e
sv

BitCoin Nedir Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?

1213 Okunma — 08 Nisan 2022 15:18
BitCoin Nedir Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

BitCoin Nedir Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?

Bitcoin nedir, nasıl alınır, nasıl gönderilir gibi soruların cevabını bulmak istediğinizde özellikle dijital para birimleri konusunda biraz bilginiz olması gerekir.

Bitcoin nedir sorusuna cevap vererek yazımıza başlayalım. Bitcoin, dijital bir para birimidir. Yani kağıttan ya da demirden değil, bilgisayar kodlarından oluşan sanal bir para birimidir. BitCoin kriptografi mantığıyla çalışmaktadır.

BitCoin gibi  kripto para  birimleri artık bir zamanlar olduğu gibi garip bir bilgisayar buluşu değil, bugün gerçek bir ihtiyaca cevap veriyor. Paranın tipik işlevlerinden olan değer birimi ve değişim işlevini gerçekleştiriyor. Diğer para birimlerine göre oldukça dalgalı bir değere sahip olan paranın üçüncü işlevi olan hesap birimi olarak da işlev görüp görmeyecekleri henüz belli değil.

Düzenlenmemiş bir para birimi kullanmayı tercih eden birçok operatör, diğer kripto para birimlerine akabilir. Aslında, dünyada bunlardan birkaç yüz tane var ve bu gruplar arasında, toplumun önceliğini hızla aşındıranlar da var.

BitCoin Nasıl Satın  Alınır?

Tek farkın birinin fiziki, diğerinin sanal para olduğu Bitcoin nasıl satın alınır? Onları satın almak için birkaç alternatifiniz var. İlk durumda, bunları kripto için özel olan siteler yasal değer olan seçenekler tercih edersiniz.

İkinci durumda ise bu siteler üzerinden bireyler arası takas yapabilirsiniz. Satın aldıktan sonra, onları koyacak bir yeriniz olmalıdır. Bir cüzdana koyma şansınız olmayacağı için bankaya koyarsınız.

BitCoin’leri,  daha sonra bilgisayarınızda (deri cüzdanın eşdeğeri) veya web’de (banka eşdeğeri) tutabileceğiniz, cüzdan adı verilen sanal bir cüzdana koyarsınız.

Bilgisayarınızdaki cüzdan, indirdiğiniz ve cüzdan gibi çalışan bir programdır. Web  üzerindeki cüzdan, onları sakladığınız bir web sitesidir. Her iki durumda da,  cüzdanınızı oluşturur oluşturmaz, otomatik olarak bir BitCoin adresi  oluşturulur.

Kullanılan cüzdanların iki yaygın biçimi, yazılım cüzdanları ve web barındırılan cüzdanlardır. Yazılım cüzdanları, bir bilgisayara veya mobil cihaza yüklenir ve cüzdan sahibi, tutulan Bitcoin’lerin güvenliği üzerinde tam kontrole sahiptir.

Barındırılan cüzdanlar üçüncü taraf web sitelerinde oluşturulur ve oluşturulması ve kullanılması çok daha kolay kabul edilir, tek sorun, ev sahibinin her zaman yeterli gizlilik önlemlerinin alındığından emin olmak için güvenilir olması gerektiğidir.

Bitcoin Nasıl Gönderilir?

Dijital bankacılık gibi düşüneceğiniz Bitcoin nasıl gönderilir? İşte bu da iban’a para gönderme mantıcıyla çalışmaktadır. Özellikle karşılıklı coin alışverişi yapılan platformlarda sanal olarak son derece basit bir şekilde para gönderip almak mümkün olmaktadır.

Doğru borsayı seçmek oldukça önemlidir. Banka hesapları veya kredi kartlarından farklı olarak, Bitcoin ve kripto para birimlerinin dünyası düzensizdir. Bu da seçtiğiniz borsanın paranızı veya Bitcoin’lerinizi riske atmamasını sağlamayı zorunlu hale getirir.

Borsanın konumu, dikkate alınması gereken ilk husustur. Alıcı nerede yaşıyor ve o coğrafi bölgedeki yasa ve yönetmelikler neler? Bu nedenle, alıcıyla aynı ülkede bulunan bir borsada Bitcoin satın alma tavsiye edilir.

Borsa listesi coğrafi olarak tanımlandıktan sonra, bir sonraki adım en rekabetçi ve aynı zamanda en çok kullanılanları belirlemek olacaktır. İşlem ücretleri borsadan borsaya değişir ve bazılarının ek maliyetleri olabilir. Rekabetçi ücretlere sahip bir borsa bulmaya çalışırken, oldukça büyük bir sipariş günlüğüne sahip olanı kullanmak için biraz daha fazla ödemeye değer.

Bitcoin Hakkında Bazı Bilgiler

BitCoin’in icadı 2009 yılına dayanmaktadır. Satoshi Nakamoto takma adıyla yarattığı coinleri piyasaya süren bu kişinin kimliğiyle ilgili de birçok hipotez vardır. Ancak kimliği hala tespit edilmemiştir. Bu para birimini belirtmek için kullanılan kodlar btc veya xbt’dir.

Birincisi, eski zamanlardan beri kullanılan bir kısaltmadır. İkincisi, uluslararası standartlarla bağlantılı bir koddur. BitCoin cash 2017 yılında benzer özelliklere sahip ancak bitcoinin bazı özelliklerine göre iyileştirmeye izin vermesi gereken bir para birimi olan BitCoin’den doğdu.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

BitCoin Nedir Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?