Dijital Detoks Rehberi

Telefonunuz, dizüstü bilgisayarınız, akıllı saatiniz ve TV’niz arasında, hayatınızın tamamen ekranlar tarafından ele geçirildiğini hissetmek kolaydır. Tüm bu teknoloji, iş arkadaşlarıyla bağlantı kurmak ve giderek dijitalleşen dünyamızda yeni şeyler öğrenmek için iyi olsa da, fiziksel ve zihinsel sağlığımıza da zarar verebilir.

Dijital detoks, ekran başında geçirilen süreyi kısaltmanıza (sadece birkaç saatliğine bile olsa) ve medya tüketim alışkanlıklarınız üzerinde kontrolü yeniden kazanmanıza yardımcı olabilir. Dijital detoksu planlamanın faydaları ve bunu kendi hayatınızda nasıl gerçekleştireceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Dijital Detoks Nedir?

Dijital Detoks

Dijital Detoks

Birçok insan için tipik bir gün şöyle geçer: Uyan ve cep telefonunda e-postayı kontrol et. İşe giderken yolda bir podcast dinleyin. Sonraki sekiz saati masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızın ekranına bakarak geçirin. Kahve molanızda cep telefonunuzda sosyal medyayı gezin. Eve giderken başka bir podcast dinleyin. Yatma vakti gelene kadar Netflix izleyin veya video oyunları oynayın.

Sezgisel olarak, günlük yaşamınızda tüm bu ekran zamanının ve medya kullanımının sağlığınız için kötü olduğunu söyleyebilirsiniz. Ancak tüm bu dijital cihazların olumsuz etkileri, yalnızca cilt derinliğinden daha fazlasıdır. Aşırı ekran süresi şunlara yol açabilir:

  • Kötü göz sağlığı:  Çoğu ekrandan yayılan ışığı tanımlamak için kullanılan genel terim olan mavi ışık , göz yorgunluğu ve olası göz hasarı gibi bazı zararlı yan etkilerle ilişkilendirilmiştir.  Ekran sürenizi sınırlamanın yanı sıra, Kurşun Geçirmez Göz Zırhı gibi bir ek kullanmak   , gözleriniz için ekstra bir koruma katmanı sağlayabilir.
  • Beyin değişiklikleri: Özellikle gençler ve diğer gençler arasında, çok fazla ekran süresi beynin yapısını ve işlevini gerçekten değiştirebilir.
  • Azalan aktivite: Ayakta bir masanız yoksa, çoğumuz iş günü boyunca bilgisayarlarımızın başında oturuyoruz. Ekranlar, araştırmaların artan obezite ve kalp hastalığı riski gibi sağlık sorunlarıyla bağlantılı olduğu hareketsiz davranışla hemen hemen eş anlamlıdır.
  • Uyku sorunları: Araştırmacılar, ekran maruziyetini uyku sorunlarına ve ertesi sabah uyanıklık eksikliğine bağladılar.

Dijital Detoksa Ne Zaman Başlanmalı

Dijital detoksa başlamak için herkese uyan tek bir yaklaşım olmasa da, fişi çekerken kendinizi başarıya hazırlamanın bazı yolları vardır. Dijital bir detoks planlıyorsanız, bağlantınızı kesmek için çabalarınızı desteklemeye yardımcı olacak bir zaman aralığı seçin. Örneğin, çoğumuzun hava kasvetli olduğunda koltuğa kıvrılıp en sevdiğimiz programları aşırı derecede izlemek istemesi anlaşılabilir bir durumdur. Dijital detoksunuzu bunun yerine, havanın sıcak olduğu ve sizi dışarıda daha fazla ve ekranların önünde daha az zaman geçirmeye çağırdığı yaz aylarında planlayın.

Veya büyük bir projeyi bitirdikten sonra kendinizi dijital bir detoksla şımartın (iş yerindeki ayın en yoğun haftasında dijital detoks planlamaktan kesinlikle kaçının). Gerçekten sıkıştırmayı açana kadar beklemeyi düşünün, e-postaları kontrol etmeyi bırakın ve bir süre beyninizi kapatın. Ve söylemesi yapmaktan daha kolay olsa da, kendinizi tükenmiş hissettiğinizde bu ideal çözüm olabilir. Halihazırda oradaysanız, dijital detoks için çok geç kalmışsınız demektir. Biten pillerinizi şarj etmenize yardımcı olacak en kısa sürede bir plan yapın!

Kurşun Geçirmez Dijital Detoks Mücadelesi

Bulletproof’ta, herkesi bu yaz dijital detoksa başlamak için dışarı çıkmaya teşvik ediyoruz (özellikle de COVID-19 pandemisi sırasında sonsuza kadar kapana kısılmış gibi hissettikten sonra!).

Profesyonel bir planlayıcı değil misiniz? Sorun yok. Ekranlarınızdan uzaklaşıp doğaya kaçmanın eğlenceli ve cihazsız yollarının bu listesini derledik.

1. GPS’E İZİN VERİLMEYEN BİR YOLCULUĞA ÇIKIN

En son ne zaman aklında bir plan veya hedef olmadan açık yola çıktın? Tamamen farklı bir şey için, GPS’siz bir yolculuğa çıkmayı düşünün ve daha az seyahat ettiğinizde hangi gizli mücevherleri keşfettiğinizi görün.

2. ORMANDA GÜNEŞİ SELAMLAYIN

Yoga matınızı ve Kurşun Geçirmez Zen Modunuzu alın ve   gerçekten dikkatli bir uygulama için bir ormana veya yakındaki doğa koruma alanına gidin.

3. KÜREK SÖRFÜ YAPARKEN BİR ŞARKI SÖYLEYİN

Yakındaki bir gölde veya plajda bir paddleboard kiralayın, ardından kalabalığın arasından (güvenli bir şekilde) uzaklaşın. Balıklarla baş başa kaldığınızda, en sevdiğiniz şarkıyı ciğerlerinizin en üstüne koyun – bu harika bir stres giderici, bize güvenin!

4. BİR İŞ ARKADAŞINIZLA UZUN BİR YÜRÜYÜŞE ÇIKIN

İş arkadaşınızı Slack ve IRL dışında (gerçek hayatta) tanıyın. Ve yol kenarında bir enerji artışı için birkaç Kurşun Geçirmez Cold Brew Latte kutusu getirmeyi unutmayın !

Bizi takip edin.

En iyi yaşam önerileri için

Yazar Hakkında /

Yorum bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yazmaya başlayın ve aramak için Enter tuşuna basın