e
sv

Sağlıklı Yaşamın Yolları

1750 Okunma — 25 Mart 2022 20:47
Sağlıklı Yaşam
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sağlıklı yaşam için yaşamsal faaliyetlerimizi rahatça yerine getirebilmek için ilk ve en önemli şarttır. Bu durum hem vücudumuz için hem de zihnimiz için geçerlidir. Vücudumuz, bizim verdiğimiz kadarını bize geri verecektir. Yaptığımız ne varsa, karşılığını ederi kadar alacağımızı bilmeliyiz. Bir insan, kendi vücudunun tepkilerini yine kendisi ölçmelidir ama herkes için genel olan bir takım kurallar da mevcuttur.

Sağlıklı olmanın ilk kuralı anatomimize uygun bir yaşam sürmektir. Dengeli ve sağlıklı beslenmek bunların başında gelmektedir. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı es geçmeden güne başlanmalıdır. Gereğinden fazla aç kalınmamalı ve de akşam üzeri beşten sonra ağır yemeklerden kaçınılmalıdır.

Kötü alışkanlıklarımız hastalık sebebidir ve de birden çok şekilde karşımıza çıkacakları kaçınılmaz bir sondur. Sağlıklı bir vücut istiyorsak en başta kötü alışkanlıklarımızdan kurtulmamız gerektiğini bilmeliyiz. Alkol, sigara ve uyuşturucu insanları ölüme hızla yaklaştıran alışkanlıklardır.

İçindekiler

Sağlıklı Yaşamanın Temel Bazı Şartları Mevcuttur

İnsanlar, bilerek vücutlarının doğasına aykırı bir hayat sürmektedir. Düzensiz yaşam, karşılığında düzensiz sağlık olarak geri dönüş yapacaktır. Elden giden sağlığı geri kazanmak için bir an önce hayatlarına düzen getirmelidirler. Hastane kapısını çalacak kadar ilerlediler ise gittikleri doktorun verdiği yaşamsal reçeteye harfiyen uymalıdırlar.

Önemli olan bir diğer husus ise, moraldir. Hastalıklarla boğuşurken, kaybedeceğini baştan kabul eden insanlar zaten kaybederler. Ama motivasyonunu düşürmeyen insanlar, zaman içerisinde kazandıklarının farkına varırlar. Ancak ve ancak tüm bunlar yerine getirilir ise sağlık da kendi yerini bulacaktır. Önemli olan zamanında ve gerekli müdahaledir.

Sevdiklerimiz İçin Savaşa Devam Etmeliyiz

İnsan vücudu, sağlığını kaybetmeye başladığı ilk andan itibaren aslında ufak ufak da olsa sinyallerini verir.​​​​​​Bu bazen sebepsiz baş ağrısıyla bazen sebepsiz yorgunlukla kendini gösterir. Önemli olan kişinin kendisini önemseyip dinlemesi ve bir an önce vücudunun istediği düzene geçmesidir. Aksi takdirde her şey için çok geç olabilir.

Kişi, sağlığını geri kazanmak için gideceği yol haritasını çok iyi belirlemelidir. Vücudumuz bize “Sağlığını geri kazan.” sinyalleri verirken, kötü alışkanlıklara devam etmek kaçınılmaz sonu da beraberinde getirecektir. Verilen her değer, atılan her adım karşılığını misliyle alacaktır. Sağlıkta da geri kazanılmak için çabalanılırsa elbet zafer yüzünü gösterecektir. Önemli olan, hayata bağlılığımızı, kendimize ve bizi seven insanlara verdiğimiz değeri en güzel şekilde azimle ortaya koymaktır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Ahmet
  1 yıl önce

  Sağlıklı yaşamanın en önemli faktörü stresten uzak durmaktır. Stressiz bir hayat için sağlıklı beslenmenin yanında spor yapmak gerekir. konu ile daha fazla bilgiye https://www.aycup.com.tr/blog adresinden ulaşabilirsiniz.

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Sağlıklı Yaşamın Yolları