e
sv

Kadınlar kalça kırığı riskini nasıl azaltabilir?

617 Okunma — 30 Kasım 2022 13:12
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yeni araştırmaya nazaran, protein alımını artırmak ve sistemli olarak çay yahut kahve içmek, bayanların kalça kırığı riskini azaltmasının bir yoludur.

Yeni araştırmaya nazaran, protein alımını artırmak ve sistemli olarak çay yahut kahve içmek, bayanların kalça kırığı riskini azaltmasının bir yoludur.

İngiltere’deki Leeds Üniversitesi’ndeki besin bilimcileri, için günde 25 gram protein artışının, bayanların kalça kırığı riskinde ortalama %14’lük bir azalma ile bağlantılı olduğunu bulmuşlardır. Şaşırtan bir halde, içtikleri her fazladan çay yahut kahvenin riskte %4’lük bir azalma ile irtibatlı olduğunu da keşfettiler.

Clinical Nutrition mecmuasında yazan araştırmacılar, düşük kilolu bayanlar için gözetici yararların daha fazla olduğunu ve günde 25 gr protein artışının risklerini %45 oranında azalttığını belirttiler.

Protein rastgele bir biçimde olabilir: et, süt eserleri yahut yumurta; ve fasulye, fındık yahut baklagillerden bitki bazlı bir diyet uygulayan beşerler için. Üç ila dört yumurta, bir biftek yahut somon modülü üzere yaklaşık 25 g protein sağlar. 100 gr tofu yaklaşık 17 gr protein sağlar.

Çalışma kümesindeki bayanların %3’ünden biraz fazlası kalça kırığı yaşadı.

Gözlemsel çalışma

Araştırma – Besinler, besinler ve kalça kırığı riski: Orta yaşlı bayanlar üzerinde ileriye dönük bir çalışma – 26.000’den fazla bayanın geniş bir gözlemsel tahliline dayanıyor.

Gözlemsel bir çalışma olarak, araştırmacılar ve sıhhat faktörleri ortasındaki bağlantıları tespit edebildiler. Direkt sebep ve sonucu ayıramadılar.

Araştırmayı yöneten Leeds Besin Bilimi ve Beslenme Okulu’nda doktora araştırmacısı olan James Webster şunları söyledi: “Dünya çapında, kalça kırılmasının bireylere ve toplumlara maliyeti çok büyük.

“Kalça kırığı ekseriyetle başka kronik hastalıklara, bağımsızlık kaybına ve erken vefata yol açabilir. Birleşik Krallık’ta NHS’ye yıllık maliyet 2 ila 3 milyar sterlin ortasındadır.

“Diyet, insanların sağlıklı kemik ve kasları koruyarak kendilerini korumak için değiştirebilecekleri bir faktördür. Bu çalışma, besin ve besin alımı ile kalça kırığı riski ortasındaki bağlantıları araştıran birinci çalışmalardan biridir ve kalça kırıkları hastane kayıtları aracılığıyla yanlışsız bir biçimde tanımlanmıştır.

“Sonuçlar, daha yüksek protein, çay ve kahve alımı ile düşük risk ortasındaki kontaklara dair delillerle birlikte, diyetin hangi istikametlerinin bayanlarda kalça kırığı riskini azaltmada faydalı araçlar olabileceğini vurguluyor.”

Proteinler ömrün temel yapı taşlarıdır ve kemik sıhhatine katkıda bulunmanın yanı sıra hücrelerin, dokuların ve kasların düzgün çalışmasını sağlamak için gereklidir.

Birleşik Krallık’ta önerilen protein alımı, günlük beden tartısının kilogramı başına 0,8 g’dır; bu, kimi beslenme uzmanlarının çok düşük olduğuna inandığı bir sınırdır. Çalışmanın ortaya koyduğu üzere, daha yüksek protein tüketimine sahip bireylerin kalça kırığı riskinde bir azalma vardı. Bununla birlikte, çok yüksek protein alımları – alımın 2 ila 3 g protein/kg beden ağırlığı/gün’den fazla olduğu durumlarda – olumsuz sıhhat tesirlerine sahip olabilir. Çalışma, bu çok yüksek protein alım düzeylerini keşfedemedi.

Leeds’te Beslenme Epidemiyolojisi Kümesine liderlik eden ve araştırmayı denetleyen Profesör Janet Cade şunları söyledi: “Birleşik Krallık’ta birçok insan kâfi ölçüde protein tüketir, lakin vejetaryenler yahut veganlar üzere makul kümelerin protein alımlarının olağan olup olmadığını denetim etmesi gerekir. sıhhat için gereğince yüksek.”

Düşük kilolu bayanlar neden daha fazla risk azalması görebilir?​

Düşük kilolu bayanların kemik mineral yoğunluğunun ve kas kütlesinin azalması daha mümkün olabilir. Başta protein olmak üzere çeşitli besin ve besin unsurlarının alımının arttırılması, kemik ve kas sıhhatinin kurulmasına yahut eski haline getirilmesine yardımcı olarak, sağlıklı yahut çok kilolu bayanlara nazaran zayıf kilolu bayanlarda kalça kırığı riskini daha fazla azaltmaya yardımcı olabilir. Fakat araştırmacılar, bu bulgunun bunu doğrulamak için daha fazla araştırmaya muhtaçlık duyduğunu belirtiyor.

Çay ve kahve, kemik sıhhatinin korunmasına yardımcı olabilecek polifenoller ve fitoöstrojenler ismi verilen biyolojik olarak faal bileşikler içerir.

Profesör Cade şunları ekledi: “Çay ve kahvenin Birleşik Krallık’ın en sevdiği içecekler olduğu göz önüne alındığında bu farklı bir bulgu. Bu içeceklerin kemik sıhhatini nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla bilgiye gereksinimimiz var ancak bu, kemiklerimizde bulunan ölçüsünü artırmak yoluyla olabilir. “

Birleşik Krallık Bayan Kohort Çalışması​

Çalışmada kullanılan datalar, 1995 ile 1998 yılları ortasında iştirakçileri toplayan BK Women’s Cohort Study’den alınmıştır. Çalışmaya girdikleri tarihte, bayanlar 35 ile 69 yaşları ortasındaydı.

İşe alım sırasında, diyetleri ve hayat stilleri hakkında anketler doldurmaları istendi. Bu bilgi daha sonra takip eden yirmi yılda kaç kişinin kalça kırığı geçirdiğini yahut kalçasının değiştirildiğini ortaya çıkaran hastane kayıtlarıyla ilişkilendirildi.

Çalışmaya katılan 26.318 bayandan 822’sinde, yani %3,1’inde kalça kırığı tespit edildi.

Yiyecekler, besinler ve kalça kırığı riski: Hepsi Leeds Üniversitesi’nden James Webster, Dr Darren C. Greenwood ve Profesör Janet E. Cade tarafından orta yaşlı bayanlar üzerinde ileriye dönük bir çalışma.

Kaynak:

Çalışma,Protein,Araştırma,Kalça,Kemik,Kadınlar,Daha Fazla,Orta,Gıda,Sağlık,Yüksek,Kahve,Alım,Birleşik Krallık,Düşük,Azalma

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Kadınlar kalça kırığı riskini nasıl azaltabilir?