e
sv

Kurban eti en verimli nasıl kullanılır?

68 Okunma — 14 Aralık 2023 11:36
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kurban etini en hoş nasıl kullanırım en lezzeti hali için hangi etleri kullanmalıyım diyenlere buraya!

Kurbanlar kesildi lakin nasıl daha verimli kullanacağınızı bilmiyorsanız bu yazımız tamda size nazaran. Hayvanın neresinden ızgara, neresinden haşlama, neresinden kavurma yaptığımızda daha lezzetli olurun yanıtı işte burada.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, ne kesmiş olursanız olun kesildikten çabucak sonra yememeye itina gösterin. Hayvan kesildikten sonra kan akışı bir mühlet daha devam eder ve vefat sertliği (rigor mortis) denilen evreye geçiş yapar. Ve bu kademe 18-24 saat aralığında devam eder. Mevt sertliğinde et hayli serttir ve pişirdiğinizde çokta fazla lezzetini alamazsınız. Bu demek oluyor ki etin lezzetini daha uygun alabilmek ve lokum kıvamında olmasını sağlamak için öncelikle çabucak tüketmemeliyiz ve dinlendirmeliyiz.

Kurban kesildikten sonra etlerinizi küçük modüller halinde yani kıyma, kuşbaşı vs üzere paketleyip dondurucuda bu halde koruma etmeyi unutmayın. Böylelikle kullanacağınız vakit paket paket çözdürürseniz sizin için çok daha kolay olacaktır. Ayrıyeten eti çözdüreceğiniz vakit bir gece evvelce buzdolabının alt kısmında çözdürebilirsiniz.

İşte işin en değerli kısmı da hangi bölgeden neler yapabileceğinizdir. Yani ızgara yapmak istiyorsanız hayvanın hangi kısmını kullanmanız üzere değerli kriterler bulunuyor. Etin sertliğine, yumuşaklığına, hududuna, yağına kadar tesir eden bu faktörler uygun kısımları kullanırsanız yaptığınız yemeğin çok daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Etin Hangi Kısımlarından Ne Yemekleri Yapılır?

Yumuşacık lokum üzere bir et pişirmenin en değerli ögesi uygun et seçimidir.

Izgarada pişirmek için etin bonfile, kontrfile, T-bone, antrikot, pirzola, biftek;

Haşlama için gerdan, döş, pençeta, kol, incik;

Kıyma için döş ve pençeta;

Soslu yemekler ve kuşbaşı et için kontrnuar, nuar, tranç üzere kısımları tercih edilebilir.

  Kurban etini kısımlarına nazaran ayırın. Bonfile, kontrfile, antrikot üzere et kısımlarını tencere yerine tavada mühürleyebilir yahut ızgarada pişirebilirsiniz. Kemikli etleri haşlayarak çorba üretiminde kullanabilir yahut döş kısmını kıyma olarak çektirebilirsiniz. 

Yemek Tarifi

Bölümleri,Etin

magazinpark.com

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Kurban eti en verimli nasıl kullanılır?