e
sv

Metabolizmanızı Nasıl Güçlendirirsiniz?

1317 Okunma — 18 Haziran 2022 12:04
Metabolizmanızı Nasıl Güçlendirirsiniz?
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Birçok faktör hissetme şeklimizi etkiler. Önemli bir etkisi olan bir şey metabolizma hızımızdır. Nasıl çalıştığını, farklı metabolizma türlerini ve onu neyin etkilediğini anlayarak, size karşı değil, sizin için çalışmaya başlaması için onu kontrol altına alabilirsiniz.

Metabolizma nedir?

Metabolizma hakkında konuşurken çoğu insan, vücudunuzun aldığınız kalorileri yakma hızı olan metabolizma hızınıza atıfta bulunur. Yiyecek ve içeceklerimiz karmaşık kimyasal işlemlerle parçalanır ve enerjiye dönüştürülür. Bu enerji daha sonra hücreleri onarmak veya büyütmek için kullanılır. Metabolizmanızı Nasıl Güçlendirirsiniz

Bu yazıda metabolizma olarak da adlandıracağımız metabolizma hızımız, vücudumuzun düzgün çalışması için hayati önem taşımaktadır. Vücudumuza çalışması için ihtiyaç duyduğu şeyi vermek için yiyeceğimiz enerjiye dönüştürülmelidir. Ve metabolizmamız bu sürecin meydana gelme hızını etkiler.

Metabolizma nasıl çalışır?

Metabolizma ile ilgili iki kimyasal süreç vardır: anabolizma ve katabolizma. 

katabolizma nedir? – Bu süreç, enerjimizi vücudumuza salmak için yiyecek ve içeceklerimizi basit biçimlere ayırır.

anabolizma nedir? – Anabolizma, bu enerjiyi bedensel işlevleri yerine getirmek için kullanma sürecidir. Metabolizmanızı Nasıl Güçlendirirsiniz

Kaç çeşit metabolizma vardır?

İşleri daha da karmaşık hale getirmek için, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birden fazla metabolizma türü vardır:

 • Ektomorf Metabolizma – Bu tür metabolizma, daha küçük çerçevelere ve kemik yapılarına sahip kişilerde yaygındır. Ektomorf metabolizması kalorileri önemli ölçüde yakar
 • Endomorf Metabolizma – Bu daha yavaş bir metabolizma olma eğilimindedir ve daha kısa, daha yuvarlak vücut tiplerinde yaygındır.
 • Mezomorf Metabolizma – Dikdörtgen şekilli vücutlar bu tip metabolizmaya sahip olma eğilimindedir.

Metabolizma neden önemlidir

Belki de buradaki soru, hızlı bir metabolizmanın neden önemli olduğu olmalıdır. Metabolik hızımız daha yavaş olduğunda, aşerme, ruh hali değişimleri, yorgunluk ve istediğimiz kiloyu koruma mücadeleleri yaşayabiliriz.

Metabolizmanızı Nasıl Güçlendirirsiniz?

Metabolizmanızı nasıl güçlendireceğinizi tartışmadan önce, onu neyin etkilediğini anlamamız gerekir. Metabolizmamız şunlardan etkilenir:

 • Yaş – Yaşlandıkça kas dokusundaki düşüş, nörolojik ve hormonal değişiklikler nedeniyle metabolizma yavaşlar.
 • Vücut boyutu – Daha fazla kas kütlesi olan ve tipik olarak ortalamadan daha büyük olan bir vücut, daha yüksek bir metabolik hıza sahip olacaktır. Yağ hücreleri, kilojullerin en yavaş yakıcılarıdır.
 • Kahve – yemekten sonra bir espresso, sindirimi ve metabolizmayı hızlandırmanın harika bir yoludur
 • Diyetteki eksiklikler – örneğin iyot eksikliği gibi, metabolik hızı düşürebilir.
 • Çevre sıcaklığı – Çok sıcak veya soğuk olsun, vücudumuz vücut sıcaklığını korumak için daha çok çalışmak zorunda kalırsa, metabolizma hızımız artacaktır.
 • Genetik yatkınlık – Genlerimiz metabolizmada rol oynayabilir.
 • Cinsiyet – Tipik olarak, erkekler muhtemelen daha yüksek kas kütlesi nedeniyle daha hızlı bir metabolik hıza sahip olacaktır.
 • Hormonlar – Her zamanki gibi, hormonlarımızın metabolizmayı etkileyen dengesizliklerle oynayacağı bir rolü vardır.
 • Hastalık – Çevresel faktörler gibi, enfeksiyona veya hastalığa karşı bir bağışıklık tepkisi oluşturmak ve yeni dokular oluşturmak için metabolizmanın artması gerekir.
 • Kas kütlesi – Daha önce de belirtildiği gibi, kas hızla kilojul yakar, bu nedenle ne kadar fazlaya sahipsek, metabolizmamız o kadar iyi çalışır.
 • Fiziksel aktivite – Düzenli olarak egzersiz yapmak kas kütlesi oluşturur ve dinlenme dönemlerinde bile kalori yakımını teşvik eder.

İyi haber şu ki, metabolizmanızın istediğiniz gibi çalışmasına yardımcı olmak için aktif olarak etkileyebilirsiniz. Doğru yiyecekleri ve doğru miktarda yiyerek, soğuk su içerek, doğru egzersiz türlerini yaparak, iyi ve kesintisiz bir gece uykusu çekerek ve mümkün olduğunca ayakta oturmayı tercih ederek metabolizma hızınızı artırabilirsiniz. Metabolizmanızı Nasıl Güçlendirirsiniz

Hangi yiyecekler metabolizmayı hızlandırır?

Aktif kültürlerle birlikte Yunan yoğurdunu diyetinize dahil etmek, metabolizmanıza probiyotik bir destek verebilir. Düzenli olarak süt ürünleri, yumurta ve tavuk gibi protein tüketmek, kas oluşumunu ve kas tutulmasını desteklemek için harika bir yoldur. (Vejetaryen veya vegansanız, onun yerine lezzetli protein smoothiemizi deneyebilirsiniz .)

Bu Besinler Metabolizmayı Hızlandırıyor!

Ek olarak, sindirmek için vücudunuza koyduklarından daha fazla kaloriye ihtiyaç duyduğundan, gün boyunca yediğiniz yeşil sebzelerin sayısını artırabilirsiniz.

Hormon dengeleyici besinler. 8 Öneri

Hangi egzersizler metabolizmayı hızlandırır?

Son yıllarda popülaritesi artan kısa HIIT egzersiz seanslarının aksine, metabolizmanızı artırmak istiyorsanız daha uzun süre ancak daha az yoğunlukla çalışmanız gerekebilir. Ne kadar uzun süre egzersiz yapabilirseniz (makul dahilinde), o kadar fazla kalori yakabilirsiniz ve metabolizmanız o kadar hızlı çalışır. Metabolizmanızı Nasıl Güçlendirirsiniz

Ek olarak, direnç ve kuvvet antrenmanını dahil etmek, araştırmalara göre metabolizma için iyi olduğunu bildiğimiz kasların inşasına yardımcı olabilir ve kas kaybını azaltabilir . Neyse ki bu, vücut geliştirmeye başlamanız gerektiği anlamına gelmiyor; Yoga gibi aktiviteler bu konuda yardımcı olabilir.

Ketojenik Diyet ile 2 Haftada 12 kilo

Hangi takviyeler metabolizmayı hızlandırır?

Birkaç Gençleştirilmiş takviye, metabolizmanızı güçlendirmeyi destekleyebilir. İşte bir liste:

Proteinli smoothie : Proteinin , metabolik hızı etkileyen kas oluşumuna ve tutulmasına yardımcı olabileceğini biliyoruz ve bu smoothie’de bunlardan bolca var. Tarif ayrıca sağlıklı bir metabolizmayı desteklemek için çok sayıda iyi yağ içerir ve daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacak lif içerir. Metabolizmanızı Nasıl Güçlendirirsiniz

B Kompleks Vitaminleri: Faydaları, Yan Etkileri ve Dozu

Regenerate NAD+ : Bu kapsüllerdeki B2 vitamini, yani Riboflavin, normal enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunur, sizinkinin her zamanki gibi iyi performans göstermediğini düşünüyorsanız mükemmeldir. Bu ek ayrıca, düşük metabolizma hızının bir yan etkisi olan yorgunluğa karşı da savaşabilir.

Veggiecol : Regenerate NAD+ gibi bu kapsüller de B2 vitamini içerir. Ayrıca yağların, lipidlerin ve karbonhidratların metabolizması için hayati önem taşıyan B3 vitamini içerirler.

H30 Nemlendirme : Optimize edilmiş hücresel metabolizma için istekliyseniz, H30 Hidrasyonumuzdan başkasını aramayın.

Re-Set : Bu vegan kapsüller, AMPK’yi desteklediğine inanılan gynostemma pentaphyllum nedeniyle metabolizma için bir “ana anahtar” olarak adlandırılır. Bu ek ayrıca normal lipid metabolizmasına katkıda bulunabilecek Kolin içerir.

Magazin Park

 • Metaboliq
  2 yıl önce

  Metabolizmanın hızını yükseltmek için en önemli besinler lif içeren besinlerdir. Lif sindirim sırasında enerjiyi artırır ve metabolizmayı hızlandırır. Lif içeren bazı besinler;portakal, ıspanak,brokoli,elma, greyfurt, kale, lahana, kepekli tahıllar, kabak çekirdeği, fındık, badem ve yulaf olarak sıralayabiliriz.

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Metabolizmanızı Nasıl Güçlendirirsiniz?