e
sv

Depresyonla Başa Çıkmak için 7 İpucu

1621 Okunma — 11 Mart 2022 09:46
Depresyonla başa çıkmak için öneriler
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Depresyon hafife alınmaması gereken bir akıl hastalığıdır. Her yıl 20 milyondan fazla insanı etkileyen depresyon, ülkemizdeki en yaygın akıl hastalıklarından biridir .

Depresyon kişinin kendini üzgün, umutsuz ve değersiz hissetmesine neden olabilir. Ayrıca uyku, iştah ve konsantrasyon sorunlarına da yol açabilir. Depresyon, işe veya okula gitmek gibi günlük aktiviteleri yapmayı zorlaştırabilir.

Depresyon yaşıyor olabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmanız önemlidir. İlaç, terapi ve yaşam tarzı değişiklikleri dahil olmak üzere depresyon için birçok tedavi mevcuttur.

Depresyon hafife alınmamalıdır, bu nedenle lütfen bir profesyonelle iletişime geçin. Bu makale yetenekli bir psikiyatrist için bir ek değildir, burada sadece tıbbi muayene yapana kadar depresif bir dönemi nasıl tanımlayacağınızı ve bununla nasıl başa çıkacağınızı öğreneceksiniz.

Depresyon Nedir?

Depresyon sadece üzgün hissetmekten daha fazlasıdır, hayatınızın her alanını etkileyebilecek ciddi bir akıl hastalığıdır. Depresyonun bir zayıflık belirtisi olmadığını ve tedavi ile iyileşebileceğinizi hatırlamak önemlidir.

Pek çok farklı depresyon türü vardır, ancak hepsi bazı ortak semptomları paylaşır. Depresyonun en yaygın belirtileri üzgün, umutsuz veya değersiz hissetmektir; bir zamanlar zevk aldığınız şeylere olan ilginizi kaybetmek; iştah veya kilo değişiklikleri; uyuma veya aşırı uyuma zorluğu; yorgunluk ve azalmış enerji; suçluluk veya değersizlik duyguları; ve intihar düşünceleri. Bir depresif dönemin başlarında bu uyarı işaretlerini not etmek çok önemlidir çünkü bunun üzerinde ne kadar erken çalışmaya başlarsanız, orijinal bilinç durumunuza o kadar hızlı dönersiniz.

Diğer içerikler için tıklayın.

Depresyon belirtileri yaşıyor olabileceğinizi düşünüyorsanız, yardım için iletişime geçmeniz önemlidir. Belirtileriniz hakkında doktorunuzla konuşun ve bir akıl sağlığı uzmanına sevk edilmesini isteyin. Depresyon tedavi edilebilir, bu yüzden ihtiyacınız olan yardımı almayı beklemeyin.

Depresyonunuzu yönetmenize yardımcı olmak için kendi başınıza yapabileceğiniz bazı şeyler de vardır. Egzersiz yapın, sağlıklı beslenin, yeterince uyuyun ve yoga veya meditasyon gibi rahatlama teknikleri uygulayın. Depresyon semptomlarını kötüleştirebilecek alkol ve uyuşturuculardan kaçınmak da önemlidir.

Psikolog desteği almak için tıklayın.

Depresyondayken Zihninizi Rahatlatmak İçin Yapabileceğiniz 7 Şey

Artık depresyonun ne olduğunu ve yaygın olarak nasıl ortaya çıktığını belirledik, hadi bunalmış zihinsel durumumuzu hafifletmeye çalışabileceğimiz ve kendimize yardım edebileceğimiz küçük yöntemlerden bahsedelim:

1. İnsanlarla konuşun

Bu oldukça açık olmalı; sorunlarımız hakkında konuşmak, onların yükünü hafifletmenin harika bir yoludur. Arkadaşlarınızla, ailenizle ve hatta bir terapistle konuşmak, kendimizi daha iyi ve daha kontrollü hissetmemize yardımcı olabilir. Düşüncelerinizin ve özellikle duygularınızın içinizde birikmesine asla izin vermeyin, başkalarına ne kadar nahoş gelse de paylaşın.

2. Egzersiz

Egzersiz , ruh halini artıran etkileri olan endorfinleri serbest bırakır . Orta derecede egzersiz, ruh halimizi yüksek tutmanın anahtarıdır, bu nedenle haftada en az üç kez iyi bir ter atmaya çalışın.

3. Sağlıklı beslenin

Besleyici yiyecekler yemek, enerji seviyemizi yüksek tutmaya yardımcı olur ve zihinsel sağlığımızı destekler. Abur cuburlar kendimizi halsiz ve sersemlemiş hissetmemize neden olurken, sağlıklı yiyecekler daha net düşünmemize yardımcı olur. Ayrıca, şu anda gerçekten ihtiyacınız olan şey size bir başarı hissi verebileceğinden, kendi sağlıklı yemeklerinizi hazırlamaya çalışın.

4. Yeterince Uyuyun

İyi bir gece uykusu zihinsel ve fiziksel sağlığımız için çok önemlidir. İyice dinlendiğimizde daha net düşünebilir ve daha iyi kararlar verebiliriz.

5. Mola Verin

Arada bir kendimize zaman ayırmamız önemlidir. İster bir kitap okumak için birkaç dakikanızı alıyor olsun, ister bir hafta sonu gezisine çıkmak olsun, hayatımızdaki stres kaynağına ara vermek, yenilenmemize ve işlerimize taze gözlerle dönmemize yardımcı olur.

6. Kişisel Bakım Uygulayın

Bu hem zihinsel hem de fiziksel sağlığımız için önemlidir. Kişisel bakım uyguladığımızda, kendimize ilgilenmeye değer olduğumuzu söylüyoruz. Banyo yapmak, kitap okumak, yoga yapmak, meditasyon yapmak ve dışarıda vakit geçirmek öz bakım aktivitelerine örnek olarak verilebilir.

7. Yardım İsteyin

Bunalmış hissediyorsak veya depresyonumuzla kendi başımıza baş edemiyorsak, profesyonel yardım almak önemlidir. Bir terapist bize depresyonumuzu yönetmek ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek için ihtiyaç duyduğumuz araçları sağlayabilir.

Depresif bir dönemin sancıları içindeyken küçük şeyler büyük bir etki yaratamayacak gibi görünse de, aslında daha iyi bir yere ulaşana veya tıbbi yardım arayabilecek duruma gelene kadar bunu aşmamıza yardımcı olabilirler. Bu zor zamanlarda kendimize biraz zaman ayırmalı ve kısa da olsa bizi mutlu eden şeyleri yapmalıyız. Bu küçük mutluluk anları bir dünya fark yaratabilir.

Siz veya tanıdığınız biri depresyonla mücadele ediyorsa, lütfen yardım için iletişime geçmekten çekinmeyin. Çok fazla kaynak ve ilgilenen ve yardım etmek isteyen insanlar var. Yalnız değilsiniz!

Bizi takip edin

Facebook

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Depresyonla Başa Çıkmak için 7 İpucu