,Gelir,Sık,Kanser,Cilt,Düşük,Anlamına,Fincan,Kalori,Vücut,Mide,Kilo Kaybı,Daha Fazla,İnsülin,Zarar,Karaciğer,Olabilir,Süt,Vücudunuzu,Saç,Harika,Kilo,Üretimi,Yol,Aşırı,Vardır,Antioksidan,Riskini,Alımı,Düzenli,Kole

 

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Sade Kahve – Faydaları, Besin Değerleri ve Yan Etkileri