e
sv

Trüf Mantarı Nedir, Faydaları Nelerdir?

1280 Okunma — 27 Mayıs 2022 11:59
Trüf Mantarı Nedir, Faydaları Nelerdir?
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Trüf mantarı diğer mantarlara göre tadıyla, kokusuyla ve eşsiz aromasıyla geçmişten beri bilinen ve herkesin ayrıcalık gösterdiği bir mantar türüdür.

Trüf mantarı yüksek ağaçların köklerine bağlı olarak yetişmektedir. Dünyadaki doğal ormanlarda az sayıda bulunan trüf mantarının sayısı gitgide azalmaktadır ancak ona gösterilen talepte gittikçe artmaktadır. Azalan sayı ve artan talep sebebi ile de fiyatları günden güne yükselmektedir. Trüf mantarının sayısının bu kadar azalma sebebi ise yetiştiği ormanlık alanlarda insanlar tarafından bilinçsiz, denetimsiz ve fazla şekilde toplanmasından, yetiştiği alanların günden güne daralmasından, çevre kirlilikleri yüzünden ve iklim değişiklikleri sebepleridir.

Türkiye’nin biyolojik zenginliklerinden bir tanesi olan Trüf mantarı dünyada ‘Kara Elmas’ olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde dünyada ise İtalya’da, Fransa’da ve İspanya’da yetişmektedir. Trüf mantarı hem toprağın altında olduğu için hem de miktar olarak çok az olduğu için bu mantarları ararken Lagotta Romagnolo cinsindeki özel eğitimi olan ve Trüf uzmanı olarak bilinen köpekler bu mantarları arar ve bulurlar.

Tereyağı Nedir ? Nerede Ve Nasıl Kullanılır ?

Trüf Mantarı Nasıl Toplanır?

Trüf mantarı toplamak belirli bir disiplin altına alınma şartı bulunmaktadır. Trüf mantarı toplamak isteyen kişilerin ilk olarak Orman İşletme Müdürlüğü’ne gidip oradan toplamak için izin almaları gerekmektedir. Daha sonra oradan bir izin belgesi alınır ve toplamaya giderler. Topladıkları Trüf mantarının ne kadar olduğunu tespit edip toplanan miktarın para bedelini öderler ve taşıma belgesi alırlar. Eğer bu taşıma belgesi olmadan Trüf mantarı bulundururlarsa yasalara aykırı bir durum olduğu için o kişiler belirli ceza alırlar.

Trüf Mantarı’nın Faydaları Nelerdir?

Trüf mantarının içerisinde bulunan proteinler diğer mantarlara göre daha fazla bulunmaktadır. Trüf mantarının içinde bulunan besin değerleri % 53 su, % 9 protein, % 8 mineral ve  % 7 karbonhidrat şeklindedir. Hem besin değerleri bakımından hem de özel aroması bakımından diğer mantarlardan ayrılmıştır. Trüf mantarının protein değeri etten daha yüksek miktarda olduğu için kilosu 14. 000 TL civarındadır.

Trüf Mantarı Nasıl Tüketilir?

Trüf mantarı şekil olarak bir cevize benzer. Ağırlık olarak da 100 gram civarındadır. Trüf mantarının en güzel ve en yoğun tadı tazeyken tüketildiği zaman alınır. Ayrıca toplandıktan sonraki 5 gün içerisinde muhakkak tüketilmesi gerekmektedir. Trüf mantarının su ile teması olmaması gerekir. Trüf mantarına su değerse çürür. Buzdolabında veya bir kavanoz veya bir kabın içerisinde muhafaza edilmesi gerekir.

Pinterest

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Trüf Mantarı Nedir, Faydaları Nelerdir?