e
sv

Yalnız Mutlu Olmak için 14 İpucu

1673 Okunma — 23 Mart 2022 10:53
Yalnız Mutlu Olmanın Yolları
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bazı insanlar doğal olarak yalnız mutludur. Ancak diğerleri için yalnız olmak bir meydan okumadır bu yüzden sizlere yalnız mutlu olma kılavuzumuzu açıklayacağım. İkinci gruba giriyorsanız, yalnız kalma konusunda daha rahat olmanın yolları vardır (evet, sert bir dışa dönük olsanız bile).

Yalnız kalma konusunda ne hissettiğinize bakılmaksızın, kendinizle iyi bir ilişki kurmak değerli bir yatırımdır. Ne de olsa, kendinizle oldukça fazla zaman geçiriyorsunuz, bu yüzden bundan zevk almayı öğrenebilirsiniz .

Yalnız olmak yalnız olmakla aynı şey değil

Yalnızlıkta mutluluğu bulmanın farklı yollarına girmeden önce, şu iki kavramı çözmek önemlidir: yalnızlık ve yalnızlık. Aralarında bir miktar örtüşme olsa da, bunlar tamamen farklı kavramlardır.

Belki de kesinlikle yalnızlığın tadını çıkaran bir insansın. Antisosyal, arkadaşsız veya sevgisiz değilsiniz. Yalnız geçirdiğin zamandan oldukça memnunsun. Aslında, bunu dört gözle bekliyorsunuz. Bu sadece yalnız olmak, yalnız olmak değil.

Öte yandan, belki etrafınız aileniz ve arkadaşlarınızla çevrilidir, ancak yüzey seviyesinin ötesinde gerçekten ilişki kuramazsınız, bu da sizi oldukça boş ve kopuk hissetmenize neden olur. Ya da belki yalnız olmak, sizi üzgün ve birliktelik özlemi içinde bırakır. Yalnızlık budur .

Yalnız mutlu olmaya başlamanız için kısa vadeli ipuçları

Bu ipuçları, topu yuvarlamanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Hayatınızı bir gecede dönüştürmeyebilirler, ancak yalnız kalma konusunda daha rahat olmanıza yardımcı olabilirler.

Bazıları tam olarak duymanız gerekenler olabilir. Diğerleri sizin için anlamlı olmayabilir. Onları basamak olarak kullanın. Onlara ekleyin ve yol boyunca kendi yaşam tarzınıza ve kişiliğinize uyacak şekilde şekillendirin.

1. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan kaçının

Bunu söylemek yapmaktan daha kolay, ancak sosyal hayatınızı başkalarınınkiyle karşılaştırmaktan kaçının. Önemli olan sahip olduğunuz arkadaş sayısı veya sosyal gezilerinizin sıklığı değil. Senin için işe yarayan şey bu.

Unutma, bir sürü arkadaşı ve doldurulmuş bir sosyal takvimi olan birinin gerçekten mutlu olup olmadığını bilmenin hiçbir yolu yok.

2. Sosyal medyadan bir adım geri atın

Sosyal medya doğası gereği kötü veya sorunlu değildir, ancak yayınlarınızda gezinmek sizi dışlanmış ve stresli hissettiriyorsa, birkaç adım geri atın. Bu besleme tüm hikayeyi anlatmıyor. Uzun bir atışla değil.

Bu insanların gerçekten mutlu olup olmadıklarını yoksa sadece oldukları izlenimini mi veriyorlar bilemezsiniz. Her iki durumda da, size yansıması yok. Bu nedenle, derin bir nefes alın ve perspektife koyun.

Bir test çalıştırması yapın ve kendinizi 48 saat boyunca sosyal medyadan yasaklayın. Bu bir fark yaratıyorsa, kendinize günlük 10 ila 15 dakikalık bir sınır vermeyi deneyin ve buna bağlı kalın.

3. Bir telefon molası verin

Burada bir tema mı fark ediyorsunuz? Cep telefonları ve sosyal medya şüphesiz yalnız kalma kavramını değiştirdi.

Telefonunu açıp mesaj atabilen veya herhangi birini arayabilen biri gerçekten yalnız mı? Veya onlarla konuşmanıza gerek kalmadan liseden tanıdıklarınızın neler yaptığını kontrol edin?

Bir daha yalnız kaldığında, telefonunu kapat ve bir saatliğine sakla. Bu zamanı kendinizle yeniden bağlantı kurmak ve gerçekten yalnız olmanın nasıl bir his olduğunu keşfetmek için kullanın.

Zamanı nasıl geçireceğinizden emin değil misiniz? Bir kalem ve not defteri alın ve bir dahaki sefere kendinizi yalnız bulduğunuzda yapmaktan keyif alacağınız şeyleri not edin.

4. Zihninizin dolaşmasına izin vermek için zaman ayırın

Kesinlikle hiçbir şey yapmama düşüncesi sizi rahatsız mı ediyor? Muhtemelen bunun nedeni, kendin olmana izin vermeyeli uzun zaman oldu.

5 dakikalık bir zamanlayıcı ayarlayarak deney yapın. Bu kadar.

Hayır ile beş dakika:

 • televizyon
 • müzik
 • internet
 • podcast’ler
 • kitabın

Oturmak veya uzanmak için rahat bir yer bulun. Gözlerini kapat, odayı karart ya da istersen pencereden dışarı bak. Bu çok hareketsizse, örgü örmek, basketbol oynamak veya bulaşık yıkamak gibi tekrarlayan bir görevi deneyin.

Zihninizin dolaşmasına izin verin – gerçekten dolaşın – ve sizi nereye götürdüğünü görün. İlk başta sizi çok uzağa götürmezse cesaretiniz kırılmasın. Zamanla, zihnin bu yeni özgürlüğe alışacak.

5. Kendinizi bir randevuya çıkarın

Klişe gelebilirler, ancak kendi kendine randevular, tek başına nasıl mutlu olunacağını öğrenmek için güçlü bir araç olabilir.

Ne yapacağınızdan emin değil misiniz? Gerçek bir tarihi etkilemeye ve onlara iyi vakit geçirmeye çalıştığınızı hayal edin. Onları nereye götürürsün? Ne görmelerini ya da deneyimlemelerini isterdiniz?

Şimdi, kendini o randevuya çıkar. İlk başta biraz garip gelebilir, ancak şansınız, en az birkaç kişinin yalnız yemek yediğini veya tek kişilik bir sinema bileti satın aldığını göreceksiniz.

Para bir sorunsa, büyük olmana gerek yok. Ama aynı zamanda, bir tane için ödeme yapmanın iki kişilikten çok daha ucuz olduğunu da unutmayın.

Hala çok mu korkutucu geliyor? Bir kafede sadece 10 dakika oturarak küçük başlayın. Dikkatli olun ve çevrenize dalın. Bu konuda rahat olduğunuzda, tek başınıza dışarı çıkmak artık o kadar sıra dışı görünmeyecek.

6. Fiziksel olun

Egzersiz, beyninizdeki sizi daha mutlu hissettirebilecek nörotransmiterler olan endorfinlerin salınmasına yardımcı olur.

Egzersiz yapmaya yeni başladıysanız, sadece sabah esnemeleri olsa bile, günde sadece birkaç dakika ile başlayın . Aktivitenizi her gün bir veya iki dakika artırın. Güven kazandıkça ağırlık antrenmanı , aerobik veya spor yapmayı deneyin .

Ayrıca, kendi başınıza dışarı çıkmak konusunda hala huzursuzsanız, spor salonuna tek başınıza gitmek harika bir başlangıç ​​noktası olabilir.

7. Doğayla vakit geçirin

Evet, başka bir klişe. Ama ciddiyim, dışarı çık. Arka bahçede dinlenin, parkta yürüyüşe çıkın ya da su kenarında takılın. Doğanın manzaralarını, seslerini ve kokularını içinize çekin. Rüzgarı yüzünde hisset.

Doğada haftada 30 dakika veya daha fazla zaman geçirmenin depresyon semptomlarını iyileştirebileceğini ve kan basıncını düşürebileceğini gösteriyor.

2022’de Seyahat Etmek: Akıl Sağlığınıza Faydaları

8. Yalnız olmanın avantajlarından yararlanın

Bazı insanlar yalnız yaşarken mutlu olmayı özellikle zor bulur. Tabii, biraz sessiz olabilir ve işten sonra havalandırmanı dinleyecek veya sobayı kapatmanı hatırlatacak kimse yok.

Ancak yalnız yaşamanın da avantajları vardır (çıplak vakumlama, kimse?). Yalnız yaşamanın getirdiği fiziksel ve zihinsel alandan yararlanmaya çalışın:

 • Tüm alanı kaplayın. Gelecek hafta için yiyebileceğiniz lezzetli bir yemek pişirmek için tüm mutfağı toplayarak gününüzü geçirin.
 • Yayılmak. Eski bir hobiye geri dönmeye mi çalışıyorsun? Tüm malzemelerinizi alın ve zemine yayın ve bir sonraki projeniz için ne kullanmak istediğinize karar verin. Tek bir günde karar verme işleminiz bitmedi mi? Sorun yok. Şu andan itibaren bir hafta olsa bile bitene kadar dışarıda bırakın.
 • Bir dans partisi yapın. Bu oldukça açıklayıcı. En sevdiğiniz müziği açın ve komşular izin verirse, açın. Hiç kimse izlemiyormuş gibi dans edin, çünkü, şey… izlemiyorlar.

9. Gönüllü

Başkalarının hizmetinde zamanınızı gönüllü olarak ayırmanın pek çok yolu vardır. Şahsen gönüllü olabilir veya evden uzaktan yardım edebilirsiniz. Her iki durumda da, başkalarına yardım etmek sizi iyi hissettirebilir. Ayrıca, tek başınıza kaliteli zaman geçirmeye devam ederken başkalarıyla bağlantıda hissetmenize yardımcı olabilir.

Mahallenizdeki gönüllü fırsatlarını araştırın. Size doğru gelen bir şey bulmak önemlidir. İhtiyaçlarının, istekli olduğunuz ve yapabileceğiniz şeylere uygun olduğundan emin olun.

İlk denediğiniz şey işe yaramazsa, devam etmek ve başka bir şey aramak tamamen mantıklıdır.

Fırsat kendini gösterdiğinde rastgele bir iyilik yapın.

10. Minnettar olduğunuz şeyleri kabul edin

Araştırmalar, minnettarlığın mutluluk ve umut duygularını artırabileceğini gösteriyor.

Gününüze devam ederken bazı şeyleri hafife almak kolaydır. Minnettar olduğunuz şeyler üzerinde düşünmek için biraz zaman ayırın.

Hayatınızda takdir ettiğiniz şeylerin zihinsel veya fiziksel bir listesini yapın. Bir dahaki sefere yalnız kaldığınızda ve moraliniz bozuk olduğunda, sizin için olan her şeyi kendinize hatırlatmak için bu listeyi çıkarın.

Vücudunuzu Dinleyin! Tükenmişlik Belirtileri

11. Kendinize bir mola verin

Kendini yansıtma iyi bir şeydir. Sert kendini yargılama değildir. Kendinize olan güveninizi ve mutluluğunuzu tüketir. Bu olumsuz iç eleştirmen sizi aradığında, kafanızda bulunan daha olumlu sese dönün (orada bir yerde olduğunu bilirsiniz).

Kendinizi başkasını yargıladığınızdan daha sert yargılamayın. Herkes hata yapar, bu yüzden kendinizi onlar için hırpalamayın. Sahip olduğunuz birçok iyi özelliği hatırlayın.

12. Kendinize birinci sınıf bir yemek sunun

Akşam yemeği arkadaşı yok mu? Tek başına yemek yemek, önceden paketlenmiş yiyecekleri TV karşısında yemek anlamına gelmez. Biri için harika bir yemek hazırlayın.

Masayı kurun, bir bez peçete kullanın, bir mum yakın ve bir akşam yemeği partisi veriyorsanız ne yapıyorsanız onu yapın. Her şeye tek başına değersin.

13. Yaratıcı bir çıkış noktası bulun

Her zaman yapmayı hayal ettiğiniz ama ertelediğiniz şey nedir? Bunda iyi değilseniz endişelenmeyin. Önemli olan, yeni ve farklı bir şey denemek, konfor alanınızın dışına bir adım atmaktır.

Bir ev geliştirme projesi üstlenin. Bir enstrüman çalmayı, bir manzara çizmeyi veya kısa bir hikaye yazmayı öğrenin. Kendi başınıza yapın veya bir sınıfa kaydolun. Takip etmeye değer olup olmadığını görmek için kendinize bolca zaman verin.

Beğenmiyorsanız, en azından listenizden çıkarabilir ve başka bir şeye geçebilirsiniz.

14. Yalnız geziler için planlar yapın

Yapacak ilginç şeyler bulun ve bunları takviminize ekleyin. Kendinize dört gözle bekleyeceğiniz bir şey verin. Sonuçta, beklenti eğlencenin yarısıdır. Ayrıca, takviminizde görmek de takip etmenize yardımcı olabilir.

Yakındaki bir kasabayı ziyaret edin ve bir yatak ve kahvaltıda kalın. Yerel bir festivale veya çiftçi pazarına katılın. Bir konsere veya herkesin bahsettiği o muhteşem sanat sergisine bilet alın. Gerçekten ilgilendiğiniz bir şey için plan yapın ve gerçekleştirin.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Yalnız Mutlu Olmak için 14 İpucu