e
sv

Kokusu ile yasaklansa da şifa kaynağı olan o meyve: Durian meyvesi

53 Okunma — 07 Ocak 2024 17:36
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kokusundan ötürü yasaklanan ve son vakitlerde birçok kişinin denediği, denemeyenlerin merak ettiği şifa kaynağı olan durian meyvesini sizler için araştırdık…

Durian ağacı, Güneydoğu Asya; Malezya, Tayland ve Vietnam kökenli. 40 metreyi aşan uzunluğuyla çok uzun bir ağaç olan durian, ormanda yetişiyor. 5 – 10 yaşları ortasına meyve vermeye başlıyor. Kabuğuyla birlikte her bir meyvesi, 2-3 kilo, bazen de 3 kilonun üstünde.

Bu meyveye, pek çok kişi “durian” diyor; lakin farklı isimlerle da anılıyor; örneğin Endonezya’da “duren”, Tayland’da da “thurian”. Lakin farklı isimlerle anılsa da, kültüre alındığı ülkelerde “meyvelerin kralı” olarak niteleniyor. Dış görünüşü ve çok bunaltıcı kokusuyla alışılmamış bir meyve çeşidi.

Duriana, “cennet – cehennem” de deniyor. Cehennem denmesinin nedeni, dikenlerle dolu kabuğunun pis kokması. Uzakdoğu’da, örneğin Endonezya’da bu meyvenin otellere sokulması yasak. Elinizde yahut çantanızda durian varken Singapur’da, otobüse ya da metroya binemiyorsunuz. Ancak Singapur’da, ülkenin sembolü sayılan opera binası durianın biçiminde yapılmış. Ona bu türlü kıymet verilmesinin nedeni, durianın”cennet” kısmıyla ilgili olsa gerek. Zira o dikenli kabuğu sıyırıp açtığınızda ortaya çıkan meyve, birtakım insanlara nazaran harikulâde lezzetli. Kabuğun arkasında mayhoş bir tatla karşılaşıyorsunuz.

Kabuğun içinde 6 bölmeli, sulu, etli bir yapı var. Bu etli kısım, yeşil, gri – sarı, krem – sarı renklerde olabiliyor. Bölmelerin içindeyse, kahverengi – sarı 6 tohum gizli. Bu tohumlar yenildiğinde, soluk alıp verme zahmetine neden olabiliyor.

Durian, çok yağlı bir meyvedir. Taylandlılar, bu meyvenin bilhassa alkollü içeceklerle tüketildiğinde çok kilo aldırdığını söylüyorlar. Besin içeriğine baktığımızda da, 100 gr durianın 153 kalori güç verdiğini görüyoruz.

Durian, tek kesim ya da açılıp bölmeleri ayrılmış halde satışa sunuluyor. Çiğ olarak tüketilecekse, soğutulduktan sonra yenmesi öneriliyor. Tıpkı bizim yaptığımız hoşaflar üzere , şekerle kaynatılarak da tüketiliyor. Dondurmaya lezzet vermek için de kullanılıyor. Sumatra’nın bir kenti olan Palembang’da, durian’ın etli kısmı, topraktan yapılmış kaplarda mayalanıp tüketiliyor. Durianın, konservesi de yapılıyor. Bu meyvenin farklı kullanım alanları da var. Örneğin kabuk kısmı, ipeğin beyazlatılmasında kullanılıyor.

Yaşam

Durian,Meyve,Kabuğu

magazinpark.com

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Kokusu ile yasaklansa da şifa kaynağı olan o meyve: Durian meyvesi