e
sv

Gençlik Planı Programıyla Nasıl Güçlü ve Esnek Kalınır?

1192 Okunma — 18 Haziran 2022 12:43
Gençlik Planı
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İster dans etmek, ister koşmak, yürümek, yüzmek veya dağlara tırmanmak isteyin, aktif kalmak vücudumuz için sağlıklı beslenme kadar önemlidir. Hareket, yaşlandıkça güçlü ve esnek kalmanın anahtarıdır.

Bazen egzersiz yapmanın zor olabileceğini biliyorum, ama hepimiz hareket etmek için tasarlandık ve sonu gelmeyen araştırmalar, uzun süre hareketsiz kaldığımızda vücudumuzun oldukça hızlı bir şekilde yokuş aşağı gittiğini göstermiştir. Gençlik Planı

Tabii ki, hokkabazlık yapan ilişkiler, çocuklar, yoğun sosyal hayatlar veya yoğun iş günleri arasında spor yapmak için zaman ayırmak zor olabilir. Yine de sonuçları görmek için spor salonunda saatlerce koşu bandına vurmanıza gerek yok! Araştırmalar, haftada sadece 150 dakika – yani iki buçuk saat – ılımlı egzersizin yaşam beklentimizi beş yıl artırabileceğini gösteriyor. Her şey yaşam beklentisiyle ilgili değil, bu fazladan yılların tadını çıkarabilmeniz için güçlü hissetmek ve esnek kalmakla ilgili.

Günde yirmi dakikadan biraz fazla ve bu, spor ayakkabılarınızı giymek ve bir güç yürüyüşüne çıkmak kadar basit ve kolay bir şey olabilir! Oldukça cazip, değil mi? Özellikle alternatifi düşündüğünüzde.

Artı, günde altı veya daha fazla saat oturmanın vücut üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceği gerçeğini attığınızda (ve kabul edelim, bir ofiste veya evde çalışmak bunu yaptığımızı kolayca görebilir), bu daha önemli. etkisini azaltmak için harekete geçmek için her zamankinden daha fazla.

Yine de herkesin egzersiz yapmaktan hoşlanmadığını anlıyorum! Egzersiz yapmayı o kadar çok sevmiyorsanız, anahtar keyif aldığınız ve yaşam tarzınıza uyan bir şey yapmaktır – kanepede patatesten beş mil koşmaya karar verirseniz genellikle işe yaramaz. bir gün!

Daha zinde ve sağlıklı olmak için maraton koşmanıza gerek yok ve sportif olmamanız önemli değil. Anahtar, vücudunuzu hareket ettirmek ve sizin için neyin işe yaradığını bulana kadar farklı şeyler denemektir.

Bir başka sır da, egzersiz yapmak için günün en iyi zamanını seçmektir. Ben çok sabah insanıyım, bu yüzden önce rutinimi yapmayı seviyorum ve sonra günün geri kalanında unutabilirim ya da istersem daha sonra tamamlayabilirim. Öğleden sonra veya akşam insanı olabilirsiniz, sadece size uygun olanı yapın.

Ve senin için ne tür bir egzersizin iyi olduğunu merak ediyorsan, özgürce koşmak ve çıldırmak için iznin var! Güç, esneklik ve aerobik sağlık hepsi önemlidir. İşte nedeni:

Neden güç geliştirme egzersizleri kullanmalıyım?

Ağırlık kaldırmanın bir kadını erkeksi ve hacimli göstereceğini düşündüğümüz günler geride kaldı. Şimdi, bir kadın için ağırlık kaldırarak elde edebileceğiniz ince, sıkı bir fiziğe sahip olmak artık çok moda.

İster erkek ister kadın olun, ergenliğe girdikten sonra, her yıl yaklaşık yüzde 1 kemik ve kas gücü kaybetmeye başlarsınız. Kulağa oldukça ürkütücü geliyor ama fazla endişelenmeyin – egzersiz programınıza kuvvet antrenmanı ekleyerek bunu tersine çevirebilirsiniz.

Dahası, ağırlık kaldırmak enerji seviyelerini artırabilir ve bu endorfinleri yükselterek size iyi hissettirir. Ayrıca faydaları görmek için spor salonunda o büyük ağırlıklara ulaşmanıza da gerek yok – başlamak için hafif dambıl, su şişeleri ve hatta kendi vücut ağırlığınızı kullanabilirsiniz.

İşte başka neden kaldırmaya başlamalısınız:

 • Kilo vermek
 • Kemikleri güçlendirmek
 • Kalp sağlığını iyileştirin
 • Dengeyi ve duruşu iyileştirin

Kulağa oldukça etkileyici geliyor, değil mi? Ayrıca ağırlık kaldırdığımda ne kadar güçlü ve güçlenmiş hissettiğimi seviyorum. Hadi kalkalım!

Esneklik ve duruş:

Esnekliğimiz ve duruşumuz genellikle yaşla birlikte bozulur, ancak bu sizin için böyle olmak zorunda değil! Daha sonraki yıllarda bile esnekliğinizi artırmak mümkündür . Gençlik Planı

Yoga ve Pilates gibi egzersizlerle yapılan esneme hareketleri vücudu güçlendirmeye, uzuvlarınızı daha uzun ve daha ince hale getirmeye ve esnekliği artırmaya yardımcı olabilir. Ne mutlu ki, esneklik hareketlilik için önemlidir ve bu can sıkıcı ağrıları da azaltabilir.

Denemek ister misin? Hareketliliği korumak ve yaralanma olasılığını azaltmak için antrenmanınıza esnemeyi dahil etmeyi deneyin. Gerginlik çekiyorsanız, omuzlarınıza ve boynunuza odaklanın, ancak aynı zamanda kalçaları, uylukları, baldırları ve belinizi de ekleyin. Ne yapacağınızdan emin değilseniz, haftada en az bir kez yoga dersi almayı deneyebilirsiniz, ancak iki ila üç ders idealdir. Gençlik Planı

Süper uzun, esnek uzuvlar için bir başka tavsiyem de, özellikle günün çoğunu ayaklarınızın üzerinde geçiriyorsanız, topuklu ayakkabı giydiğiniz süreyi sınırlamaktır. Kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilirler, ancak yüksek topuklu ayakkabılar vücudunuzun hizalanma şeklini değiştirir ve sırtınızı ve duruşunuzu etkiler.

Aerobik egzersiz yapmanın bilimsel nedenleri

 Harekete geçmek için başka bir sebep mi? Terlemenin ve zıplamanın kalbimizi ve ciğerlerimizi güçlendirdiği kanıtlanmıştır 1 . Bunun yanı sıra, kolesterol ve kan şekeri düzeylerini düşürmeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Hatta egzersiz yaptıktan sonra 24 saate kadar metabolizmamızı hızlandırabilir, bu da daha fazla kalori yakmanız anlamına gelir ve bu skinny jean pantolonlara daha da hızlı sığdırabilirsiniz! Gençlik Planı

Mesele şu ki, uzuvlarınızı vücudunuzun alıştığından daha hızlı hareket ettirdiğinizde, daha hızlı ve daha derin nefes almaya başlarsınız. Bu, kandaki oksijen miktarını arttırır ve bu nedenle kalbiniz daha hızlı atmalı ve bu kanı kaslarınıza geri pompalamak için daha çok çalışmalıdır. Bunun yanı sıra, mutlu eden endorfinler de sizi iyi hissettirmek ve stresi azaltmak için salınır.

Hazır mısın?

Umarım sizi, egzersizin hem bedeninizi hem de zihninizi gerçekten değiştirebileceğine ikna edebilmişimdir!

Endişelenmeyin, başlamak için maraton koşmanıza gerek yok. Ben atlet değilim ama benim ve vücudum için yogayı yürüyüş ve hafif ağırlıklarla birleştirmeye çalışıyor. İdeal bir hafta yüzmeyi veya birkaç tempolu yürüyüşü içerebilir. Eğer bir takım oyuncusuysanız, bir grup insanla oyun oynamayı deneyin – kurduğunuz dostluk ve bağları seveceksiniz! Gençlik Planı

Alternatif olarak, iki veya üç yoga dersi alabilir ve birkaç seans hafif ağırlık çalışabilirsiniz. Formda kalmak için pahalı kulüp ücretlerine gerek yok, ancak bunun sizi kapıdan çıkmak için motive ettiğini düşünüyorsanız, o zaman gidin! Aylık 30 sterlinlik ücret, buna değdiğinden daha fazla olduğunu kanıtlayacaktır.

Başlamak:

Dev sıçramalar ve gerçekçi olmayan hedefler yerine küçük, bebek adımlarla başlayın ve bir süredir hareketsiz kaldıysanız veya bir sakatlık taşıyorsanız önce doktorunuza danışın. Kısa yürüyüşlerle başlayabilir ve oradan inşa edebilirsiniz. Gençlik Planı

Ayrıca, şimdi başlarsam ve bir şeylere bağlı kalırsam 30 gün içinde nasıl hissedeceğimi hayal ederek kendime hedefler koymanın da yardımcı olduğunu düşünüyorum. Kendinizi bir süredir hayran olduğunuz o elbiseyi giyerken ya da daha güçlü, daha sıkı ve daha ince ve çantaların daha enerjik olduğunu düşünürken hayal etmeyi deneyebilirsiniz.

Bunu zor buluyorsanız, oraya ulaşmanıza yardımcı olması için evin etrafına küçük notlar ve motivasyon mesajları asmayı deneyin. İnanın bana, bu gerçekten hissetmediğiniz günlerde egzersiz yapmayı çok ama çok daha kolay hale getiriyor! Gençlik Planı

Sağlık

Sıradaki içerik:

Gençlik Planı Programıyla Nasıl Güçlü ve Esnek Kalınır?