e
sv

Sağlığınızı Düzeltmek İçin Ameliyat Kesin Çözüm Mü?

1167 Okunma — 25 Mart 2022 12:35
Ameliyat Kesin Çözüm Mü
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yirminci yüzyıl ve özellikle içinde bulunduğumuz yirmi birinci yüzyılda tıp ve sağlık alanında yaşanan gelişmeler insanların hayatta kalma sürelerini ciddi manada artırmıştır. Elbette bu sonuca ulaşılmasında bu gelişmeler en büyük etken olmuştur. Tıp biliminin günümüzde ulaştığı bu noktaya gelinceye kadar bugün için çok basit bir operasyondan ibaret olan apandisit ameliyatı bile yapılamadığından birçok insanın hayatını kaybettiğini düşündüğümüzde ameliyatların ne kadar önemli olduğu ortadadır.

Her Zaman Ameliyat Kesin Çözüm müdür?

Günümüzde insanlar için para kazanmak birinci öncelik olmuş, kimi zaman sağlık alanında dahi ekonomik mülahazalarla ameliyat yapılır hale gelmeye başlamıştır. Maalesef bu ameliyatlar neticesinde insan sağlığı kalıcı şekilde düzelmemekte, kimi zaman insan sağlığı daha fazla bozulabilmektedir.

Vücudunuzu Dinleyin! Tükenmişlik Belirtileri

Zorunlu Olmadıkça Bıçak Altına Yatmamalı

Ameliyat elbette elzem durumlarda olmazsa olmazdır. Ancak ameliyatlardaki anestezi etkisi gibi dezavantajlar ve sağlık üzerinde kalıcı düzelme sağlamaması gibi hususlar dikkate alındığında öncelikle alternatif tedavi yöntemlerini göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Özellikle günümüzde boyun fıtığı ve bel fıtığı gibi rahatsızlıklarda fizik tedavi, biyoenerji gibi tedavilerinin tercih edilmesi düşünülebilir. Bu tip rahatsızlıklarda ameliyat son çare olarak tercih edilmelidir. Çünkü rahatsızlığın ameliyat sonrası tekrar nüksetme ihtimali çok yüksektir.

Bel ve boyun fıtığı ameliyatlarına ilave olarak özellikle 0-5 yaş arası çocuklarda çok sık görülen kulak iltihabı ve bademciklerin şişmesi nedeniyle kulağa tüp takılması, bademciklerin alınması ve geniz etinin küçültülmesi ameliyatları fazla sayıda yapılmaktadır. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bu ameliyatlar insan sağlığının düzelmesinde bazen hiç bazen de kısmen faydası olan operasyonlardır. Bunun yanında ameliyatların kendi doğasından kaynaklı riskleri, ameliyatların kimi zaman ekonomik mülahazalarla yapılması gibi hususlar dikkate alındığında bıçak altına yatmak son çare olarak tercih edilmelidir.

Son yıllarda estetik ameliyatlar revaçtadır. Özellikle burun estetiği ameliyatına sıklıkla rastlanmaktadır. Yüzün; burun, alın, dudak ve çeneden oluşan kompleks yapısı birlikte değerlendirilmeden ve ameliyat bitiminde bu yapılar arasında uyum sağlanmadan tek başına yapılan burun estetiği aslında eksik kalmış bir ameliyattır. Bu nedenle burun estetiği gibi estetik ameliyatlar olmadan önce birkaç defa düşünmek büyük önem arz etmektedir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Sağlığınızı Düzeltmek İçin Ameliyat Kesin Çözüm Mü?