e
sv

PEYNİR ÇEŞİTLERİ 6 ADET MÜKEMMEL PEYNİR ÖNERİSİ

1333 Okunma — 29 Nisan 2022 01:04
Peynir çeşitleri
avatar

Furkan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

PEYNİR ÇEŞİTLERİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Peynir Çeşitleri

Çeşitli yollarla az veya tamamen yağından arındırılmış ya da tam yağlı olarak inek, koyun, keçi, manda, vb. hayvanlardan elde edilen sütlerden gerekli tat ve koku veren maddeler katılarak farklı şekillerle işlenmesi sonrasında olgunlaştırılması veya olgunlaştırılmaması sonucunda oluşmaktadır.

Ülkemizin her bölgesinde kendine özgü has tatlarla haşır neşir olarak yapılan peynir çeşitlerimiz vardır. Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan peynir ve çeşitleri Bunları kısaca sıralayalım aşağıda maddeler halinde. Peynir çeşitleri

PEYNİR VE ÇEŞİTLERİ

 Peynir Ve Çeşitlerinin En İyisi EZİNE Peyniri

ÇANAKKALE EZİNE bölgesine ait oranın doğal hava şartları sonucunda yayılan hayvanların ürettiği sütün lezzetine kattığı genelde Türkiye’nin hemen her bölgesinde tüketilen bir peynir çeşididir.

ÇEÇİL (TEL) Peyniri

Karadeniz bölgesine ait orada yetişen hayvanların karadenizin yüksek yaylalarında köylerinde beslenen hayvanların verdiği süt sonucunda oluşan genellikle sarımsı bir renge sahip hem kahvaltılık tel tel ayrılabilen yenilebilen ve pişirildiğinde tavana kadar tabiriyle uzayan az tuzlu çok muazzam bir peynir çeşididir.

VAN OTLU peynir

Tabi ki adında belli olduğu üzere Van ‘a ait bir peynir çeşidi olup genelde yaz aylarına doğru koyun sütüyle karışık bitkiler nane kekik sarımsak ve yabani otlar katılarak güzel bir aromayla ortaya çıkan tuzlu ama lezzetli bir peynir çeşididir.

İZMİR Tulum peyniri

İzmir ve civar ilçelerinde üretilen normalde koyun sütünden yapılan ama ayrıca inek ve keçi karışımı sütten de yapılabildiği gibi mandıralarda üretilen teneke de olgunlaştırılan sert tuzlu gözenekli bir peynir çeşididir.

TRAKYA ve KARS Kaşarı

Trakya kaşarı genelde koyun ve keçi sütü yoğunluğuyla yapılan en az altı ay süreyle soğuk hava deposunda tutularak olgunlaştırılmasını beklemek ve lezzetiyle yoğun aromasıyla tüketilmek üzere tezgahlara giden rengi beyaza yakın bir peynir çeşididir. Kars kaşarı ise genelde inek koyun sütü karışımı ile yapılan sarı bir renge sahip olan daha hafif aromalı karsa özgü bir peynir çeşididir.

ERZURUM CİVİL (göğermiş) peyniri

Dışı küflü yağsız inek veya koyun sütünden yapılan saçaklı bir peynirdir. Belli bir süre bekletilip ekşiyen sütten yapılan ve aromasını bu ekşilikten alan peynir çeşididir, ayrıca halk dilinde küflü olduğundan dolayı küf bildiğiniz üzere yararlı bakterilerin ürettiği bir antibiyotik olarak ta bilinir.

Bizi instagram’da takip et!

Ketojenik Diyet ile 2 Haftada 12 kilo

 

Sıradaki içerik:

PEYNİR ÇEŞİTLERİ 6 ADET MÜKEMMEL PEYNİR ÖNERİSİ