e
sv

Majör Depresyon nedir? Hayatınızı nasıl etkiler?

2014 Okunma — 08 Nisan 2022 16:09
Majör Depresyon nedir?
avatar

Magazinpark

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Majör Depresyon nedir? Hayatınızı nasıl etkiler?

Majör Depresyon nedir?  Bu bölüm temel olarak, yaygın olarak “Majör Depresyon” veya basitçe “Depresyon” olarak adlandırılan Majör Depresif Bozukluk (MDB) üzerine odaklanacaktır . Bipolar Bozukluklar, Distimik Bozukluk, Anksiyete Bozuklukları, Mevsimsel Duygulanım Bozukluğu, Genel Tıbbi Duruma Bağlı Duygudurum Bozukluğu, Maddenin Neden Olduğu Duygudurum Bozuklukları, Premenstrüel Disforik Bozukluk, Şizoaffektif Bozukluk ve Kişilik Bozuklukları dahil olmak üzere duygudurumla ilgili diğer durumlar araştırılacaktır.

Depresyon Üzüntüden Daha Fazlasıdır

Herkesin kendini kötü, üzgün veya üzgün hissettiği günleri vardır. Tipik olarak, bu duygular, özellikle koşullar daha iyiye doğru değişirse, bir veya iki gün sonra kaybolur. Geçici “blues” yaşayan insanlar, ezici bir umutsuzluk veya çaresizlik duygusu hissetmezler ve çoğunlukla, düzenli faaliyetlerde bulunmaya devam edebilirler.

Uzun süreli anhedoni (zevk yaşayamama), umutsuzluk ve olumlu olaylara tepki olarak ruh halinde bir artış yaşayamama nadiren “normal” üzüntüye eşlik eder. Aynı şey, intihar düşünceleri ve halüsinasyonlar (örneğin, sesler duyma) gibi daha yoğun semptomlar için de söylenebilir. Bunun yerine, bu tür belirtiler , bu belgenin konusu da dahil olmak üzere ciddi depresyon çeşitlerinin mevcut olabileceğini düşündürmektedir : Majör Depresif Bozukluk (MDD) veya Majör Depresyon.

Depresyon Karmaşıktır ve Yaşamın Birçok Alanını Etkiler

Majör Depresyonla uğraşan insanlar için olumsuz duygular oyalanır, yoğunlaşır ve çoğu zaman zayıflatıcı hale gelir.

Majör Depresyon , hem zihni hem de bedeni etkileyen yaygın ancak ciddi bir tıbbi durumdur. Fiziksel, psikolojik ve sosyal semptomlar yaratan karmaşık bir hastalıktır . Gayri resmi olarak, genel üzüntüyü tanımlamak için genellikle “depresyon” terimini kullanıyoruz, Majör Depresyon terimi, etiketin uygun şekilde kullanılabilmesi için hangi semptomların mevcut olması gerektiğini tanımlayan resmi bir dizi kriter tarafından tanımlanır.

Depresyonla Başa Çıkmak için 7 İpucu

Majör Depresyon bir duygudurum bozukluğudur . “Ruh hali” terimi, kişinin duygularını veya duygusal sıcaklığını tanımlar. Duygusal rahatlık veya rahatsızlık hissini ifade eden bir dizi duygudur. Bazen ruh hali, bir kişinin tüm psişik yaşamını ve iyilik halini renklendiren uzun süreli bir duygu olarak tanımlanır. Örneğin, biri depresyondaysa, egzersiz yapmak istemeyebilir. Uzun süre egzersiz yapmadıklarında, sonunda yorgunluk, kas ağrıları ve ağrıları ve bazı durumlarda kalp hastalığı gibi yerleşik bir yaşam tarzının olumsuz etkilerini yaşayacaklardır. Majör Depresyon nedir?

Majör Depresyon nedir? Hayatınızı nasıl etkiler?

Ruh Hali Durumlarının Sürekliliği

Majör Depresyon için başka bir terim olan “Unipolar Depresyon” terimi birçok insanın kafasını karıştırır. Burada “Unipolar Depresyon” terimi, Major Depresyonu, diğer ünlü depresyon türü olan Bipolar (veya Manik) Depresyondan, ayrı bir hastalıktan ayırt etmek için kullanılmıştır.

Ruh hali durumlarının bir süreklilik üzerinde meydana geldiğini düşünmek faydalıdır. Belirli bir gün veya hafta boyunca, insanlar iyi (veya “yukarı”) ruh hallerinden kötü (veya “aşağı”) ruh hallerine geçebilir veya ortada (“tarafsız” bir ruh hali) bir yerde kalabilirler. Yukarı ve aşağı ruh halleri arasında geçişle ilgili önemli bir bozulma yaşayan bir kişi genellikle Bipolar Bozukluğa sahiptir (daha sonra ayrıntılı olarak tartışılacaktır). Bipolar Bozukluk, iki kutup veya ruh hali arasında ileri geri bir tahterevalli hareketi olarak düşünülebilir (“bi”, “iki” anlamına gelir). Bipolar Bozukluğu olan kişilerin aksine, Majör Depresyonlu kişiler aşağı ruh hali kutbunda kalır; ruh hali değişimleri göstermezler. Ruh hali sürekliliğinin aşağı veya depresif ucunda sıkışıp kaldıkları için; tek kutuplu (“uni”, “bir” anlamına gelir) bir ruh hali yaşarlar.

Evcil Hayvanların Ruh Sağlığınız için 3 Faydası

Depresyon Yaygın Etkilere Sahiptir

Duygudurum bozuklukları dünya çapında engelliliğin ilk 10 nedeni arasında yer alır ve Majör Depresyon listede ilk sırada yer alır. Engellilik ve ıstırap, MDB tanısı konan kişiyle sınırlı değildir. Majör Depresyon yaşayan kişilerin eşleri, çocukları, ebeveynleri, kardeşleri ve arkadaşları, arkadaşlarının ya da sevdiklerinin acılarıyla baş etme girişimlerinde sıklıkla hayal kırıklığı, suçluluk, öfke ve maddi zorluklar yaşarlar.

Majör Depresyon aile sistemini olduğu kadar ekonomiyi de olumsuz etkiler. İşyerinde, depresyon, devamsızlığın ve azalan üretkenliğin önde gelen nedenidir. Çok az insan bir duygudurum bozukluğunu gidermek için profesyonel yardım arasa da, depresyondaki kişilerin doktora gitme olasılığı diğerlerine göre çok daha fazladır. Bazı insanlar üzüntülerini fiziksel yollarla ifade ederler ve bu kişiler duygudurum bozuklukları teşhis ve tedavi edilmezken kapsamlı ve pahalı teşhis prosedürleri ve tedavilerden geçebilirler. Sonuç olarak, sağlık harcamalarının büyük bir kısmını depresyona bağlı hekim ziyaretleri oluşturmaktadır.

Vücudunuzu Dinleyin! Tükenmişlik Belirtileri

Depresyonu Anlamak

Depresyonun kökenleri henüz tam olarak anlaşılmamış olsa da, bir kişinin depresyona girmesine neden olabilecek bir dizi faktör olduğunu biliyoruz. Ayrıca, depresyonda olan insanların, kendilerini bu durumdan kolayca kurtaramayacaklarını da biliyoruz. İyileşmek sıklıkla uygun tedavi gerektirir . Neyse ki, çok çeşitli etkili tedaviler mevcuttur. Majör Depresyon nedir?

İş yerinde duygu yönetimi

 • Tuncay
  2 yıl önce

  Maalesef hayatı gerçekten etkileyen bir durum.

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Majör Depresyon nedir? Hayatınızı nasıl etkiler?