e
sv

Metabolizmanızın çok yavaş olduğunu gösteren 3 işaret

671 Okunma — 09 Aralık 2022 09:24
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sizde az yeseniz de diyet yapsanız da zayıflayamayanlardan mısınız? O halde metabolizmanız yavaş olabilir…

Metabolizma nedir?

Metabolizma terimi, beden hücrelerinde yer alan ve yaşamsal süreçler ve yeni organik hususların sentezi için güç sağlayan biyokimyasal süreçlerin bütünü olarak bilinmektedir. Bedenimiz, fizikî idmandan düşünmeye ve büyümeye kadar işini yapmak için bu güce gereksinim duyar.

Kısacası: metabolizma, yaşayabilmemizi ve performans gösterebilmemizi sağlar. Besinler yoluyla emdiği  vitaminler, mineraller ve enzimler metabolizmaya kıymetli ölçüde katılır. Lakin sıcaklık ve hormonlar üzere dış etkenler de metabolizmamızı tesirler.

Metabolizmanın ne kadar etkin olduğu şahıstan bireye değişir. Metabolizma yakıt olarak gıdayı kullandığından, süratli metabolizması olan beşerler kilo almadan istediklerini yiyor üzere görünebilirken, yavaş metabolizması olanlar kilolarını korumak yahut kaybetmek için çok daha fazla çalışmak zorunda kalırlar.

1. Uyuşukluk ve Kronik Yorgunluk

İyi bir gece uykusu çektikten sonra bile kendinizi daima yorgun ve bitkin hissediyorsanız, bunun sorumlusu yavaş metabolizma olabilir. Zira metabolizmanız durduğunda, güç seviyeleriniz de tıpkı orantıda düşer.

2. Kuru ve çatlamış cilt

Cildinizi ve tırnaklarınızı sağlıklı tutan birebir hormonlar metabolik süreçlerinizi de denetim eder.

Yavaş bir metabolizma ile bedendeki hücreler, olması gerektiği kadar etkin haraket etmez. Bunun Sonucunda kuru, kaşıntılı, yağlı cilt yahut saç dökülmesi olabilir.

3. Baş ağrısı

Sık baş ağrıları, ani ağrılar yahut şiddetli migrenler de metabolizmanızın çok yavaş olduğunun bir işareti olabilir. Bunun nedeni tanınmayan bir hipotiroidizm de olabilir.

Sağlık

Metabolizma

magazinpark.com

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Metabolizmanızın çok yavaş olduğunu gösteren 3 işaret