e
sv

Zeytin Çeşitleri 2 Çeşit Hakkında Bilgiler

1406 Okunma — 30 Nisan 2022 00:53
Zeytin Çeşitleri 2 Çeşit Hakkında Bilgiler
avatar

Furkan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Zeytin ülkemizde kahvaltılarda tüketilen sofralarımızın olmazsa olmazlarından biridir. Eskiler daha iyi bilir tarlada bahçede çalışırken günü geçirmek için tok tutsun diye zeytin ekmek alırlardı yanlarına hem herkesin bütçesine göre de alım gücünü ekilemeyen yiyeceklerden biriydi şu dönemlerde ne yazık ki o bile artık lükse gitmeye başladı. Genellikle sebze olarak bilinen zeytin, aslında bir meyvedir. Yapılan araştırmalara ve fosil kalıntılarına göre, zeytin ağaçlarının tarihi 30 milyon yıl öncesine dayanmaktadır. Zeytin ilk defa yedi bin yıl önce Akdeniz Bölgesi’nde elde edilmiştir. Zeytin bildiğimiz üzere yine ülkemizin çoğu bölgesinde kendine has öne çıkan lezzetleriyle çeşitlere ayrılmıştır. Kısaca sıralamak gerekirse şöyle aşağıya bir bakalım.

Zeytin Çeşitleri

Zeytin Çeşitleri Siyah Zeytin

Gemlik denildiğinde ilk akla gelenlerden biri siyah zeytin Gemlik zeytinidir. Bursa’ya bağlı olan Gemlik ilçemiz başta gelir tabi Bursa’nın her ilçesinde hemen hemen zeytin bahçeleri olduğundan bu işle uğraş yoğun olarak yapılmaktadır. İri etli zeytin, tuzsuz kıvırcık sele zeytini, kalamata dediğimiz elle toplama en iri özel zeytin ve bunların kalibresine göre değişen birçok siyah zeytin buralarda özenle toplanıp kurutulup taş baskıda acı suyu alınıp yağlamaya gider ve teneke olarak paketlenir sonra sofralarımıza kadar gelir ve afiyetle yeriz.

Yeşil Zeytin

Özellikle Balıkesir Edremit ve civarı, Akhisar, İzmir, Gölcük, Aydın ve daha birçok şehrimizde yetişen yeşil zeytin yörelerine göre değişmektedir tabi o kadar çok zeytin çeşidi var ki kırma çizik dolma biberli pembe vs. yeşil zeytin genelde suyun içinde durması gereken ekşili mayhoş ama yedikçe yedirten bir tat veren bir zeytindir. Yeşil zeytin çeşitlerinde birde Hatay özgü halhalı dediğimiz küçük yılın belli aylarında toplanılan küçük leblebi gibi yiyebileceğiniz çok muazzam bir zeytindir.

Ayrıca zeytinin oldukça faydaları büyüktür vücudumuzda önemli besin kaynağıdır. Mesela şöyle: Sindirimi sistemini kolaylaştırır, Saç, Cilt ve Tırnak için besleyici bir faktördür Kanseri Önler, Uzun Süre tok tutar, Kalp sağlığını korur vücut gelişimine önemli derecede destek olur, Kan yapar, Zeytin besleyici ve sodyum, potasyum, magnezyum, demir, fosfor ve iyot gibi mineraller içermesi bakımından zengindir. Her sabah kahvaltılarımızdan eksik etmeyelim.

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin!

Peynir Çeşitlerini Görmek İçin Tıklayabilirsiniz!

 • Listelik
  2 yıl önce

  Zeytinin faydaları saymakla bitmez zaten.

  yorum beğen
 • Diyet seti
  2 yıl önce

  Çok güzel bilgiler teşekkürler.
  diyet seti

  yorum beğen
 • zeytinci
  2 yıl önce

  Yüksek miktarda antioksidan ve E vitamini içeren yeşil zeytin vücuttan toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda yeşil zeytin tüketimi sindirim sistemini temizlerken taş ve kum oluşumununda önüne geçer. Yeşil zeytin tüketimi göz sağlığı için oldukça önemlidir ve görme kaybının önüne geçmektedir.

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Zeytin Çeşitleri 2 Çeşit Hakkında Bilgiler