e
sv

İyi Yönetici Olmanın Püf Noktaları

1765 Okunma — 25 Mart 2022 14:05
İyi yönetici olmak
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Aynadaki İnsana Sorulacak Sorular

İstediğiniz kadar iyi bir yönetici olun ya da başka bir deyişle iyi yönetici olduğunuzu düşünün. Mutlaka hata yaptınız ve hata yapmaya da devam edeceksiniz. Zaman geçtikçe başarı getiren davranış ve yöntemler artık bir işe yaramamaya başlayacak. İşete bu durumda önemli olan bunun farkına varıp başka yöntemler geliştirebilmektir. İyi bir lider kötüye giden durumu fark edip bir adım geriye çekilmeyi bilmelidir. Bu adım, önde olup biteni görmek ve ilerideki kendine, bazı soruları sormayı gerektirir. İnanın bu sayede yepyeni fikirler kendiniz tarafından kulağınıza fısıldanacaktır.

En İyi 10 Yönetim Becerisi – 5 Anahtar Yönetim Becerisi Nedir?

Bazen hata yaptığınızı düşünmesek bile kendimize bazı sorular sormamız gerekir. Geri bildirim almak için bu şarttır. ‘’önceliklerimi elde etmek için zamanı nasıl kullanmalıyım? Ya da insanları kendi önceliklerim için geribildirime yönlendirebiliyor muyum? Gibi soruları cevapları bu konu da önemlidir. İyi bir lider ve vizyon ve önceliklerini iyi bilip zamanı iyi yönetmesi gerekir. Sadece kendi zamanını değil, astlarının zamanlarını da kontrol etmelidir. Örgütte kendi gibi düşünen insan sayısı ne kadar, kendine sadık kalıyor mu? Sorularını iyi cevaplayanlar hep iyi liderlerdir. Sürekli değişen sistemlerde örgütü aynı hizada tutmak, hangi durumlarda kendini baskı altında hissettiğini bilmek ve bu baskı altında davranışları kontrol edebilmek önemlidir.

Kendinize sadık kalırken artılar ve eksiler konusunda kendine doğru söylemek ve gerçek anlamda güvenilir hedefleri seçmek iyi bir liderliğin kilit noktasıdır. İyi bir lider unutmamalıdır ki; kara almak konusunda her an dar boğaza girebilir. Bu durumda halef planlaması çok önemlidir. Kendinize sorulacak doğru sorular, doğru adımlar, bakış açısı, doğru zaman ve iyi bir oyun planı lider başarı getirir.

İş yerinde duygu yönetimi

İyi Yönetici Olmak: Liderliğin Temeli

Örgütün tamamını bir araba gibi düşünürsek, arabanın motoru liderdir. Motorun çalışması nasılsa arabanın gidişatı da onunla doğru orantılıdır. Yani liderin ruh hali ve davranışları diğer bütün çalışanlarında ruh halini ve davranışlarını etkiler. Duygusal liderlik ve duygusal zeka, yönetimi doğrudan yönlendirdiğini bunları da iyi yöneten bir liderin çalışanları üzerinde hangi davranışın nasıl etki yaratacağını bilmesini sağlar. Yani lider tamamen kendini keşfetmesi gerekir.

Hayata geçirdiğimiz her doğru karar çalışanların gözünde sizi yüceltir. Bu durumun tam tersi ise, yavaş yavaş gücünüzü azaltmaya başlar.

 • Liderlik yolculuğuna başladığınız ilk gün kim olmak istiyordunuz ve şuan kimsiniz?
 • İstediğiniz hedefe ulaştınız mı?
 • Geliştirmeniz gereken duygusal yeteneklerinizi nasıl kalıcı hale getirebilirsiniz?
 • Bu süreçte size kim yardım edebilir? Gibi soruları kendinize sorup çözüme kavuşturmak son derece önemlidir.

Liderlerden daima beklenti üst düzeydedir. Başarıya kilitlenmiş bir liderin etrafında başarısı, motivasyonu üst düzeyde olan bir liderin etrafında motivasyonlu, boş vermiş bir liderin etrafında ise umursamaz çalışanların olması çok doğaldır. Liderler sorumlu kişilerdir. Bütün bunlara baktığımızda liderliğin ilk adımı kendinizin ve çevrenizin ruh halini yönetme ile başlar. Lider ne ise etrafında onu görür. Lider kişi ateşe benzer. Ateş etrafına ışık yayar, yakmadan ısıtır, etrafındaki oksijeni iyi kullanır, rüzgardan faydalanır ve gerekli ana renkleri içinde barındırır. Ateşi yönetemeyen lider ise sadece yakar ve kül eder.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

İyi Yönetici Olmanın Püf Noktaları