e
sv

Ebegümeci bitkisinde bulunan gossypetin Alzheimer hastalığını yenebilir

572 Okunma — 21 Aralık 2022 17:00
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir fincan yakut kırmızısı ebegümeci çayı yalnızca kışın bedeni ısıtmakla kalmaz, tıpkı vakitte bağışıklık sistemini güçlendirdiği, kan basıncını denetim ettiği ve beden tartısını azalttığı bilinmektedir. Ve işte bu çayın tadını çıkarmak için bir…

Bir fincan yakut kırmızısı ebegümeci çayı yalnızca kışın bedeni ısıtmakla kalmaz, birebir vakitte bağışıklık sistemini güçlendirdiği, kan basıncını denetim ettiği ve beden yükünü azalttığı bilinmektedir. Ve işte bu çayın tadını çıkarmak için bir sebep daha Alzheimer hastalığını yenebilir.

POSTECH’te Profesör Kyong-Tai Kim ve PhD adayı Kyung Won Jo (Yaşam Bilimleri Bölümü), ebegümeci bitkisinde bulunan gossypetinin beyindeki yerleşik bağışıklık hücresi olan mikroglia’yı aktive ettiğini doğruladı. Araştırma takımı ayrıyeten, hastalığının (AD) neden olduğu bilişsel bozuklukları güzelleştirmek için mikroglia’nın beyindeki amiloid-beta’yı (Aβ) temizlediğini de gösterdi.

İSİM, Aβ ve Tau protein kümelerinin beyin dokusunda birikintiler oluşturmasıyla başlar. Mikroglia, beyni korumak için bu tıp agregaları (fagositoz) içselleştirir. Bununla birlikte, daima Aβ’ye maruz kalmak mikroglia’yı tüketerek kronik bir inflamatuar tepkiye ve hudut hücrelerinde hasara yol açacaktır. Sonuç olarak, bilişsel gerileme ve hafıza kaybı yaşar.

POBTEK grubu, önemli yan tesirleri olmayan yeni bir İSİM tedavisi ararken, Hibiscus sabdariffa yahut roselle olarak da bilinen ebegümeci bitkisinde bulunan bir flavonoid bileşik olan gossypetine odaklandı.

Araştırma grubu, İSİM model fareleri üç ay boyunca intragastrik uygulama yoluyla Gossypetin ile tedavi etti ve bozulmuş hafıza ve bilişlerinin neredeyse olağan düzeye döndüğü sonucuna vardı. Ayrıyeten, İSİM tipi demansı olan beyin dokusunda yaygın olarak bulunan çeşitli Aβ kümelerinde bir azalma gördüler.

Araştırmacılar daha sonra Profesör Jong Kyoung Kim (POBTEK’te Hayat Bilimleri Bölümü) ile işbirliği yaptı ve tek hücreli RNA dizilimi ile ilerledi. Tahlil, gossipetinin, kronik enflamatuar tepkileri teşvik eden glioz ile ilişkili genlerin ekspresyonunu önlediğini ve Aβ fagositozu ile ilişkili genlerin ekspresyonunu arttırdığını gösterdi. Öteki bir deyişle, gossypetin, mikroglia’nın Aβ klirensini kolaylaştırdı.

Profesör Kyong-Tai Kim, “Beyinde biriken Aβ agregatlarının demansın önlenmesinde ve tedavisinde tesirli olduğunu doğruladık. Ebegümeciden elde edilen Gossypetin, AD’den mustarip hastalar için inançlı ve uygun fiyatlı bir ilacın geliştirilmesine katkıda bulunacaktır.”

Alzheimer’s Research & Therapy’de yayınlanan çalışma, NovMetaPharma Co.’nun dayanağıyla gerçekleştirildi ve gossipetin kullanan demansın önlenmesi ve tedavisi için tedavi geliştirmeye yönelik klinik deneyler planlanıyor.

Makale Kaynağı:

Tedavi,Beyin

magazinpark.com

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Ebegümeci bitkisinde bulunan gossypetin Alzheimer hastalığını yenebilir