e
sv

Canınız sürekli tatlı çekiyorsa bu 3 yöntemi uygulayın!

530 Okunma — 21 Aralık 2022 10:24
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir gün boyunca tatlı yemeden duramıyorsanız ve bunun önüne geçmek için uğraş sarf ediyorsanız bu 3 formülü kesinlikle deneyin!

Aşerme, belirli yiyeceklere, fakat çoklukla şekerli yiyeceklere yönelik güçlü arzuyu tanımlar. Her şey memnunluk hormonu dopamin ve kan şekeri seviyesi ile ilgilidir. Yani kan şekeri seviyesi düşerse acıkırız. Kan şekeri ne kadar süratli düşerse, güç kaynaklarına olan muhtaçlık o kadar artar ve o vakit tatlılara ulaşmak isteriz. 

Ne yazık ki, kısa bir mühlet sonra kan şekeri düşer ve akabinde gelen küçük bir açlık başlar. Fakat biz şekeri emerken bedenimizdeki insülin artar: Bu beyinde dopamin salınımının artmasına neden olur. Bunun sonucunda ise beynimiz tatlıları memnunluk hissiyle ilişkilendirir.

Bu 3 kolay formülle açlığınızdan kurtulun

1. Sabaha şekersiz başlayın

Müsli yahut sabah kahvesi sever misiniz? Başlangıçlarınızın şeker içermediğinden emin olun: müsli saf olabilir ve tahıl gevreği, tohumlar ve kepek ile harika lezzetli olabilir. 

Kuruyemişlerin yanı sıra böğürtlen, kayısı, portakal ve erik üzere az şekerli meyve çeşitleri de kahvaltıya sağlıklı bir tat verir. Sabah kahvesinin tatlılığını yulaf yahut badem sütü ile canlandırabilirsiniz, doğal olarak tatlı bir tada sahiptirler.

2. Yüksek protein tüketin

Uzmanlar, yüksek proteinli bir diyetin şeker tüketimini azaltmaya yardımcı olması gerektiğini keşfetti.  rtan protein alımının sadece açlık hissi üzerinde değil, tıpkı vakitte tokluk üzerinde de olumlu bir tesire sahip olduğunu gösteriyor. Yüksek proteinli bir diyet sizi daha süratli tok tutmakla kalmaz, birebir vakitte tatlı isteğini de azaltır.

Protein içeren bitki bazlı gıdaların örnekleri şunları içerir:

 • Mercimek, bezelye, nohut, fasulye üzere bakliyatlar
 • Yulaf ezmesi
 • Tam tahıllı ekmek, tam tahıllı pirinç, tam tahıllı makarna üzere tam tahıllı ürünler
 • fındık, ceviz
 • Ispanak, brokoli ve lahana üzere yüksek proteinli sebzeler

3. Soslardan ve soslardan kaçının

Hazır sosların birçok genelde şeker, yağ ve tat arttırıcılar, dengeleyiciler ve koyulaştırıcılar üzere katkı hususları içerir. Et, tavuk yahut sosisinizi ketçap yahut barbekü sosuna batırmak cazip gelse de, ketçapta şeker ve her türlü katkı unsuru bulunur. 100 ml ketçapta en fazla 6 adet küp şeker bulunur; bütün bir ketçap şişesi yaklaşık 45 küp şeker içerir.

Barbekü sosları şeker içeriği bakımından daha da yüksektir. Konut imali sos kullanan herkes yalnızca şeker tasarrufu yapmakla kalmaz, birebir vakitte bedenine da pek çok yarar sağlar.

Sağlık

Şeker,Sos,Tat,Protein,Yüksek,Tahıl,Şekeri

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Canınız sürekli tatlı çekiyorsa bu 3 yöntemi uygulayın!