e
sv

Akdeniz Diyetiyle İlgili Bilmedikleriniz

1738 Okunma — 23 Mart 2022 19:48
Akdeniz Diyeti
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Muhtemelen Akdeniz Diyetine aşinasınızdır. Sürekli olarak en sağlıklı diyet olarak sıralanır ve çok sayıda çalışma, onu kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi daha düşük kronik durum riskine ve ayrıca daha düşük erken ölüm riskine bağlamıştır. Ancak Akdeniz Diyeti hakkında kutlanacak çok şey varken, yeterince bahsetmediğimiz büyük bir sorun da var.

Diyet, Avrupa Akdeniz ülkelerinin geleneksel yeme alışkanlıklarına dayanmaktadır ancak Akdeniz kıyı şeridine sahip diğer birçok ulusun geleneksel mutfaklarını hariç tutmaktadır. Ayrıca, diyetin şu anki yorumu, pek çoğu için erişilemeyen gıdalara büyük ölçüde dayandığından, söylendiği kadar esnek veya erişilebilir değil.

Bu makale, kültürel miras ve tercih edilen yiyeceklerden bağımsız olarak Akdeniz Diyetini nasıl daha kapsayıcı hale getirebileceğimizi ve ilk araştırmadaki bazı sorunları araştırıyor.

Akdeniz Diyeti tüm Akdeniz bölgesini temsil etmez

Akdeniz’e dokunan 21 ülke var: Arnavutluk, Cezayir, Bosna Hersek, Hırvatistan, Kıbrıs, Mısır, Fransa, Yunanistan, İsrail, İtalya, Lübnan, Libya, Malta, Monako, Karadağ, Fas, Slovenya, İspanya, Suriye, Tunus ve Türkiye.

Bununla birlikte, Akdeniz Diyeti, bölgedeki Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ülkeleri hariç, esas olarak İtalya, Yunanistan , İspanya ve güney Fransa’nın geleneksel mutfaklarına dayanmaktadır.

Bunun nedeni Yedi Ülke Araştırmasına kadar götürülebilir. 1952-1957 yılları arasında Amerikalı araştırmacı Ancel Keys, yedi ülkede gayri resmi, keşifsel çalışmalar yürüttü: İtalya, Yunanistan, Yugoslavya, Hollanda, Finlandiya, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri. Araştırmacılar bu ülkelerin her birinde yeme düzenini incelediler ve kalp hastalığı, diyabet ve yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve sigara gibi risk faktörlerini ölçtüler.

Lezzetli ve Sağlıklı Ev Yemekleri Hazırlamanın En İyi Yolları

Sonuç olarak, Keys ve ekibi İtalya ve Yunanistan’daki beslenme alışkanlıklarının bu ülkelerde daha düşük kalp hastalığı ve tüm nedenlere bağlı ölüm oranlarıyla ilişkili olduğu sonucuna vardı. Böylece Keys, daha iyi sağlık ve daha düşük hastalık riski için bu yeme şeklini tanıtmaya başladı.

Bugün uzmanlar, Keys’in araştırma yöntemlerini eleştirme konusunda hızlılar. Journal of Critical Dietetics dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir makale , çalışmanın yalnızca erkeklerden veri topladığını ve Japonya dışında, yalnızca ağırlıklı olarak beyaz popülasyonları içerdiğine işaret ediyor.

Avrupa dışı mutfakların Akdeniz Diyetinin bir parçası olmamasının nedeni, daha az besleyici olmaları değil, bu ülkelerin erken araştırmalara dahil edilmemesidir.

Sadece Avrupa mutfaklarına odaklanmak damgalayıcı olabilir

Genel olarak, uzmanlar Akdeniz Diyetinin besleyici olduğu konusunda hemfikirdir . Bütün, bitki bazlı gıdaları (meyveler, sebzeler, kabuklu yemişler, tohumlar, baklagiller ve tam tahıllar), yağsız protein ve doymamış yağları vurgular. Bu, Amerikalılar için Beslenme Yönergeleri’nin önerdiği şeye benzer. Ancak özellikle İtalya, Yunanistan, İspanya ve Fransa mutfaklarından bahsetmek mutlaka yardımcı olmuyor ve birçok Akdeniz Diyeti yemek listesi kültürel çeşitlilikten yoksun.

New York’ta kayıtlı bir diyetisyen olan RDN, MS, Shana Spence , ” Bir bölgenin (ve gerçekten, üç veya dört ülkenin) sağlıklı beslendiğini söylemek, diğer ülkelerin ve kültürel gıdalarının sağlıklı olmadığı anlamına gelir ve bu da damgalayıcı olabilir” diyor . .

Sağlıklı Bir Vücut İçin 5 Farklı Oruç Çeşiti

Gerçek Akdeniz diyeti, balık ve zeytinyağı gibi Avrupa’nın temel gıdalarının çok ötesine uzanır .

Kayıtlı diyetisyen Alice Figueroa , MPH, RDN , “Akdeniz bölgesindeki her ülke ve/veya kültürel grubun kendine özgü yemek kültürü ve tercihleri ​​vardır” diyor . Sadece Avrupa ülkelerini değil, Afrika ve Ortadoğu ülkelerini de öne çıkarmalıyız” dedi.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Akdeniz Diyetiyle İlgili Bilmedikleriniz