e
sv

Protein alımında yapılan hatalardan kaçının! Öyle bir püf noktası var ki…

57 Okunma — 01 Ocak 2024 18:00
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sağlıklı bir hayat için bedene gerçek ölçülerde protein almak hayli kritiktir. Lakin protein tüketirken stratejik olmak, yalnızca kas gelişimi için değil, birebir vakitte gün boyunca güç düzeylerini sürdürebilmek ve tokluk hissini korumak için de kıymetlidir.

Protein alımı, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının vazgeçilmez bir modülüdür. Protein, bedenin kasları ve kemikleri inşa etmek, onarmak, hormonlar ve enzimler üretmek için kullanılan amino asitlerden oluşur. Ayrıyeten güç kaynağı olarak da rol alabilir.

Protein, hücrelerin büyümesi ve tamiratı için temel bir besin hususudur. Hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklardan elde edilebilen proteinin kâfi alınmaması durumunda kas kaybı, ödem ve anemi üzere sıkıntılar ortaya çıkabilir.

Ancak, protein tüketiminde gerçek zamanlama ve ölçü bahislerinde beslenme uzmanlarının tekliflerine dikkat etmek kıymetlidir.

İşte protein alımıyla ilgili kıymetli kimi noktalar:

Ne Kadar Protein Tüketmelisiniz?

Birçok uzman, beden yükünün kilogramı başına 0,8 gram protein alımını önerir. Lakin sistemli antrenman yapan bireyler için bu ölçünün kilogram başına 1,4 gram yahut biraz daha fazla olması gerektiği belirtilmektedir.

Hayvansal mı Bitkisel mi Protein Kaynakları Tercih Edilmeli?

Bireylerin tercihlerine bağlı olarak et ya da bitkisel kaynaklı protein seçimi değişebilir. Et, tüm temel amino asitleri tek bir kaynaktan sağlar, fakat bitki bazlı kaynakları bir ortaya getirerek eksik amino asitleri tamamlayabilirsiniz.

Protein İçin Günün Hangi Saati Tercih Edilmeli?

Genel olarak, gün içinde protein tüketiminin saatine değil, alımınızı gün boyunca eşit bir biçimde dağıtmanız önerilir. Yapılan araştırmalar, bu dağılımın kas tamiri ve büyüme için daha tesirli olduğunu göstermektedir.

Antrenmandan Çabucak Sonra Protein Tüketmek Gerekir mi?

Antrenmandan çabucak sonra protein alımının kas tamirine yardımcı olabileceği bilinse de, bu “anabolik pencere” çoklukla üç ila dört saat kadar genişletilebilir. Uzmanlar, idmandan sonraki birinci iki saat içinde protein alımını önermektedir.

Sağlık

Protein

magazinpark.com

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Protein alımında yapılan hatalardan kaçının! Öyle bir püf noktası var ki…