e
sv

Yeşil çayın gücü: Beyin performansınızı zirveye taşıyın!

42 Okunma — 08 Ocak 2024 19:00
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

C ve B vitaminleri ile zenginleşmiş yeşil çay, günlük vitamin gereksiniminizi karşılar.

C, B, magnezyum vitamini açısından zengin! Sabahları bu karışımı tüketmek, hafızayı güçlendirmek ve beyin performansını artırmak için tesirli bir yol sunuyor!

Sabah yorgunluğunu atlatmak her vakit kolay değildir. Bu nedenle sabahları enerjik bir başlangıç yapmak isteyenler için çay ve kahve kurtarıcı olabilir. Bilhassa yeşil çay, zihinsel uyanıklığı artırarak odaklanmayı kolaylaştırabilir. İşte sabahları yeşil çay içmenin 5 değerli nedeni…

Eğer sabahları yorgun uyanıp düşük bir güç düzeyine sahipseniz, tahlil bir fincan yeşil çay olabilir. Beyin gücünü ve zekayı artırmak için en süratli yol, sabahları yeşil çay içmektir. Lakin, yeşil çayın yararları yalnızca bununla hudutlu değildir. İşte yeşil çayın size sağlayabileceği yararlar:

Yeşil çay, içeriğinde C ve B vitaminleri, magnezyum, potasyum, florür üzere mineralleri bulunduran doğal bir eserdir. Bu özellikleri sayesinde kolesterol ve yağ istikrarını güzelleştirir, tansiyonu düzenler, damar sertliğini önler ve bağırsak sıhhatini düzenler. Ayrıyeten, canlandırıcı ve tazeleyici tesiriyle de bilinir.

SABAHLARI YEŞİL ÇAY İÇMEK İÇİN 5 NEDEN:

 1. BEYİN İŞLEVİNİ GELİŞTİRİR: Yeşil çaydaki kafein ve L-theanine kombinasyonu, zihinsel uyanıklığı artırabilir ve odaklanmayı geliştirmeye yardımcı olabilir, bu da bilişsel fonksiyonların ve zihinsel performansın güzelleşmesine yol açabilir.
 2. METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR: Yeşil çaydaki kafein ve kateşinler, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını destekleyebilir, bu da kilo verme ve sağlıklı beden kompozisyonunu muhafaza açısından yararlı olabilir.
 3. KALP HASTALIĞI RİSKİNİ AZALTIR: Yeşil çaydaki antioksidanlar, bilhassa kateşinler, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu, kan basıncını düşürme, iltihaplanmayı azaltma ve kolesterol düzeylerini düzgünleştirme yoluyla gerçekleşebilir.
 4. SİNDİRİME YARAR SAĞLAR: Yeşil çay, sindirimi iyileştirebilen polifenoller içerir. Bu, bağırsaktaki iltihabı azaltabilir ve sağlıklı bağırsak bakterilerinin büyümesini teşvik edebilir.
 5. BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR VE KANSER RİSKİNİ AZALTIR: Yeşil çaydaki polifenol ve kateşinlerin bağışıklık sistemini güçlendirebileceği ve makul kanserlerin riskini azaltabileceği düşünülmektedir.

YEŞİL ÇAY KİMLER İÇİN SAKINCALI?

Kardiyovasküler hastalığı olanlar, böbrek hastaları, tiroit işlev bozukluğu olan bireylerin, tabiplerine istişareden tüketmemeleri önerilir. Ayrıyeten, panik atak üzere meseleleri olanlar da dikkatli olmalıdır. Yeşil çayın birtakım ilaçlarla etkileşime girebileceği unutulmamalıdır.

YEŞİL ÇAY HAMİLELİKTE TÜKETİLİR Mİ?

Hamilelikte çok yeşil çay tüketimi, folik asit seviyesini düşürebilir. Bu nedenle gebelerin bilhassa birinci üç ayda yeşil çay tüketimine dikkat etmeleri ve daha sonra tabip onayı ile sonlu ölçüde tüketmeleri önerilir. Emziren annelerin ise kafein alımına dikkat etmeleri değerlidir.

YEŞİL ÇAY GÜNDE NE KADAR TÜKETİLMELİ?

Bir fincan yeşil çay, 50-100 mg kateşin ve 30-40 mg kafein içerir. Günde en fazla 3 fincan tüketmek önerilir. Ayrıyeten, kafein alımına dikkat etmek ve günlük 1,5 gramı aşmamak kıymetlidir. Bilhassa uykusuzluk sorunu yaşayanlar için kahvaltıda yahut gün içinde tüketmek daha uygundur.

Sağlık

Yeşil Çay,Sabahları,Kafein

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Yeşil çayın gücü: Beyin performansınızı zirveye taşıyın!