e
sv

Daha Az Stresli Bir Yeni Yıl İçin Tüketebileceğiniz 6 Yiyecek

389 Okunma — 19 Ocak 2023 13:24
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Stressiz bir hayat yaşayacağınızdan emin olmanın hiçbir yolu yok, lakin kimi araştırmalar, diyetinize belli yiyecekleri dahil etmenin, travma vakitlerinde bile size yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Stres, hem dışsal (para ve bağlantılar gibi) hem de içsel (düşünceleriniz ve hisleriniz gibi) faktörlerden kaynaklanır. Gerilim nöbetleri faydalı olabilir; örneğin, tehlikeden kaçınmamıza yardımcı olduğunda yahut makul durumlarda uygun performans göstermemiz için bizi motive ettiğinde.

Bununla birlikte, kronik gerilim uyku problemlerine, iştahsızlığa, arkadaşlar ve aile ile sinirliliğe yol açabilir. Vakitle, gerilimi tesirli bir formda yönetememek, hafıza, biliş, bağışıklık sıhhati, kardiyovasküler sıhhat ve gastrointestinal işlev üzerindeki olumsuz tesirlerle ilişkilendirilmiştir.

Gerilimsiz bir hayat yaşayacağınızdan emin olmanın hiçbir yolu yok, fakat kimi araştırmalar, diyetinize belli yiyecekleri dahil etmenin, travma vakitlerinde bile size yardımcı olabileceğini öne sürdü.

İdman yapmak, meditasyon yapmak ve gereğince kaliteli uyku almak üzere gerilimi azaltan hayat şekli alışkanlıklarını benimsemenin yanı sıra, gerilimi doğal olarak yönetmenize (veya en azından sizi daha fazla gerilime sokmadan bedeninizi beslemenize) yardımcı olabilecek altı gıdayı burada bulabilirsiniz.

Stres Azaltan 6 Yiyecek​

1. Ceviz​


Ceviz, birçok tarife tatmin edici bir çıtırlık ve lezzetli bir tat verir. Çalışmalar, ceviz yemenin gerilim idaresi kısmında de kimi yararlar sağlayabileceğini göstermiştir.

Araştırmacılar iki küme üniversite öğrencisini (16 hafta boyunca günde 60 gram ceviz yiyenlerin) karşılaştırdıklarında, ceviz yiyenlerin şunları deneyimlediğini buldular:

 • Kendi kendine bildirilen ruh sıhhati durumunun belirteçlerinde iyileştirmeler
 • Stres biyobelirteçlerinde azalma ve kız öğrencilerde bağırsak bakterilerinin çeşitliliğinin korunması dahil olmak üzere akademik gerilimin kimi olumsuz tesirlerine karşı esirgeyici bir etki
 • Uzun vadede düzgünleştirilmiş kendi kendine bildirilen uyku puanları

Ceviz içeren yeme kalıplarının beyni yahut ruh sıhhatini nasıl etkileyebileceğini öğrenmek için daha fazla araştırmaya muhtaçlık duyulsa da, cevizlerin eşsiz bir biyoaktif besinler ve fitokimyasallar matrisine sahip olduğunu biliyoruz.

Aslında , porsiyon başına (2,5 g/oz) eksiksiz bir omega-3 ALA kaynağı olan tek yemiştir; bu, araştırmacıların çalışmalarında kimi zihinsel sıhhat faydaları görmelerinin bir nedeni olabilir.

2. Avokado​


Avokado gerilim düzeyinizi düşürmenize yardımcı olacak en uygun yiyeceklerden biri olabilir. Avokado doğal bir magnezyum kaynağıdır ve magnezyum eksikliğinin bedeni gerilime karşı daha hassas hale getirebileceğine dair deliller vardır.

Bir avokado yemenin gerilimsiz bir gün için biletiniz olduğunu direkt gösteren kaliteli araştırma bilgilerini bulmakta zorlanacaksınız, lakin avokado üzere magnezyum açısından güçlü yiyecekler yemek bu amacı destekleyebilir.

Avokado hayranı değilseniz, bitter çikolata, süt eserleri ve kuruyemişler de bedeninizi bu değerli mineralle besleyebilir.

3. Somon​


Somon, DHA yağ asitlerinin en güzel diyet kaynaklarından biridir. Diyetinizde bu “sağlıklı yağ” dan gereğince almak, daha uygun gerilim direnci ve başka olumlu zihinsel sıhhat tesirleri ile irtibatlıdır.

Ayrıyeten , bir porsiyon somonda B vitaminleri ve da dahil olmak üzere birçok öbür gerilim idaresi besin hususu alacaksınız.

4. Yeşil çay​


Yeşil çay, sıhhatinizi farklı hallerde destekleyen doğal bitki bileşiklerine sahiptir. Yeşil çayda bulunan bir bileşik, L-theanine ismi verilen bir amino asittir. Bu, ruh hali, biliş ve azaltılmış gerilim ve dert gibisi semptomlardaki gelişmelerle bağlantılıdır.

Bir fincan yeşil çayın tadı mükemmeldir ve ister sıcak ister buzlu olsun, size bu yatıştırıcı bileşikleri sağlar.

5. Çikolata​


Pek çok insanın gerilimli hissettiklerinde neden çikolatayı canlarının çektiğinin bilimsel bir açıklaması olabilir. 2014 yılında yapılan bir çalışma, iki hafta boyunca günde 40 gram bitter ve sütlü çikolata tüketmenin iştirakçilerin algılanan gerilimini azaltmanın tesirli bir yolu olduğunu buldu.

Çikolatanın gerilim azaltıcı tesiri, kakao polifenolleri ile bağlantılı olabilir. Yüksek gerilimli bireylerde ve olağan gerilim seviyesine sahip şahıslarda gerilimi azalttığı gösterilmiştir.

Bununla birlikte, çikolata seçiminin rengi kıymetlidir – bu güçlü polifenolleri beyaz çikolatadan alamazsınız. Kakao yüzdesi daha yüksek olan çikolata size bu polifenolleri verir ve çoklukla daha az şeker içerir.

6. Meyve ve sebzeler​


Gün içinde daha fazla meyve ve zerzevat yemenin sıhhate pek çok yararı vardır ve hayatın gerilim etkenleriyle başa çıkmanıza yardımcı olur.

Araştırmaya nazaran, bir meyve yahut sebzeyi başkasına tercih etmenin gerilim düzeyleri üzerinde değerli bir tesiri yok üzere görünüyor. Bununla birlikte, daha fazla eser yemek, birtakım beşerler için daha düşük gerilimle bağlı görünmektedir.

Örneğin, iştirakçilerin günlük gerilim raporlarını ve eser alımlarını inceleyen bir 2021 araştırması, daha yüksek gerilim seviyelerinin o gün daha az meyve ve zerzevat yemekle kontaklı göründüğünü buldu.

 

Stres,Etki,Çikolata,Araştırma,Yeme,Gün,Avokado,Ceviz,Bazı,Yardımcı

 

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Daha Az Stresli Bir Yeni Yıl İçin Tüketebileceğiniz 6 Yiyecek