e
sv

Veganlar için protein destekli 3 gıda

550 Okunma — 09 Aralık 2022 11:12
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Protein gereksiniminizi karşılamak için illa hayvansal besinler tüketmek zorunda değilsiniz… İşte bitkisel protein bedeli yüksek besinler!

1)  Mercimek

Mercimek, bedelli protein kaynağıdır. Bir kilo et ve bir kilo yeşil mercimeğin protein kıymeti birebirdir. İçerdiği protein sayesinde organların tamiratı ve kas yapısını güçlendirir. Mercimek, proteinin yanı sıra çok ölçüde lif içerir. Sindirimi hızlandırırlar ve uzun mühlet tokluk hissi sağlarlar.

2) Brokoli

İster salatada çiğ, ister bir tencere içerisinde buğulanmış olsun: brokoli nitekim çok taraflı ve güçlü bir protein kaynağıdır.

Az yağlı, düşük kalorili yeşillikler ortasında yer alan 100 gramda 3,5 gram protein sağlar. Ayrıyeten bedene antioksidan sağlayan brokoli bitkisinin birçok faydası bulunmaktadır.

Brokoli sebzesinin içinde C vitamini ve K vitamini bulunur, buna ek olarak içeriğinde bulunan çokça biyoaktif birleşikler(flavonoidler) onu diyet yapanlar için besleyici bir besin yapar.

3) Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği, küçük, koyu yeşil tohumlar sağlıklı besinlerle doludur ve 100 gramda yaklaşık 25 gram protein içeriğine sahiptir.

Aynı vakitte B kompleksinin vitaminleri olan çinko, magnezyum, demir ve selenyum açısından da zengindir (B1, B2, B6). )

Kabak çekirdeği müsli karışımlarında, yüksek proteinli bir atıştırmalık olarak yahut bir salatada tamamlayıcı besin olarak kullanılır.

Sağlık

Protein

magazinpark.com

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Veganlar için protein destekli 3 gıda