e
sv

Patatesi kabuklarıyla tüketenler aman dikkat!

569 Okunma — 21 Aralık 2022 10:00
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Patatesi kabuğu ile tüketiyorsanız bu yazıyla bir arada bu alışkanlığınızdan vazgeçebilirsiniz! İşte patates kabuğunun ziyanları…

Patates kabuğunda ne var?

Tabii bir çoğumuz yanında patates kabuğunu da yiyoruz. Tutkulu bir patates severler bilir ki  fırında pişmiş patatesin, kumpirin yahut biberiye patateslerinin bilhassa çıtır çıtır kesimlerinin tadı bir başkadır. Bu lezzetin tadını çıkarırken dikkat etmeniz gereken bir mevzu var! Patates kabuğu hiçbir halde birçok kişinin düşündüğü üzere sağlıklı bir besin kaynağı değildir. Aslında, ekseriyetle sindirim sıkıntılarının nedenidir. Zira patates kabuğunda  bulunan toksik glikoalkaloidler sindirim sıkıntısına yo açar.

Solanin, patates kabukları açısından bilhassa güçlü olan glikoalkaloidlerden biridir. 

Özellikle derinin yeşil kısımları, “gözler” ve fideler toksin solaninle doludur. 

Patatese, depolamaya ve olgunluğa bağlı olarak kabuk, kilogram patates başına 1.000 miligrama kadar solanin içerir. Ancak biz beşerler için hayati tehlike oluşturması için yaklaşık bir kilo soyulmamış patates yememiz gerekir.

Solanine bizim için nitekim çok tehlikeli

Kabukta bulunan solanin daha küçük miktarlarıda ne yazık ki çeşitli şikayetlere yol açabilmektedir. Aşağıdakiler bilhassa sık görülür:

 • mide rahatsızlığı
 • karın ağrısı
 • İshal
 • halsizlik

Tahrişe eğilimli hassas mideleri yahut bağırsakları olan şahıslar bazen patates kabuğundaki unsurlara bilhassa hassas reaksiyon verirler. Bu semptomlar genellikle yaklaşık sekiz saat sonra azalsa da, bu mühlet zarfında hazımsızlık hala rahatsız edicidir.

Patatesleri gerçek biçimde saklayın ve hazırlayın

Patates yedikten sonra mümkün rahatsızlıklardan kaçınmak istiyorsanız, inançlı tarafta olmak için kabuğundan kaçınmalısınız. Patatesin kabuğunu iyice çıkarın ve geniş göz alanlarını, fideleri ve yeşil alanları kesin. Bilhassa fideler ve büyüdükleri gözler solaninle doludur.

Ayrıca depolama kelam konusu olduğunda birkaç şeye dikkat etmeniz gerekiyor. Işığa ve ısıya maruz kalma, patates kabuğundaki solanin içeriğini artırır. 

Bu nedenle patatesler karanlık, kuru ve serin bir yerde saklanmalıdır. Bir kiler yahut mutfak dolabı ülküdür.

Ayrıca buzdolabı işinizi görecektir fakat buradaki iklim çok nemlidir, bu nedenle patateslwer bazen daha süratli çürür.

Sağlık

Patates,Solanin,Patates Kabuğu

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Patatesi kabuklarıyla tüketenler aman dikkat!