e
sv

Uykusuzluk Geni Dünyanın En İyi Keşfi Listesinde

1699 Okunma — 25 Mart 2022 12:27
Uykusuzluk Geni Keşfedildi
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Uykusuzluk Geni Türkiye’nin yapmış olduğu buluş en iyi keşifler arasında yer aldı. Bilkent Üniversitesi’nde Genetik dalı üzerine çalışmalar yapan Prof. Dr. Özçelik’in bulmuş olduğu uykusuzluk geni büyük ilgi gördü. Ayrıca uykusuzluk geni dünyanın en iyi keşifleri arasında yer almayı başardı. Türkiye’de yapılan çalışmanı dünya literatüründe önemli bir yere sahip olması ise birçok haber ajansı tarafından teyit edilen gelişmeler arasında yer aldı. Bilkent Üniversitesi’nde yapılan bu çalışma bilim dergisi olan Cell tarafından resmi olarak ”2017 Dünyanın En İyi Buluşları” listesine sokuldu. Listede yer alan çalışma ile ilgili hazırlanan rapor ise dikkat çeken bir diğer nokta oldu. Ayrıca yetkililer konu ile ilgili detaylı açıklama yaparak buluşu değerlendirdi ve notlarını aktardı.

Cell tarafından yapılan açıklamaya göre uykusuzluk geni buluşunun detaylı bir şekilde analiz edildiği ve tüm ayrıntılarının incelendiği belirtildi. Prof. Dr. Özçelik’in buluşu olan uykusuzluk geninin 8 yıllık araştırmaya dayandığı ve bu genin 8 yıllık çalışma sonucunda ortaya çıkartıldığı teyit edildi. Prof. Dr. Özçelik ile birlikte Prof. Dr. Michael Young ortaklığında gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda uykusuzluk geni keşfedildi. Aynı zamanda bu gen birçok buluşun kapısını araladı. Ancak ilk aşamada uykusuzluk geninin en iyi buluşlar listesine alınması bile Türkiye’nin bilim konusunda ne kadar önemli bir buluş yaptığını gözler önüne serdi. Bilkent Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar nedeniyle üniversitenin adı da birçok serviste yer almaya başladı.

Uykusuzluk Geninin Buluşu ile İlgili Gelişmeler

Uykusuzluk geninin buluşu biyolojik saati oluşturan gen olan Kriptokrom 1’de olan mutasyonların biyolojik ritmi bozulması sonrasında yaşanan değişimler neticesinde ortaya çıkmıştır. Böylece CRY1’de meydana gelen değişimler uyku düzenini doğrudan etkileyen etmenler arasında yer almıştır. Halk dilinde ”gece kuşu” olarak bilinen ve uykusuzluğa neden olan geni taşıyan insanlar sürekli jet lag yaşıyor gibi hissetmekle birlikte yeni günü karşılamaya hazır olmadıkları teyit edilmiştir.

Uykusuzluk geninin ilk çalışmalarını Prof. Dr. Aziz Sancar ortaya atmıştır. Aziz Sancar gen ile ilgili araştırmalarını bakteriler ile tanımlamıştı. Sonrasındaki süreçte ise Prof. Dr. Michael Young biyolojik ritmin temel mekanizmasının meyve sinekleri üzerindeki etkisi incelemişti. Bu inceleme sonucunda elde ettiği buluş ile Prof. Dr. Michael Young Nobel Tıp Ödülü kazanmıştır. Yaşanan bu gelişmelerin üzerine uykusuzluk geninin üzerine gidildi ve daha kapsamlı çalışmalar ortaya koyuldu.

Prof. Dr. Özçelik geçmişte yapılmış çalışmaları değerlendirdi ve elindeki materyaller aracılığı ile 8 yıl boyunca konu üzerinde detaylı analizler yaptı. Elde ettiği verileri değerlendiren Prof. Dr. Özçelik uykusuzluk genini buldu. Böylece tarihe önemli bir başarı hikayesi ile imza atmış oldu. Aynı zamanda günümüzde birçok bilim dergisi bu çalışmayı örnek olarak en üst sıraya taşıdı. Uykusuzluk geni önemli buluşlar arasında yer alan nadir gelişmelerden birisidir.

Uykusuzluk Geni Ekşi

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • GÖRKEM
  2 yıl önce

  Üstelik Türkiye’den çıkmış çok iyi!

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Uykusuzluk Geni Dünyanın En İyi Keşfi Listesinde