e
sv

Sağlıklı Bir Vücut İçin 5 Farklı Oruç Çeşiti

1573 Okunma — 14 Mart 2022 18:54
oruç
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

“Vücut için oruç, ruhun gıdasıdır” – Aziz John Chrysostom.

Oruç tutmanın sadece kilo vermek veya formda kalmak için olduğu günler geride kaldı. Bugün aralıklı oruç, dünya çapında birçok insan tarafından takip edilen yeni bir trend.

Aralıklı oruç, yalnızca vücudunuzdaki fazla yağların azaltılmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda detoksifiye eder, ruh halini iyileştirir, hücresel atıkları giderir ve daha pek çok şey. Aralıklı oruç tutmanın faydaları çizelgelerin dışında. Bununla birlikte, önemli ölçüde üstlendiğiniz aralıklı oruç türüne bağlıdır.

2018 tarihli bir araştırmaya göre, 5:2 diyet, tip 2 diyabetliler için kilo kaybı ve kan şekeri kontrolü için günlük kalori kısıtlaması kadar etkilidir. 5:2 bir oruç tutma yöntemidir ve tek yöntem bu değildir. Aralıklı oruç tutmanın başka türleri vardır ve hepsinin farklı faydaları vardır.

Hadi bu aralıklı oruç yöntemlerinden bazılarını çözelim!

5:2 Oruç

Yukarıda anlatıldığı gibi, 5:2 oruç, oruç tutmaya yeni başlayanlar için nispeten kolay bir yöntemdir. 5:2 oruç yöntemi, 5 gün boyunca normal şekilde yemenizi ve 2 gün oruç tutmanızı önerir. Günleri belirleme kararı size aittir. İki oruç gününü (48 saat) bir arada tutabilir veya birbirinden ayırabilirsiniz.

Bu yöntemin püf noktası, iki oruç gününde kalori sayısını günde 500-600 kaloriye eşit veya daha azıyla sınırlamanız gerektiğidir. Sadece sağlıklı yağlar, proteinler ve sebzeler tükettiğinizden emin olun. Bu, karbonhidrat isteğinizi uzak tutacaktır.

Sağlık yararları

 • Kan şekeri seviyelerini düzenler
 • İnsülin direncini iyileştirir
 • Ağırlığı azaltır

Faydalı İpucu – Oruç gününde herhangi bir dayanıklılık egzersizi yapmadığınızdan emin olun.

Alternatif Gün Orucu (4:3)

Kilo vermek için yatağa aç girilebilir mi? Eğer yapabilirsen, bu plan senin için olabilir.

4:3 planı sizi gün aşırı oruç tutmak için tasarlanmıştır. İster 4 gün yemek yiyebilir, ister 3 gün oruç tutabilirsiniz. Gün aşırı oruç planında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Kalori tüketiminizi normal bir günde olduğundan daha az veya %25’e eşit tutmanız gerekir. Neredeyse 500 kaloriye eşittir.
 • Oruç olmayan günlerde normal şekilde yiyin.
 • Kalorilerinizin belirtilen %25’i şeker veya nişastadan gelmemelidir.

Oruç tutmanın biraz aşırı bir yolu olduğu için daha uzun süre takip etmek zor olabilir.

Sağlık yararları

 • Kalp sağlığını destekler
 • Kilo kaybını teşvik eder

Faydalı İpucu – Hızlı günlerde kendinizi meşgul edin ve ilerlemenizi izlemek için DoFasting uygulamasını kullanın.

Aralıklı Oruç Yöntemleri Türleri

16:8 Oruç

16:8 aralıklı oruç, oruç tutmaya yeni başlayanlar için de harika bir yoldur. 16:8 oruç yönteminde 16 saat oruç tutmanız ve yeme aralığınızı 8 saat olarak ayarlamanız gerekir. Genellikle, yönetmek zordur, ancak yemek yeme aralığınızı öğlen 12 ile akşam 8 arasında tutarsanız olmaz.

Oruç saatlerinde isterseniz kahve, çay ve kalorisiz içecekler tüketebilirsiniz. Kalorisi olan her şeyden kesinlikle uzak durun. Oruçtan sonra, muhtemelen öğleden sonra yediğinizde, öğünün günlük kalori tüketiminizin yaklaşık %50’sini oluşturduğundan emin olun.

Sağlık yararları

16:8 oruç tekniğinin aşağıdaki gibi büyük faydaları vardır:

 • Kan şekeri seviyelerini sabit tutar
 • Kilo ve yağ kaybına yardımcı olur.
 • Tip 2 diyabeti önleyebilir.

Faydalı İpucu – Aç karnına meditasyon yapmayı deneyin ve iştahı bastırmak için tarçınlı bitki çayı için.

OMAD

OMAD günde bir öğün olarak genişletilir. Bu diyet planını uygularken 23 saat oruç tutmalı ve 1 saat yemek yemelisiniz.

Yemek yerken dengeli bir diyetin tüm besleyici unsurlarını içerdiğinden emin olun. Burger veya pizza gibi her türlü abur cubur yemeyi kısıtlayın. Yatmadan önce vücudunuza sindirmek için yeterli zaman vermeniz gerektiğinden, günün ana diyetini akşam 4-7 arasında tükettiğinizden emin olun.

Sağlık yararları

 • Bilişsel performansı artırır
 • Kan şekerini düşürür
 • Kolesterol seviyesini düşürür

Faydalı İpucu – Oruç tutma deneyiminiz olmadığı sürece bu oruç yöntemini denemekten kaçının.

Savaşçı Diyeti

Adından da anlaşılacağı gibi, savaşçı diyeti Ori Hofmekler tarafından formüle edildi. İsrail Özel Kuvvetleri’nin eski bir üyesiydi.

Bu oruç yönteminde, 20 saatlik bir aralıkta oruç tutmanız ve günün geri kalan dört saatinde yemek yemeniz gerekir. Oruç dönemini sürdürmek için daha az yemek yiyebilirsiniz. Muhtemelen, haşlanmış yumurta, yeşil çay gibi sıfır kalorili içecekler vb.

Akşam ana öğününüze organik, besin değeri yüksek gıdalar eklemeniz gerekir. Ketojenik bir diyet uygularsanız bu orucu da yapabilirsiniz .

Sağlık yararları

 • Beyin sağlığını artırabilir
 • iltihabı azaltır
 • Kan şekeri seviyelerini kontrol edebilir.

Faydalı ipucu – Rafine karbonhidratlar, işlenmiş et ve yapay tatlandırıcılar yemekten kaçının.

Çözüm

Teknoloji hayatımızı kolaylaştırdı. Ancak, aynı zamanda bizi çeşitli şekillerde uygunsuz hale getirdi. Hepimizin egzersiz eksikliği ve yoğun bir program nedeniyle bir tür sağlık sorunu var.

Fit olmanın diğer tüm yolları arasında oruç, yoğun hayatlarımıza uyanıdır.

Bahsedilen oruç yöntemlerini takip ederek kolayca kilo verebilir ve formda kalabilirsiniz . Bununla birlikte, vücudunuzun uyum sağlaması zaman alabileceğinden oruç tutmayı planlamanız ve ardından oruç tutmaya başlamanız gerekir.

Bizi takip edin

Facebook

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Sağlıklı Bir Vücut İçin 5 Farklı Oruç Çeşiti