e
sv

İş yerinde duygu yönetimi

1065 Okunma — 16 Mart 2022 12:15
İş yerinde duygu yönetimi Duygusal zeka
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Duygu yönetimi önemli olduğu için, birçok işveren, çalışanların işyerinde duygularını yönetmelerine yardımcı olmak için özel uygulamalar uygulamaya başlıyor. İyi bir başlangıç ​​noktası, insanların deneyimlediği temel duygular arasındaki farkları öğrenmektir. Bu duyguların kapsamını anlamak, kuruluşlarının duygusal kültürünü geliştirmek isteyen liderler için çok önemlidir. İşte en yaygın duygulara ve bir organizasyonda nasıl ortaya çıktıklarına dair bazı örnekler. Ayrıca, zor iş arkadaşlarınızla başa çıkmanıza yardımcı olacak bazı stratejiler de burada.

İş yerinde duygusal zeka

Duygu Yönetimi ile İlgili Yapılan Araştırmada

Kore’deki Chung Yuan Christian Üniversitesi’nde yakın zamanda yapılan bir araştırma, 926 üniversite öğrencisinin duygusal yönetim becerilerini ölçtü. Bu çalışmanın sonuçları, çalışanların duygularını yönetme yeteneklerini ölçmek için tasarlanmış bir ankete dayanmaktadır. Anket, duygusal zekânın beş alanını da inceledi: olumsuz havalandırma kontrolü, duygusal becerilerin rasyonel kontrolü, olumsuz öneri kontrolü ve olumlu iyileştirme. Bu, bir çalışanın duygularını kontrol etme becerisinin performansları üzerinde doğrudan bir etkisi olduğu anlamına gelir.

duygusal zeka duygu yönetimi

duygusal zeka duygu yönetimi

Empati

Empatik beceriler, diğer insanların duygularını tanımlamanıza ve anlamanıza olanak tanır. İşyerinde empati kurmak, daha tatmin edici ilişkilere yol açabilir ve çatışmayı önleyebilir. Örneğin, meslektaşlarınızın hayal kırıklığını göremeyebilirsiniz, ancak ihtiyaçlarını tanıyabilir ve duygularına göre bir çözüm yaratabilirsiniz. Duygularınızı düzenlemenize yardımcı olması için nefes egzersizlerini veya günlük tutmayı deneyin. Bu stratejiler, durumlara daha uygun tepki vermenize yardımcı olacaktır.

Duygularınızı kontrol etmeyi öğrenmek, işyerinde sağlıklı bir duygusal kültür için çok önemlidir. Tüm duyguları kabul etme pratiği geliştirmek önemlidir. Durumlara rasyonel bir şekilde yanıt vermenize ve tepkilerinizden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Empati yaparak, duygularınızı daha sağlıklı bir şekilde yönetmek için daha donanımlı olacaksınız. Ayrıca iş yerinde çok çeşitli duygularla baş edebileceksiniz. Ve bunların farkında olduğunuz sürece, her durumla baş edebileceksiniz.

Duygusal bir perspektif duygusu geliştirmek, duygularınızı kontrol etmenize ve onları perspektife koymanıza yardımcı olabilir. Halka açık bir konuşmadan önce gergin olduğunuzda, birçok başarılı insanın büyük bir olay hakkında gergin olduğunu hatırlamaya çalışın. Ardından, duygularınızın durumlara doğal bir tepki olduğunu ve bunlar üzerinde çalışabileceğinizi hatırlamaya çalışın. Ama her duyguyu kontrol edemezsiniz. Duygularınızı yönetmenize yardımcı olacak stratejiler vardır.

Duygularınızı kontrol edemeseniz de, öz-düzenleme yoluyla duygularınızı kontrol edebilirsiniz. Kendinizi uygun şekilde ifade ederek tepkilerinizi kontrol edebilirsiniz. Agresif olmadan da iddialı olabilirsiniz. Ayrıca, özellikle haksızlığa uğrayanlara yönelik duygusal patlamaları için sizi mazur görebilir. Olumsuz duygular kutlandığı için sizi kırılma noktanıza getirebilirler. Öz düzenleme becerilerini geliştirmek, duygusal krizlerden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Magazinpark

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

İş yerinde duygu yönetimi