e
sv

Bebeğinizin geleceğini kötü etkiliyor olabilirsiniz! Bebek gelişimini etkileyen hatalar…

66 Okunma — 21 Aralık 2023 16:48
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bebek gelişiminde annenin hissesi büyüktür. Annelerin yaptığı yanlışlar ve kusurlar bebeklerinin geleceklerini etkileyebiliyor. Bebek bakımında neler yapılmalı ve nasıl hassasiyet gösterilmeli diye merak ediyorsanız buyrun yazımıza…

Anne adayları emzirme devirlerinde beslenmelerine dikkat etmelidir. Emzirme devrinde annenin beslenme hali ve tercihleri büyük bir değer taşır ve bu mevzuya hassasiyetle yaklaşılması gerekir.

Anne adaylarının tükettikleri besinler, direkt bebeklerini tesirler. Hamilelik boyunca olduğu üzere, emzirme devrinde de birebir itina gösterilmelidir. Zira bebeğin sıhhati, annenin yediği ve içtiği her şeyden etkilenir.

Eğer bu hususa gereğince dikkat edilmezse, bebeklerin sıhhati olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle, annelerin beslenmelerine ihtimam göstererek, bebeklerinin sağlıklı gelişimine katkıda bulunmaları büyük bir kıymete sahiptir.

İşte emziren annelerin dikkat etmesi gereken mevzulardan birkaçı…

Yüksek cıva içeren balıklar

Balığın omega-3 yağ asitleri DHA ve EPA bakımından güçlü bir kaynak olduğunu ve bebeklerin beyin gelişimi için kritik kıymete sahip olduğunu biliriz. Lakin birtakım deniz eserleri ve balıklar yüksek düzeyde cıva içerebileceği de unutulmamalıdır.

Cıva, insan sıhhati için son derece tehlikeli bir unsur olup, bebekler ve çocuklar cıva tesirlerine karşı daha hassastır.

Bu nedenle emzirme devrinde, kabuklu deniz eserleri ve taban balıklarının tüketimi bilhassa kaçınılması gereken bir husustur. Aksi takdirde, yüksek cıvaya maruz kalan bebeklerin hudut sistemi kalıcı olarak etkilenebilir.

Bitkisel takviyeler

Anneler emzirme devrinde besinleri tatlandırmak ve çeşitlendirmek için baharatlar, bitkiler kullanırlar. Lakin bu kullanımın güvenliği için hekiminizin bilgisi olmadan hareket etmemeniz gerekir.

Özellikle süt artıran çayların kullanımı konusunda şimdi olumsuz bir kıymetlendirme yapılmamıştır.

Bu çeşit çayların anne sütü üretimini artırma potansiyeli vardır. Fakat rastgele bir besin desteği yahut bitki çayı kullanmadan evvel kesinlikle sıhhat uzmanınıza danışmanız gerektiğini unutmayın.

Kafein 

Çay, kahve, çikolata üzere eserler kafein açısından zengindir.

Emziren anneler için kıymetli bir öteki mevzu ise tükettikleri besinlerde kafein olup olmadığını denetim etmektir, zira annenin yediği ve içtiği her şey direkt anne sütüne geçer.

Kafein tüketimine dikkat etmeyen anneler, bebeklerinde huzursuzluk, uyku düzensizliği üzere meselelere neden olabilir. Bu, bebeğin hudut sistemi üzerinde olumsuz tesirlere yol açabilir.

Emzirme devrinde bu ayrıntılara dikkat etmek, hem anne hem de bebek sıhhati için son derece kıymetlidir.

İşlenmiş hazır gıdalar

Emziren annelerin sağlıklı ve istikrarlı bir beslenme sistemine sahip olması gerekir.

Bu beslenme tercihleri ekseriyetle işlenmemiş besinler tarafında şekillenmelidir, zira işlenmiş besinlerde bulunan katkı hususları, bebeğin hudut sistemi ve gelişimi üzerinde kalıcı tesirlere yol açabilen potansiyel riskler taşımaktadır.

Bu nedenle, emziren anneler, bilhassa mineral, vitamin ve lif bakımından güçlü olan besinleri tercih etmelidir. Bebeklerin sıhhati için anne beslenmesine gereken itinası göstermek, uzun vadeli olumlu tesirler doğurabilir.

Yaşam

Anne,Gıdalar,Bebeklerin,Beslenme,Etkiler,Cıva,Sağlığı,Önem,Dikkat

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Bebeğinizin geleceğini kötü etkiliyor olabilirsiniz! Bebek gelişimini etkileyen hatalar…