e
sv

Doktorlara Göre Göğüslerinizin Kaşınmasının 16 Nedeni

597 Okunma — 30 Ocak 2023 15:12
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kaşıntılı göğüslere neden olabilecek şeylerin listesi, yaygın zararsız tetikleyicilerden tabip ziyareti gerektirecek daha önemli altta yatan sıhhat problemlerine kadar şaşırtan derecede uzundur. Bu nedenlerin her birinin gerisindeki nedeni…

Muhtemelen bedeninizin neredeyse her yerinde bir kaşıntı olmuş ve üzerinde fazla düşünmeden kaşımışsınızdır. Lakin mevzu kaşınan göğüslere gelince, büsbütün farklı bir problem üzere geliyor. Yalnızca biraz utanç verici hissetmekle kalmaz, birebir vakitte kimi kaygıları de beraberinde getirebilir. Göğüslerinizin neden kaşındığını merak ediyorsanız, yanıt pek çok şey olabilir.

Tekrar de, birçok durumda kaşıntılı göğüslerin büsbütün olağan olduğundan emin olabilirsiniz. Kaşıntılı cilt bedeninizin rastgele bir kısmını etkileyebilir ve göğüsteki cilt genel olarak çok hassastır. Yalnızca kuru ciltten daha önemli iç hastalık belirtilerine kadar bir dizi şart bir neden olabilir. Göğüs derisi daima dar giysiler, sıkı balenli sütyenler ve spor sutyenleri ile örtüldüğü için ve ayrıyeten beden anatomisi gereği kendi kendine daima fizikî tahrişe maruz kalır. Nemin hapsolmasına, ciltte maserasyona ve kaşıntıya yol açan çok fazla cilt-cilt teması vardır.

Kaşıntılı göğüslere neden olabilecek şeylerin listesi, yaygın zararsız tetikleyicilerden tabip ziyareti gerektirecek daha önemli altta yatan sıhhat meselelerine kadar şaşırtan derecede uzundur. Bu nedenlerin her birinin gerisindeki nedeni araştırdık, böylelikle göğüslerinizin neden kaşındığını her vakit bileceksiniz…

Doktorlara Nazaran Göğüslerinizin Kaşınmasının 16 Nedeni​

1. Kumaş Hassasiyeti​

Sütyenleriniz ve üstleriniz ortasında, göğüslerinizle temas eden pek çok farklı tıpta materyal vardır ve cildinizin bunlardan kimilerini beğenmeme mümkünlüğü vardır. İster sütyeninizin kumaşı ister süveterinizin kumaşı olsun, makul kumaşlara karşı bilhassa hassas olduğunuzu fark ederseniz, bunlardan kaçınmanız gerekebilir. Sentetik kumaşlar, bilhassa de hassas cilde sahip olanlar için, bilhassa polyester ve lateks olmak üzere yaygın kaşıntı sebebidir.

2. Kuru cilt​

Kaşıntılı göğüslerin en yaygın nedenlerinden biri kolaydır: kuru cilt. Kuru cilt, doğal cilt bariyerinde bir bozulmaya neden olarak içeriden nem kaybına ve cildi dışarıdan alerjenlere ve münasebetiyle iltihaplanmaya daha fazla maruz bırakmaya neden olur. Enflamasyon bir defa başladığında, kaşınmaya neden olan hücrelerin içinden daha fazla proinflamatuar sitokinlerin salınmasına yol açan hale gelir. Baht yapıtı, tahlil de kolay: Doğal cilt bariyerini kaliteli ve yumuşatıcı cilt kremleriyle onarmak yardımcı olabilir.

3. Dermatit​

Bu cilt rahatsızlığına alerjik tepki yahut belli tahriş edici hususlara maruz kalma neden olabilir ve bu da cildin kızarmasına, ağrımasına ve şişmesine neden olabilir. Çeşitli dermatit çeşitleri vardır ve hepsinin farklı nedenleri vardır. Bunlar en yaygın olanlardır:

 • Seboreik Dermatit: , “kafa derisi, nazolabial kıvrımlar, burun ve kaşlar üzere yüksek konsantrasyonda yağ bezleri bulunan bölgelerde sıklıkla bulunan kırmızı ve pullu olarak ortaya çıkan yaygın ve tekrarlayan bir durumdur. Çok yaygın olmamakla birlikte bazen göğüs bölgesinde ortaya çıkabilir.
 • Atopik Dermatit: olarak da bilinen atopik dermatit, kaşıntıya ve kırmızı plaklara neden olan kronik inflamatuar bir cilt rahatsızlığıdır. En sık olarak çocuklarda meydana gelir, ekseriyetle bilekler, dirsekler ve dizler üzere bükülme bölgelerinde bulunur. Ayrıyeten göğüs ucunun kaşınmasının yaygın bir nedeni olabilir.
 • Kontakt Dermatit: Kontakt dermatit, bölgenin bir unsurla direkt temasıyla meydana gelen rastgele bir dermatiti tabir eder. İki tip kontakt dermatit vardır. Bunlar alerjik ve tahriş edici kaynaklıdır. Alerjik dermatit, cilt bir unsura maruz kaldığında ortaya çıkar ve bu bir bağışıklık reaksiyonunu tetikler. Tahriş edici kontakt dermatit, cilt, cildin fizikî, mekanik yahut kimyasal tahrişine neden olan bir hususa maruz kaldığında ortaya çıkar.

4. Mantar enfeksiyonu​

Evet, maya enfeksiyonları vajinal bölgeyle sonlu değildir; Maya enfeksiyonları da kaşıntılı göğüsler için bir neden olabilir. Maya, kıvrımların olduğu ve biraz karanlık ve nemli yerlerde yaşamayı sever. Yani, göğsün altında dişilerin bazen muhakkak kaşıntıya neden olabilecek maya enfeksiyonlarına yakalandığı bir bölge var. Göğüslerin altında kızarıklık ve bazen beyazımsı bir akıntıya neden olabilir. Epeyce yaygın. Çoklukla, göğüs bölgesindeki bir maya enfeksiyonunu tedavi etmek için gereksiniminiz olan tek şey reçetesiz satılan bir topikal antifungaldir, lakin resmi teşhis ve tedavi için bir doktora görünün.

5. Çamaşır Deterjanı, Sabun ve/veya Duş Jeli​

Göğüslerdeki cilt üzere hassas cilt, kokulara ve çoklukla kokulu deterjanlarda ve sabunlarda bulunan öbür alerjenlere karşı çok hassastır. Bu nedenle, cildin doğal yağlarını soyan ve cildi daha da kurutarak daha da kaşındıran, koku eklenmemiş ve sabun içermeyen hipoalerjenik eserler bulmaya çalışın.

6. Sürtünme​

Daha evvel bir spor sutyeni olan herkes, bir idman sırasında sürtünmeye neden olabilir, bunun neden olabileceği kaşıntı ve tahrişi bilir. Bilhassa spor sütyenlerinden bahsederken, üzerinize tam oturan sütyenleri bulmaya çalışın. Rahat olduklarından emin olun – çok sıkı değil, rahat bir formda sıkı – böylelikle çok fazla hareket olmaz. Bu birebir vakitte öbür sütyen çeşitleri ile aldığınız sürtünmenin bir kısmını da önler.

7. İsilik​

Bir sıcak hava dalgası sırasında yahut hatta idman sonrası bir kaşıntı hissediyorsanız, yalnız değilsiniz. Nefes alabilen kumaşlar giymek, bunu önlemenin en uygun yollarından biridir. Hekimler, tahrişi yatıştırmaya yardımcı olması için düşük tesirli bir steroid yahut antihistamin önerecektir.

8. Gebelik​

Hamilelik sırasında hormonal dalgalanmalar kaşıntıya neden olabilir. Hamilelik sırasında göğüsler büyümeye başladığında cildin gerilmesi de kaşıntıya neden olabilir. Pemfigoid gestasyonis, gebeliğin polimorfik döküntüsü, gebeliğin atopik döküntüsü ve gebeliğin püstüler sedef hastalığı üzere gebelikle ilgili öteki durumlar da kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir.

9. Güneş yanığı​

Tıpkı cildin öbür bölgelerinde olduğu üzere, güneş yanığı büyük ölçüde kaşıntıya neden olabilir.

10. Birtakım İlaçlar​

Herhangi bir oral ilaç yahut yiyeceğe karşı alerjik tepki, kaşıntılı deriye ve münasebetiyle kaşıntılı göğüslere neden olabilir.

11. Emzirme​

Emzirme göğüs ucunun derisinin parçalanmasına, çatlamasına ve tahriş olmasına neden olabilir. Bazen bir maya enfeksiyonu üzere bir enfeksiyon meydana gelebilir. Bunların hepsi göğüs uçlarının kaşınmasına neden olabilir.

Emzirmenin göğüslerde ‘kaşıntı’ hissine yol açabilecek bir öbür istikameti de süt bırakma yansısıdır. Bebek emmeye başladığında sonlar uyarılır, bu da sütün süt kanallarına salınmasıyla sonuçlanır. Süt boşaldığında, birtakım bayanlarda süreksiz kaşıntı üzere hissedilen bir karıncalanma hissine neden olur. Bu his çoklukla bir müddet sonra geçer. Bunun olağan bir reaksiyon olduğundan emin olabilirsiniz.

 

12. Hipotiroidizm​

Hipotiroidizm üzere birtakım metabolik dengesizlikler bedenin her yerinde kuru cilde yol açar. Lakin göğüs altı üzere cilt-cilt teması nedeniyle terden nemin hapsolduğu cilt kıvrımlarında, kuru cilt yerine intertrigo ile daha fazla ortaya çıkabilir, bu iltihaptır. Hipotiroidizm birebir vakitte cilt mikrobiyom dengesizliğine de yol açtığından, bu bölgelerde mayaların çok büyümesine ikincil olarak yol açabilir ve daha fazla cilt tahrişine ve bozulmasına neden olabilir.

13. Kirli Giysiler​

Sutyeninizi birkaç kere yıkamamak zararsız görünebilir, lakin bu muhakkak kaşınmaya neden olabilir. Sütyenlerinizin pak olduğundan ve kokusuz deterjanlar ve sabunlar kullandığınızdan emin olun. Ek tahrişi ve muhtemel bakteri yahut mantar oluşumunu önlemek için terlerken giysilerinizi gerektiği üzere değiştirin.

14. Sedef hastalığı​

Yaygın olmasa da, heyet onaylı bir dermatolog tarafından tedavi edilmesi gereken yaygın bir durum olan göğüslerde sedef hastalığı alabilirsiniz. Tipik olarak topikal steroid kremler, hem egzama hem de sedef hastalığını tedavi etmek için kullanılan birinci şeylerdir. Lakin daha önemli olduğunu biliyorsanız, verilebilecek öbür oral ilaçlar da var.

15. Göğüs kanseri​

Bazı tipleri kaşıntıya neden olabilir. İltihaplı göğüs kanseri, göğüs kanserinin az ve agresif bir biçimidir. Olağanda bir portakal kabuğuna benzeyebilen cilt değişiklikleri ile kendini gösterir. Bayanlar tipik olarak ağrı, süratle büyüyen bir göğüs yumruğu ve göğüste kaşıntı bildirirler.

16. Paget Hastalığı​

Nadir olmasına karşın, Paget göğüs hastalığı hem erkeklerde hem de bayanlarda görülebilen bir kanser tipidir. Göğüs Paget hastalığı çoklukla göğüs ucunda egzama gibisi olarak ortaya çıkan ve akabinde areolaya yayılan altta yatan göğüs kanserinin (genellikle derinin altında bulunan bir yumru vardır) bir belirtisidir. Çoklukla asemptomatik başlar fakat ciltte kaşıntı yahut yanma hissine dönüşebilir.

Birçok vakit kaşıntılı göğüsler endişelenecek bir şey değildir; onlar yalnızca bir baş belasıdır. Lakin bununla birlikte, husus sıhhatiniz olduğunda asla risk almaya değmez. Rutininizde hiçbir şey değişmediyse (sabunlar, deterjanlar, giysiler, diyet ve ilaçlar dahil) ve kaşıntı sizin için yeni bir semptomsa, kıymetlendirme için bir doktora gitme vakti gelmiştir.

 

Neden,Cilt,Kaşıntı,Meme,Dermatit,Tahriş,Göğüs,Yaygın,Bölge,Cildi,Baş,Vardır,Enfeksiyon,Hastalığı,Olabilir,Yol,Maya,Sütyen,Ortaya,Zaman,Kumaş,Hassas,Kuru Cilt,Doktor,Maruz,Bunlar,Sık,Sabun,Kanser,Bazı

 

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Doktorlara Göre Göğüslerinizin Kaşınmasının 16 Nedeni