e
sv

Cennet Cehennem Vadisi

1629 Okunma — 16 Mart 2022 12:08
Cennet Cehennem Vadisi
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dört mevsimin bir arada yaşandığı 3.500 rakımda bulunan Cennet Cehennem Vadisi, doğal güzellikleri ile dikkat çekiyor. Cennet ve Cehennem Vadisi’nde gezilecek yerleri içeriğimizde bulabilirsiniz…

Cennet Cehennem Vadisi Hakkında

Hakkâri il sınırları içinde ve Hakkâri’ye 45 kilometre uzaklıkta bulunan Cennet-Cehennem Vadisi görülmeye ve görülmeye değer bir yerdir. Cennet ve Cehennem Vadisi’nden aynı adı taşıyan bir dere geçmektedir. Bölgeye giden doğaseverler, saklı cennetleri keşfederken kampçılık, dağ sporları, kaya tırmanışı ve doğa yürüyüşleri gibi aktiviteler düzenliyor.

Cilo Bozları

Hakkâri’nin Yüksekova ilçesine bağlı Yazılı Köyü sınırları içinde yer almaktadır. 4180 metre yüksekliğindeki Cilo Dağı, dik yamaçları, buzul gölleri, sürekli karı ve kilometrelerce uzanan buzulları ile Alpleri andırıyor. Cilo Dağları’nın 3000 metre yukarısında ve üzerinde 10’a yakın buzul vardır. Bu buzullardan bazıları birkaç kilometre uzunluğunda ve 350 ila 820 metre genişliğindedir. Buzun kalınlığı bazı yerlerde 20 metre, bazı yerlerde 100 metre olarak ölçüldü. Buzun rengi açık maviden yeşilimsi maviye değişir. 3500 yıllık Buzul Dağları’nda buz kütlelerinde oluşan mağaraları görmek mümkün.

Cennet cehennem vadisi

Cennet cehennem vadisi

Mergan Vadisi

Mergan Vadisi yemyeşil doğası, hayvancılığı ve doğal ortamı nedeniyle yöre halkının kış hariç her mevsimi geçirdiği bir yerdir. Sarp dağlarda çeşitli noktalarda kar görülürken, düz alanlarda çeşitli çiçekler görsel bir şölen sunuyor.

Bercelan Yaylası

Berçelan Yaylası ve çevresi dağcılık, kayak, dağ yürüyüşü olanakları ve güzel bitki örtüsüne sahip bir bölgedir. Berçelan yaylası diğer yaylalar gibi yöre halkının hayvanlarını otlatmak ve ürünlerini yaz aylarında kullanmak için göç ettiği ve geleneksel kara çadırlarda yaşadığı bir yayladır. Hakkâri il merkezinin 18 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Yayla çevresinde yer alan Seyithan buzul gölü, çevreye ayrı bir özellik ve güzellik katmaktadır. Dağcılık ve kayak için uygun alanların bulunduğu bölgede kara avcılığı da rahatlıkla yapılabilmektedir. Berçelan Yaylası’nın batısında yer alan Golan Yaylası, bölgenin en önemli kayak merkezidir. Golan Yaylası’na 15 kilometrelik bir yolla ulaşılabilir.

Seyithan Gölü

Yüksekova ilçesine bağlı Yazılı Köyü’nde bulunan Seyithan Gölü, Cilo Dağı’nın zirvesine yakın bir konumda bulunuyor. Berçelan Yaylası ile iç içe olan Seyithan Gölü, dağ sporları tutkunlarının tercih ettiği yerlerden biridir ve yaz kış çadır kurulur. Kaynağını hemen yanındaki kar ve bembeyaz soğuk pınarlardan alır. Göl berrak ve masmavi rengi ile çok güzel bir görünüme sahiptir. Adını, her ava gittiğinde bu gölün kenarında dinlenen ve avcılık âşığı Hakkâri Bey’in oğlu Seyithan’dan alır.

Cehennem Vadisi nerede sorusunun cevabı Hakkari’dir. Hakkari Peri Bacaları olarakta bilinir.
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Cennet Cehennem Vadisi