e
sv

Üşütmeye, balgama, karın ağrısına ve birçok rahatsızlığa şifa oluyor! İşte mucizevi etkilere sahip bitki: Sığırkuyruğu bitkisi

57 Okunma — 08 Ocak 2024 12:24
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Balgama, karın ağrısına, teneffüs yolu rahatsızlıkları üzere birçok rahatsızlığa deva olan Sığırkuyruğu bitkisini sizler için araştırdık

Bu şifalı bitki Sıracagiller familyasındandır. 60-200 cm. ortasında boylanabilen, iki yıllık sağlam otsu bitkidir. Sarımsı renkli ve yuvarlak kesitli, sağlam, ince tüylerle kaplı, dik lakin kollara ayrılmayan yapıdaki gövdesi ve bitkinin birinci yılında, tabanında rozet hali oluşturan, ikinci yılında gövdesinden de uzayan iri yaprakları vardır.

Sığırkuyruğu birinci yılını çiçeksiz geçirir. İkinci yılının yaz ortasından başlayarak, sonbahara kadar, gövdenin ucunda başaklar oluşturan parlak sarı renkli çiçekler açar. Bu çiçekler olgunlaşınca içinde tohumlarını taşıyan iki gözlü kapsülü olan meyvelere dönüşür. Döktüğü tohumlarıyla çoğalır.

Kuzey Yarıküre’nin ılıman bölgeleriyle, bilhassa Avrasya’nın doğu kısmında yaygın olarak yetişir. Ülkemizde de yol, bahçe ve tarla kenarlarında sıkça görülür.

Sığırkuyruğunun yapraklan yaz ortasında kahverengileşmeden evvel toplanıp ihtimamla kurutulur. Çiçekleri ise, yaz ortasından sonbahar başlarına kadar kuru havada toplanır gölge yerde ya da 40 dereceden sıcak olmayan yapay ısıtmalı yerde kurutulur. Bitki nemli yerde kalırsa tıbbi tesirlerini yitirir.

Sığırkuyruğunun yaprak ve çiçekleri, yapışkan bitki sıvısı, saponinler, uçucu yağ ve verbaskosit ismi verilen flavonitler ile glikozitleri içerir. Bol ölçüde nektar içeren çiçekleri, bal arılarını bitkiye çeker.

Faydaları :

Ses kısıklığı durumunda iyileştiricidir.

Göğsü yumuşatır. Balgam söktürücüdür.

Mide üşütmesinde oluşan karın ağrısını geçirir.

Solunum yolları mukozasının enfeksiyonlarında güzelleştirici tesirler yapar.

Bronşit ve kronik öksürük durumlarında iyileştiricidir.

Sakinleştiricidir.

Tüketim Hali :  Kurutulmuş yaprak-çiçek karışımından 1 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak kaynar suda demlendirilerek elde edilen çaydan, günde üç sefer birer bardak içilir.

Yapraklarının ezilmesiyle hazırlanan lapası, tesirli bir yara iyileştiricidir.

Yaşam

Bitki,Çiçekler,Yaprak

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Üşütmeye, balgama, karın ağrısına ve birçok rahatsızlığa şifa oluyor! İşte mucizevi etkilere sahip bitki: Sığırkuyruğu bitkisi