e
sv

Cilt Bakımı Nedir? 50 Bilinmeyen Yönleri

1834 Okunma — 08 Nisan 2022 15:36
Cilt Bakımı Nedir? 50 Bilinmeyen Yönleri
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Cilt Bakımı Nedir? 50 Bilinmeyen Yönleri

Cilt Bakımı Nedir? 50 Bilinmeyen Yönleri Cilt bakımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi bildiğinizi düşündüğünüze bahse gireriz, ama tahmin edin ne oldu? Bilmediğinizi bildiğimiz bir ton şey var! Cilt bakımıyla ilgili gerçekleri ve rakamları bulmanın zaman alıcı ve sinir bozucu olabileceğini biliyoruz, bu yüzden en önemli 101 gerçek, not ve istatistik listesini bir araya getirdik, böylece bunlara kolayca başvurabilir ve gelecekte istediğiniz zaman tekrar başvurabilirsiniz. Bu alan sürekli değişiyor, bu nedenle güncel olmayan bir gerçek görürseniz, bize bildirmekten çekinmeyin. Ve eklememiz gereken bir istatistik biliyorsanız, onu da bize bildirin!

1. Cilt bakımı, cilt bütünlüğünü destekleyen, görünümünü iyileştiren ve cilt koşullarını hafifleten uygulamalar dizisidir. Bunlar beslenme, aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçınma ve yumuşatıcıların uygun kullanımını içerebilir.
Dış Görüntüyü iyileştiren uygulamalar arasında kozmetik kullanımı, botulinum, eksfoliasyon, dolgu maddeleri, lazerle yüzey yenileme, mikrodermabrazyon, peeling, retinol tedavisi ve ultrasonik cilt tedavisi yer alır. Cilt bakımı, çok kuru veya çok nemli cilt ve dermatitin önlenmesi ve cilt yaralanmalarının önlenmesi gibi birçok ortamda rutin bir günlük yöntemdir.

2. Nemlendirici Kuru cilde karşı en iyi savunmadır.
Cildinizin neme çok ihtiyacı varsa, cildinizin henüz emdiği nemi kapatmak için duştan çıktıktan hemen sonra losyonu uygulayın.

3. Günlük güneş koruyucu kullanmak yaşlanmaya karşı korur.
En iyi cilt bakımı ipuçlarından biri, cildinizi yaşlanmaya karşı korumak için günlük güneş kremi kullanmaktır. Güneş kreminin cildinizi kıracağından endişeleniyorsanız çinko ile dolu bir formül seçin. Cilt Bakımı Nedir? 50 Bilinmeyen Yönleri

4. Peeling cildi pürüzsüzleştirir.
Cildiniz pürüzlü hissediyorsa, peeling yapmayı deneyin. Cildinize pul pul döktüğünüzde, altındaki yeni hücreleri karşılayarak cildin yüzeyini eşitlemeye çalışırsınız. Cildinize yorgun bir görünüm veren ölü, cildi matlaştıran cilt hücreleriyle savaşmak için düzenli olarak – örneğin haftada bir kez – pul pul dökün.

5. Dans etmek cildinizin parlamasını sağlar.
Terlediğinizde, toksinler ve ölü deri hücreleri vücuttan atılır ve yenilerinin büyümesini teşvik eder. Şimdi yeni TikTok dans rutininizi uygulama şansınız. Evet, dans etmek bile daha sağlıklı, daha parlak bir cilde yol açabilir.

6. Güneş gözlüğü takmak Karga Ayaklarına karşı koruma sağlar.
Güneşte gözlerini kıstığınızda, kaz ayağı kırışıklıklarının gelişme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, güneşli bir günde daima UV korumalı güneş gözlüğü kullanın. Açık renkli gözleri olanlar riske daha yatkındır, ancak kahverengi gözlü güzeller de güneşlilerde patlamalıdır.

7. Uyku eksikliği cildinizi etkileyebilir.
Kapalı göz eksikliği, cildinizde strese neden olarak istenmeyen sivilcelere ve donuk bir cilde neden olabilir. Vücudunuzu ve cildinizi o çok ihtiyaç duyduğunuz uykudan mahrum etmeyin; Vücudunuzun zamanı yenilenmek ve gününüzden kurtulmak için kullanmasına izin verin. Uykusuzlukla Savaşan 5 Besin

8. Gözler yaşlanmanın ilk belirtilerini gösterir.
Göz çevresindeki cilt en hassas ve en ince bölgedir, bu nedenle bu bölgenin yaşlanmanın ilk belirtilerini göstermesi mantıklıdır. 20’li yaşlarınızda olsanız bile, gözlerinizin yıllarca güzel ve sağlıklı görünmesini sağlamak için önleyici bakıma erken başlamak en iyisidir.

9. Pasif içicilik cildiniz için kötüdür.
Sigara içiyorsanız, yaşlanma sürecini hızlandırabilir ve cildin sarkmasına neden olabilir.

10. Cildinize dokunmak sivilcelere yol açar.
Bu sivilceyi yok etmek cezbedici. Derideki çatlakları ne kadar çok patlatır ve seçerseniz, o kadar fazla kir, pislik ve bakteri derinin derinliklerine itilir. Derinin altındaki bakteriler daha fazla istenmeyen sivilce oluşumuna yol açar.

11. Kafein kuru cilde yol açar.
Kuru ciltten mi şikayetçisiniz? Siz de kahve sever misiniz? Ne yazık ki, kafein suçlu olabilir. Mümkünse, kahveyi, sıcak suyla değiştirin ve tadını iyileştirmek için limon veya portakal gibi lezzetli meyve dilimleri ekleyin. Cilt Bakımı Nedir? 50 Bilinmeyen Yönleri

12. Belirli pozisyonlarda uyumak çizgi bırakabilir.
Bazı uyku pozisyonları uyku hatlarına yol açabilir. Zamanla bu çizgiler derin kırışıklıklara dönüşebilir. Çarşafları önce arkaya doğru erteleyerek bundan kaçının.

13. Balık yemek cildiniz için harikadır.
Cilt somon, ringa balığı ve alabalık gibi yiyecekleri sever. Bu balık türleri, hücreleri yağlayan ve iltihabı azaltan cilt yağlarımızı sunar. Ayrıca cildimizi süper pürüzsüz tutmaya yardımcı olan omega-3 yağ asitleriyle doludurlar.

14. Alkol cildi kurutur.
Kabul etmek ne kadar üzücü olursa olsun, günde bir porsiyon daha az alkol, cildinizin görünümünde önemli bir fark yaratır. Bu fark, alkolün cildi kurutur, bu da kırışıklıklara neden olur. Aynı zamanda dokuyu da alevlendirir.

15. Masaj, göz altı halkalarını azaltmaya yardımcı olur.
Ne yazık ki, koyu göz altı halkalarıyla savaşmanın garantili bir yolu yoktur. Yardımcı olabilecek bir yöntem, kan dolaşımını artırmak için göz altı derisine dairesel hareketlerle masaj yapmaktır. Sıvı tutulmasını azaltmak için günlük göz kreminizi uygularken bunu yapın.

16. Aşırı nemlendirme sivilcelere neden olabilir.
Güzel bir cilt sırrı, aşırı nemlendirmekten kaçınmaktır. Nemlendirmenin öneminden daha önce bahsedilmiş olsa da, bunu fazla ileri götürmemek önemlidir.

17. Cilt vücudunuzdaki en büyük organdır.
Cildiniz 22 fit kare genişliğindedir, bu da onu ikinci en büyük organınız olan karaciğerden önemli ölçüde daha büyük yapar. Cilt Bakımı Nedir? 50 Bilinmeyen Yönleri

18. 20 yaşında yaşlanmaya başlarsınız.
Yaşlanmayı 40’lı veya 50’li yaşlarda olmakla ilişkilendiriyorsanız, size kötü haberlerimiz var. 25’e ulaştığınızda, kolajen seviyeleriniz yavaş yavaş tükenmeye başlayabilir, bu da sarkmış cilt görünümüne ve ince çizgilerin başlamasına neden olabilir. C Vitamini gibi antioksidanlar genç, sağlıklı görünen bir cildin korunmasına yardımcı olabilir.

19. Cildinizin üç katmanı vardır.
Deriden hep bir katmanmış gibi bahsederiz ama üç katmandan oluşur; epidermis, dermis ve hipodermis.

20. Cildinizde koyu lekeler oluşabilir.
Gençliğinizden ve 20’li yaşlarınızdan başlayarak geniş spektrumlu SPF 15 veya üstü giymek son derece önemlidir. Güneş lekeleri cildinizde hızla ortaya çıkabilir ve daha fazla güneşe maruz kaldıkça artabilir, bu da onlardan kurtulmayı daha da zorlaştırabilir.

21. Her dakika binlerce deri hücresi döküyoruz.
Dakikada 30.000 ila 40.000 arasında inanılmaz bir hız.

22. Cildinizin farklı kalınlık seviyeleri vardır.
Göz kapaklarınız en ince deriye sahipken, avuç içleriniz ve ayak tabanlarınız en kalın deridir.

23. Cilt tiplerini değiştirebilirsiniz.
Tüm hayatınız boyunca aynı cilt tipine sahip olsanız bile, hormonal dengesizlik, iklim değişikliği ve yaş gibi şeyler cildinizin bir türden diğerine geçmesine neden olabilir.

24. Genetik, cildinizin nasıl yaşlandığını belirlemez.
Pek çok insan cildinin ne kadar çabuk yaşlandığını genetiğine bağlar, ancak görünüşe göre dış faktörlerin cilt yaşlanmasında büyük bir rol oynadığı ortaya çıkıyor. Güneşe maruz kalma, erken yaşlanmanın neredeyse yüzde 90’ından sorumlu olabilir ve kirlilik ve sigara gibi diğer faktörler cildinizin ne kadar hızlı yaşlandığını etkileyebilir. Cilt Bakımı Nedir? 50 Bilinmeyen Yönleri

25. Kışın kuru cilt sadece rahatsız edici olmakla kalmaz, aynı zamanda zararlı da olabilir.
Kışın sıcaklıklar düşmeye başladığında, sert rüzgarlar ve iç mekan ısıtma sistemleri cildinizdeki nemi hemen emebilir. Birçok insan kuru cildin kozmetik olduğunu düşünür, ancak aynı zamanda bakteri, virüs ve mantar enfeksiyonu riskimizi de artırabilir. 7 Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı Efsaneleri ve Gerçekleri

Cilt Bakımı Nedir? 50 Bilinmeyen Yönleri

Bu Hilelerle Cildinizdeki Saati Geri Alın

26. Deri değiştiren bir yılan gibi cildiniz 28 günde bir kendini yeniler.
Epidermis, cildinizin ölü deri hücrelerini içeren ince dış tabakasıdır. Her 28 günde bir yenilenen bu epidermistir. Başka bir deyişle, deri hücreleri epidermisin altında oluştuğundan, ölü hücreler doğal olarak döküldükçe yüzeye ulaşmaları yaklaşık bir ay sürer.

27. Cildiniz tıpkı zihniniz gibi strese olumsuz tepki verebilir.
Bu sabah yakaladığınız trafik sıkışıklığında yeni gelişen sivilceleri suçlamanız pek olası olmasa da, cildiniz de duygularınızı hisseder. Cilt Bakımı Nedir? 50 Bilinmeyen Yönleri

28. Cildinizdeki değişiklikler, altta yatan sağlık sorunlarını yansıtabilir.
Cildinizden bir tepki tetikleyebilecek tek şey stres değildir. Döküntü, kurdeşen, kaşıntı, kızarıklık veya şişlik şeklinde olsun, birçok durum ve enfeksiyon cildinizde değişikliklere neden olabilir.

29. Kalın deri bir amaca hizmet eder.
Cildinizdeki sorunlu noktalar rahatsızlık verici gibi görünebilir ancak bir sebepleri olabilir. Ayaklarınızın ve topuklarınızın alt kısımları daha kalın bir deriden oluşuyor olabilir (bu deriden umutsuzca pedikürle kurtulmaya çalışırsınız), ancak işte evrim bu, yürürken sizi korur.

30. Makyajınla uyumak gerçekten kötü bir fikir.
Tüm bu makyaj, gün boyunca cildinizde biriken kir ve yağ ile karışarak gözenekleri tıkayabilir (ve tıkanmış gözenekler sivilcelere neden olabilir).

31. Cilt bakımı yüzünüzde durmamalıdır.
Yüzünüzdeki ten ile aynı sevgiyi boynunuzdaki tene göstermiyorsanız, tüm çalışmalarınız boşuna olabilir.

32. Güneş kremi cilt bakım rutininizin son adımı olmalıdır.
Dışarısı soğukken bile SPF giymek önemlidir. Çünkü bulutlu günlerde bile yanabilirsiniz. Cilt Kanseri Vakfı’na göre, güneşin yaydığı iki tür ışın vardır: UVA ve UVB. Her iki ışın türü de cildiniz korunmadığında ve güneşe maruz kaldığında ciltte hasara neden olabilir.

33. Yaşlanma karşıtı ürünler, özellikle antioksidan içerenler, 21 yaşından itibaren kullanılabilir ve ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi olur.
Ancak cilt tipinize uygun yaşlanma karşıtı ürünleri kullanmak inanılmaz derecede önemlidir. Retinol gibi güçlü aktif maddeler içeren ürünler, 20’li yaşlarınızın ortalarından sonlarına kadar rejiminize eklenmeye başlayabilir.’

2022’de Seyahat Etmek: Akıl Sağlığınıza Faydaları

34. Gözenekler sıcaklığa duyarlı değildir. Sıcak su cildin dış katmanlarının şişmesine neden olarak gözeneklerin daha “açık” görünmesini sağlar.
Sıcaklığa göre açılıp kapanmazlar. Yıkarken, su ılık bir sıcaklıkta tutulmalıdır.

35. Aşırı yıkama kuruluk, hassasiyet ve tahrişe neden olabilir, bu nedenle temizlik konusunda duyarlı olmamız gerekir.
Cildin doğal yağlarını soymasını önlemek için ideal temizleyici sülfatsız olmalıdır ve cildi çok sert bir şekilde ovmamak önemlidir.

36. Güneş kremlerindeki SPF, UVB korumasını, ürünlerdeki yıldız sistemi ise UVA korumasını ifade eder.
Her ikisini de yalnızca makyajımızdan elde etmeye güvenmek, yeterli güneş koruması alamayabileceğimiz anlamına gelir. Yeterli koruma, aynı zamanda, genellikle böyle olmayan güneş kremi gibi, makyajın gün boyunca yeniden uygulanmasını gerektirir.

37. Nihayetinde selülit kalıtsal olma eğilimindedir; sadece fazla kilolu insanları etkilemez.
Egzersiz yapmak ve alanı tonda tutmak onu azaltır, ancak yalnızca görünümü iyileştirebilirsiniz.Cilt Bakımı Nedir? 50 Bilinmeyen Yönleri

38. Sık kullanıldığında cilt bakım ürünlerinin faydalı etkilerine “alışmak”, cildinizin olağandışı bir durumdur.
Ürünlerinizdeki aktif maddeler size istenen sonuçları ve iyileştirmeyi sağladığında, tedavi ettiğiniz koşul değişmedikçe, aynı sonucu vermeyi bırakmaları için hiçbir neden yoktur.

Evde Kişisel Bakımın 8 Yolu

39. Botoks, cildi kırışabilecek kasları gevşetme etkisinden dolayı kırışıklık dediğimiz derin izli çizgilerin önlenmesine yardımcı olabilir.
Botoks yaptırdığınızda ince kırışıklıkları önlemiş oluyorsunuz ve zaten sahip olduğunuz kırışıklıkların derinleşmesini engellemiş oluyorsunuz. Erken başlarsanız, yüz kaslarınızı köreltir ve onları zayıflatırsınız, böylece yaşlandıkça sık sık Botoks yaptırmak zorunda kalmazsınız. Cilt Bakımı Nedir? 50 Bilinmeyen Yönleri

40. Teorik olarak, daha yüksek bir SPF, güneşte kalabileceğiniz ve korunabileceğiniz süreyi artırır.
Örneğin SPF30, güneşte yanmadan güneş kremi sürmediğinizden 30 kat daha uzun süre güneşte kalabileceğiniz anlamına gelir. SPF 50, cildinizin güneş koruyucu olmadan olacağından 50 kat daha uzun süre korunduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, yüksek SPF’li güneş kremi de yıprandığından düzenli olarak yeniden uygulamanız gerekir.

41. Gün içerisinde cildiniz ‘koruma’ modundadır ve serbest radikal hasarlarından ve güneş ışınlarından korunma sağlayan ürünlerle cildinize yardımcı olmalısınız.
Daima güneş koruyucu veya SPF koruması sağlayan cilt bakım ürünleri kullanın.

42. Cildin yaşlanmasının ana nedeni ağırlıklı olarak güneşe maruz kalmaktır, bunu sigara ve kirlilik gibi şeyler takip eder.
Zamanla, bu tür bir maruz kalma, cildin genç ve dolgun görünmesini sağlayan kolajen liflerini bozar. Bu nedenle kuru cilt kırışıklıklara veya yaşlanmaya neden olmaz, ancak onları vurgulayabilir.

43. Şişkinliğe hafif tahriş eşlik ediyorsa, gözlerinize salatalık dilimleri koymak gibi ev ilaçları serinletici özellikleri nedeniyle biraz rahatlama sağlayabilir.
Ancak, bu geçici bir evde çaredir ve uzun vadeli bir etkisi olmayacaktır.

44. Diş macunu cildi tahriş eder ve sivilce muhtemelen tahrişle birlikte sonunda kaybolur, ancak diş macunu hiçbir şekilde sivilce için birincil tedavi değildir.
Kabartma tozu, hidrojen peroksit, alkol, mentol, uçucu yağlar, triklosan gibi diş macununda bulunan bazı bileşenler kurutma özelliklerine sahiptir. Ancak diş macununda bu yöntemi geleneksel tedavilerden daha etkili kılan hiçbir bileşen yoktur ve uygulamadan sivilcelere kadar ciltte aşırı kuruma ve hatta yanma meydana gelebilir.

45. Rafine şekerler ve yüksek GI (glisemik indeks) gıdaların seçilmiş kişilerde akneye neden olduğunu gösteren kanıtlar vardır.
Bununla birlikte, tek başına diyet tedavisi sorunu tamamen çözmeyecektir.

Depresyonla Başa Çıkmak için 7 İpucu

46. Yanlış sırayla uygulanan cilt bakımı neredeyse hiçbir işe yaramaz.
Hatta bazen yanlış kullanmaktansa ürünü tamamen terk etmek daha etkili olabilir. Örneğin, nemlendiricinizden sonra yeni bir serum uygularsanız, serum neme nüfuz edemez çünkü nemlendirici cilt üzerinde bir bariyer oluşturarak serumunuzdaki aktif (ve pahalı) bileşenlerin daha derine ulaşmasını engeller.

47. Cildiniz hafif asidik.
Cildinizin hafif asidik olduğunu biliyor muydunuz? Mutlu ve sağlıklı ve daha da önemlisi ışıltılı kalması için, kabaca 4.7’de asidik kalması gerekiyor.

48. Daha az nemlendirici uygulamak aslında daha fazlasını ifade eder.
Yüzünüze ne kadar çok nemlendirici sürerseniz o kadar nemli olur? Bu biraz mantıklı görünse de, aslında doğru değil ve büyük olasılıkla yalnızca ürünü boşa harcayacaksınız. Çok fazla ürün uygulamak, haplanmasına neden olabilir (ürün küçük toplar halinde toplandığında), bu da onu etkisiz hale getirir ve gözeneklerinizi tıkayabilirsiniz.

49. Cildinizi temizledikten sonra gergin hissetmeniz normal değildir.
Aldığınız gıcırtılı temizlik hissi, cildinizin çok sert ürünler kullanmaktan çok kurumasıdır. Sert temizleyicinizi yumuşak bir temizleyici ile değiştirin.

50. Kendin Yap Limon maskeleri, topikal C vitamini almanın harika bir yolu değildir.
Limon çok asidiktir ve güneşe maruz kaldıktan sonra koyu lekelerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Cilt Bakımı Nedir? 50 Bilinmeyen Yönleri

Kozmetik Tedaviler Size Neler Sağlar?

Nemlendirici ve Yaşlanma

Pinterest

Sıradaki içerik:

Cilt Bakımı Nedir? 50 Bilinmeyen Yönleri