e
sv

Kurban eti hakkında bilmeniz gerekenler!

77 Okunma — 14 Aralık 2023 08:12
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kurban kestikten sonra kesinlikle dikkat etmeniz gerekenleri sizler için sıraladık!

Bayram geldi, kurbanlar kesildi. Pekala kurban eti hakkında bilmeniz gerekenleri araştırmış mıydınız? Kesilen kurban etinde dikkat etmemiz gereken çok kıymetli noktalar bulunuyor. Pişirdiğim etler neden lokum üzere yumuşacık olmuyor diyorsanız yanlış metotlar deniyor olabilirsiniz. Eti yanlışsız uygulamalar ile çok daha lezzetli ve sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Geli birlikte kurban etinde nelere dikkat etmemiz gerekiyor inceleyelim.

Kurban Eti Hakkında Kesinlikle Bilmemiz Gerekenler

 1. Kurban kesildikten çabucak sonra tüketilmemeli, rigor mortis yani vefat sertliği denilen kozmosun geçmesi için
  18-24 saat bekletilmelidir.  
 2. Etler buzluğa büyük kesimler halinde değil, kıyma, kuşbaşı üzere küçük kesimler halinde koruma edilmelidir.
 3.  Pişirmek için buzluktan çıkarılan etler, buzdolabının alt raflarına indirilerek çözdürülmelidir. Çözdürülen et, çabucak pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır.

 1. Ağızda dağılan lokum üzere et elde etmek için et, katiyen marine edilmelidir. Zeytinyağı, süt yahut baharatlarla marine edilen et, istenilen kıvamda ve epey lezzetli olur ve Marine mühleti, en az 2 saat olmalıdır. Hatta şayet süt ile marine ederseniz etler çok daha yumuşak olacaktır.
 2. Etle yapılan zerzevat ya da baklagil yemeklerine yağ ek edilmemelidir. Bilhassa katı yağlar, et yemeklerinde kullanılmamalı, et kendi yağı ile pişirilmelidir. Böylece hem daha sağlıklı hem de çok daha lezzetli olacaktır. 

İşte bunlar kurban eti hakkında kesinlikle bilmeniz gerekenler. Daha lezzetli ve yumuşacık lokum kıvamında pişmiş etler istiyorsanız bu hususları göz arkası etmemelisiniz.

Yemek Tarifi

Etler,Kurban Eti

magazinpark.com

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Kurban eti hakkında bilmeniz gerekenler!