e
sv

Doğum kontrol hapı, polikistik over sendromlu kadınlarda tip 2 diyabet riskini azaltabilir

603 Okunma — 23 Aralık 2022 13:00
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Birmingham Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, doğum denetim hapının polikistik over sendromlu (PKOS) bayanlarda tip 2 diyabet riskini dörtte bir oranında azaltabileceğini birinci defa ortaya koydu. Araştırma bulguları tıpkı vakitte…

Birmingham Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, doğum denetim hapının polikistik over sendromlu (PKOS) bayanlarda tip 2 diyabet riskini dörtte bir oranında azaltabileceğini birinci sefer ortaya koydu.

Araştırma bulguları tıpkı vakitte PKOS’lu bayanların tip 2 diyabet yahut pre-diyabet (disglisemi) geliştirme riskinin iki kat daha fazla olduğunu gösteriyor – bu riski azaltmak için acil tedavi bulma gereksinimini vurguluyor.

riskine ek olarak, dünya çapında bayanların %10’unu etkileyen PKOS, uzun vadede endometrial kanser, kardiyovasküler hastalık ve non- alkole bağlı yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD).

PKOS’un semptomları, doğurganlık problemlerine yol açabilen sistemsiz adet periyotlarını yahut hiç adet olmamasını içerir ve birçoğunun yüzünde yahut bedeninde istenmeyen tüy büyümesi (“hirsutizm” olarak bilinir), baş derisinde ve akne şikayeti vardır. Bu semptomlara, PKOS’lu bayanların kanında ismi verilen yüksek hormon düzeyleri neden olur.

PKOS’lu bayanlar da sıklıkla kilo alımı ile çaba eder ve bedenlerindeki hücreler, bedenin güç için hücrelere glikozu (kan şekeri) emmesini sağlayan hormon olan insüline ekseriyetle daha az cevap verir. İnsüline verilen bu azalmış cevap, yüksek kan şekeri düzeylerine yol açabilir ve bedenin daha fazla insülin yapmasına neden olabilir, bu da bedenin daha fazla androjen yapmasına neden olur. Androjenler, insülin düzeylerini daha da artırır – bir kısır döngüye neden olur.

Birmingham Üniversitesi liderliğindeki bilim adamları grubu, birinci olarak PKOS’lu bayanlarda tip 2 diyabet ve prediyabet geliştirme riskini belirlemek ve ikinci olarak, çoklukla “” olarak isimlendirilen kombine oral kontraseptif kullanımının tesirini araştırmak için iki çalışma yürüttü. PKOS’lu bayanlarda tip 2 diyabet ve prediyabet riski üzerine ‘hap’. Hap, adet kanamalarının düzenliliğini düzgünleştirmek için ekseriyetle PKOS’lu bayanlara verilir.

PKOS’lu 64.051 bayanın ve PKOS’suz 123.545 eşleştirilmiş denetim bayanının BK hasta GP kayıtlarını kullanarak, birinci evvel tip 2 diyabet ve prediyabet riskini tahlil etmek için büyük bir popülasyona dayalı kohort çalışması gerçekleştirdiler. PKOS’lu bayanların, PKOS’lu olmayanlara kıyasla iki kat tip 2 diyabet yahut ön diyabet riski taşıdığını bulmuşlardır. Ayrıyeten, PCOS’lu bayanlar ortasında tip 2 diyabet ve diyabet için değerli bir risk faktörü olarak yüksek androjen seviyelerinin klinik bir belirtisi olan tanımladılar.

Hapın tip 2 diyabet yahut diyabet üzerindeki tesirini araştırmak için, RCSI Tıp ve Sıhhat Bilimleri Üniversitesi’ndeki uzmanların da ortalarında bulunduğu araştırmacılar, daha sonra PKOS’lu 4.814 bayan üzerinde denetim çalışması gerçekleştirdiler. Bilim adamları, kombine oral kontraseptif kullanımının PKOS’lu bayanlarda tip 2 diyabet ve prediyabet gelişme mümkünlüğünü %26 oranında azalttığını bulmuşlardır.

Bugün Diabetes Care’de yayınlanan çalışmanın ardındaki araştırmacılar, global sıhhat siyasetinde değişikliklere yol açacağı umuduyla bulgularını daha fazla kanıtlamak için artık bir klinik araştırma yapmayı planlıyorlar.

Profesör Wiebke Arlt, Birmingham Üniversitesi Metabolizma ve Sistem Araştırmaları Enstitüsü Yöneticisi şunları söyledi: “Önceki, daha küçük çalışmalardan PKOS’lu bayanların tip 2 diyabet riskinin arttığını biliyorduk. Fakat, değerli olan şey araştırmamızla ilgili olarak, bu çok önemli sıhhat riskini önlemek için potansiyel bir tedavi seçeneğimiz olduğunu – kombine oral kontraseptifler – birinci sefer göstermek için çok büyük nüfusa dayalı bir çalışmadan yeni ispatlar sağlayabildik. “

Dr Michael O’Reilly, Sıhhat Araştırma Şurası Gelişen Klinisyen Bilim Adamı ve RCSI Tıp ve Sıhhat Bilimleri Üniversitesi’nde Klinik Doçent, şunları ekledi: “Hapın androjenlerin tesirini azaltarak diyabet riskini azalttığını varsayıyoruz. Bu hap, kanda seks hormonu bağlayıcı globin (SHBG) ismi verilen bir proteini artıran östrojenler içerir. SHBG androjenleri bağlayarak onları etkisiz hale getirir. Böylelikle hap alınırsa SHBG artar. Bu da ölçüsü azaltır. Bağlı olmayan faal androjenler, insülin ve diyabet riski üzerindeki tesirlerini azaltır.”

Yeniden Birmingham Üniversitesi’nden Anuradhaa Subramanian şunları ekledi: “Yaşam uzunluğu süren bir metabolik bozukluk olan PKOS ile yaşayan 10 bayandan birinde, bununla bağlı sıhhat risklerini azaltmanın yollarını bulmamız inanılmaz derecede değerli.”

Krish Nirantharakumar, Birmingham Üniversitesi Uygulamalı Sıhhat Araştırmaları Enstitüsü’nde Sıhhat Data Bilimi ve Halk Sıhhati Profesörü şunları ekledi: “Önemli olarak, bilgilerimiz PKOS’lu olağan kilolu bayanların da tip 2 diyabet riski altında olduğunu vurguluyor ve Bu, PKOS’lu olağan kilolu bayanlarda artmış NAFLD riskine ait evvelki bulgumuzla paralellik göstererek, PKOS ile alakalı metabolik komplikasyonların sadece obezite bağlamında alakalı olduğu fikrini daha da zorlamaktadır. Bu bilgiler, tek başına obeziteden çok, Androjen fazlalığı da dahil olmak üzere PCOS’a mahsus faktörler, artan metabolik riskin temelini oluşturur.”

Çalışma, Birleşik Krallık Sıhhat Bilgileri Araştırması, Wellcome Trust, Sıhhat Araştırma Konseyi ve merkezi Birmingham Üniversitesi ve Üniversite Hastaneleri Birmingham NHS Foundation Trust’ta bulunan Ulusal Sıhhat Araştırmaları Birmingham Biyomedikal Araştırma Merkezi Enstitüsü tarafından sağlanan fonlarla desteklenmiştir.

Araştırma ayrıyeten Sri Lanka’daki Colombo Üniversitesi ve Kanada’daki McGill Üniversitesi ile işbirliği içinde gerçekleştirildi.

Kaynak:

Araştırma,Sağlık,Riski,Kan,Veri,Çalışma,Hap,Birmingham Üniversitesi,Pkos,Bilim,Kadınlar,İnsülin,Üniversite

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Doğum kontrol hapı, polikistik over sendromlu kadınlarda tip 2 diyabet riskini azaltabilir