e
sv

Kanser Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

679 Okunma — 17 Temmuz 2022 17:13
Kanser Hastaları Nasıl Beslenmelidir?
avatar

Magazinpark

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kanser Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Sağlıklı ve dengeli beslenmek hayatımızın her alanında çok çok önemli olsa da hastalık döneminde bağışıklık sistemi için besin değerlerimizi yüksek tutmak çok daha önemlidir. Kanser tedavisi için bilinçli beslenmek  hücre ile kasları güçlendirir bağışıklık sistemini onarır ve bu sayede hasta çok daha çabuk iyileşir.

Kanser tedavisinde uygulanan kemoterapi, radyoterapi ile hormon tedavisinde gelişebilen bulantı, kusma ve bunların birer getirisi olan  iştahsızlık sonucunda gelişen kilo kaybı gibi önemli sorunlara karşı da önlem alınmasını sağlıyor. Kanser tedavisinde kesin ve net bir beslenme kuralı olmamakla birlikte bazı önemler almak da fayda var.

Kanser Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

 • Kanser teşhisiyle birlikte ,kanser tedavisi ve sonrasında hasta kaliteli bir beslenme alışkanlığı kazanmalıdır. Bol su tüketimi çok önemlidir çünkü tedavi sırasında alınan aşırı dozlu ilaçların vücuttan hızlı bir şekilde uzaklaştırılması için hastaların günde ortalama 3 litreye yakın su tüketmesi öneriliyor.
 • Sık aralıklarla ve azar azar su tüketiminin yanında çay , çorba , yoğur gibi sıvı alımlarının arttırılması da uzmanların önerileri arasında yer almakta. Karbonhidrat kaynağı olarak ise basit karbonhidratlardan özellikle şekerden kaçınılarak daha çok tam tahıllı ekmek, kuru baklagiller ve bunların yanında sebze ve meyve tüketiminin sıklaştırılması gerekmektedir.
 • Vücudun bu besinleri sağlıklı bir şekilde sindire bilmesi için ise egzersiz şart. Haftada iki üç gün yapılacak egzersizler ise hastaları yormadan tam tersi vücutlarının daha dinç kalması için önemli bir noktadır.

Kanser Tedavisinde Kilo Kaybını Önlemek İçin

 https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/saglik/kanserde-kilo-kaybini-onleyen-tedavi-hayata-bagliyor/670457

 • Özellikle antioksidanlarla iyi geçinmeye çalışmalısınız meyve ve sebzeler, A,E ve C vitaminleriyle birlikte selenyum gibi antioksidanlar içermektedir. Bu alımı arttırmak için günde 3-4 porsiyon kadar  meyve ve bol çiğ sebze tüketimi önemlidir.
 • Kanserken tümör hücrelerinden salınan bazı maddeler nedeniyle kas yıkımı meydana gelmektedir  ve hücrelerin yenilenmesi ile onarımı için çok önemli bir besin öğesi olan proteine olan ihtiyaç fazlasıyla artıyor. Bu yüzden her öğünde protein kaynaklarına yer vermeniz çok önemli. Yumurta çok kaliteli bir protein kaynağıdır.  Ayrıca sabahları 1-2 dilim peynir, ana öğünlerin en az birinde et, tavuk, balık veya kuru baklagiller gibi protein kaynaklarına da yer verilmelidir. Gün içinde 2-3 porsiyon süt-yoğurt tüketerek günlük protein alımını artırabilirsiniz.
 • Kanser tedavisinde görülen en yaygın sorun ise iştahsızlıktır bunun önüne geçebilmek için ise azar azar da olsa yeme içme alışkanlığınızdan ödün vermeden devam etmelisiniz.

Sıradaki içerik:

Kanser Hastaları Nasıl Beslenmelidir?