e
sv

Pirinç Kilo Aldırır mı?

689 Okunma — 06 Aralık 2022 17:24
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Basitçe söylemek gerekirse, pirinç, istikrarlı bir kilo verme planının ünlü bir kesimi olabilir. Kilo idarenizi engellemeden günlük diyetinizde pirinci inançlı bir biçimde kullanmanın tesirli yollarının bir listesi.

Birisi kilo vermek istiyorsa, çoklukla duydukları birinci tavsiye, onları şişmanlatacağı için pirinçten uzak durmaktır. Bununla birlikte, pirinç, aldığı makus beslenme durumunu hakikaten hak ediyor mu? Birinci olarak, birtakım gerçekleri açıklığa kavuşturalım!

Pirinç, ülkemizin temel besin unsuru ve güçlü bir karbonhidrat kaynağı olup, ne şişmanlatır ne de sıhhatsizdir. Bununla birlikte, beşerler onu başka birçok rahatsızlığın yanı sıra ve dahil olmak üzere çeşitli sıhhat rahatsızlıklarının gerisindeki birincil neden olarak gördükleri için makûs bir üne sahiptir. Artık soru, pirincin kilo almanın gerçek hatalısı olup olmadığıdır. Yoksa insanların tüketme hali mi? Haydi bulalım!

Pirinç ve Kilo Yönetimi​

Araştırmalara nazaran pirinç, istikrarlı ve besleyici bir diyetin kritik bir kesimidir. Yağ ve şeker oranı düşük, sindirimi kolay, glütensiz ve düzgün bir kaynağı.

Ayrıyeten gücü ağır besinlerden biri olan kimi pirinç çeşitleri, magnezyum, fosfor, manganez, selenyum ve demir üzere başka yararlı besinlerin deposudur.

Pirinç, bedene güç sağlayan yüksek karbonhidratlı bir besindir. Pirinçteki lif, sindirimi düzenlemeye yardımcı olur ve protein, dokuları oluşturmaya ve onarmaya yardımcı olur.

İşte pirincin optimal kiloyu müdafaaya nasıl yardımcı olduğu:

 • Pirinçteki amino asitler, bedende depolanan yağ içeriğinin parçalanmasına yardımcı olur.
 • Pirinçteki B vitaminleri, yağ metabolizmasında hayati bir rol oynar ve şişkinliği ve ruh hali değişimlerini önler.
 • Pirinç tüketmek, göbek yağını azaltmada kritik olan hormon düzeylerini dengelemeye yardımcı olur.
 • Pirinç ayrıyeten leptin direncini düzenlemeye yardımcı olarak kişinin çok yemek yemesini ve kilo almasını pürüzler.
 • Çalışmalar, muhakkak pirinç çeşitlerinin, bağırsak bakterileri için uygun olan ve sonuç olarak hal, boyut ve bağışıklık fonksiyonunda en uygun sonucun elde edilmesine yardımcı olan prebiyotik yararlara sahip olduğunu göstermektedir.

Kahverengi Pirinç vs Beyaz Pirinç​

Tipik bir sıhhat tartışması, kahverengi ve beyaz pirinç ortasındaki daha sağlıklı seçim hakkındadır. Ne çeşit pirinç daha besleyicidir, kahverengi mi yoksa beyaz mı?

Kahverengi pirinç cilasızdır, yani daha fazla lif, protein, vitamin ve mineral içerir ve yüksek antioksidan özelliklere sahiptir. Öte yandan, kahverengi pirincin fitik asit üzere kimi anti-besin hususları vardır ve bunlar, ıslatma mühleti ve sıcaklığı artırılarak azaltılabilir. Ek olarak, yüksek lif içeriği, bağırsak problemleri olan bireylerin sindirimini zorlaştırabilir.

Ağır sürece çoklukla beyaz pirincin besleyici katmanını ortadan kaldırarak vitamin ve mineral eksikliğine neden olur. Beyaz pirinç rafine edildiğinden, çok tüketim obeziteye ve başka kronik sıhhat meselelerine yol açabilir. Bununla birlikte, kilo verme kelam konusu olduğunda, kilo kaybı için olumlu yahut ziyanlı değildir. İşinize ve hayat şeklinize nazaran gerçek ölçüde yediğinizden emin olun.

Pirinç Kilo Aldırır mı?​

Kilo alımı, tüketilen yiyeceğin tipine değil, tüketilen kısmına bağlıdır. Tüm yiyecekler sıhhate bir biçimde yarar sağlar, lakin ölçü yararları engelleyebilir.

Misal formda pirinç, muhtaçlığınızdan fazlasını tükettiğinizde kilo almanıza neden olabilir. Yüksek karbonhidratlı bir besin kümesi olan pirincin glisemik indeksi 64 ile biraz yüksektir. Bunun sonucunda kan şekerini yükseltebilir ve insülin işlevini etkileyebilir.

Not: Pirinç, kâfi oranda ve yanlışsız kombinasyonla tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olan güç veren besinlerden biridir. Ek olarak, günlük diyete kahverengi pirinç eklemek, genel kolesterol düzeylerini düşürür ve kişinin uzun mühlet tok hissetmesini sağlar. Sonuç olarak, kilo vermenize yardımcı olacaktır. Fakat pirinçle birlikte tüketilen besinler ve tüketim ölçüsü kilo verme seyahatinizi değerli ölçüde etkileyebilir.

Diyetinize Pirinci Dahil Etmek İçin Sağlıklı İpuçları​

Basitçe söylemek gerekirse, pirinç, istikrarlı bir kilo verme planının ünlü bir modülü olabilir. Kilo idarenizi engellemeden günlük diyetinizde pirinci inançlı bir halde kullanmanın tesirli yollarının bir listesi.

Alıştırma Porsiyon Kontrolü​

Pirinç sağlıklıdır lakin kalorisi vardır. Bu nedenle porsiyon denetimini bedeninizin gereksinimlerine nazaran ayarlamanız değerlidir, böylelikle fazla kalori almamış olursunuz. Gerçek porsiyon boyutu, tipik olarak 200 kaloriye sahip olan ½ ila 1 fincandır. Seçtiğiniz pirincin çeşidine nazaran değişiklik gösterebilir.

Sebzelerle Eşleştirin​

Genellikle pirinç, yüksek glisemik indeksi nedeniyle ‘kötü’ besin olarak etiketlenir. Bu, pirincin süratle sindirileceği ve kan şekerinde ani yükselmelere yol açacağı manasına gelir. Bu nedenle, kısa müddette acıkacak ve daha fazla kalori tüketeceksiniz. Lif oranı yüksek ve kalorisi düşük sebzelerle birleştirmek, bu ani kan şekeri artışının yönetilmesine yardımcı olacaktır.

Çözüm​

Sürdürülebilir bir kilo kaybı, tertipli idman ve istikrarlı beslenmenin harika bir kombinasyonu olmalıdır. Biraz kilo vermeye çalışıyorsanız, pirinç üzere en sevdiğiniz yiyeceklerden vazgeçmek zorunda değilsiniz.

Özetle çok istikametli bir besin olan pirinç tek başına kilo aldırmaz yahut kilo vermenize yardımcı olabilir. Süreci etkileyen, yemeğin tamamı yahut eklenen besin kaynakları ile ilgilidir.

Porsiyon boyutunu ve pirincin çeşidini izleyip sağlıklı biçimlerde pişirebildiğinizde, kilo verme amaçlarınıza ulaşmak için pirinci diyetinizden kesmeniz gerekmez.

Pirinç,Kilo,Yardımcı,Kilo Verme,Pirincin,Sağlık,Besin,Pirinç,Yüksek,Neden,Beyaz,Kahverengi,Kalori

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Pirinç Kilo Aldırır mı?