e
sv

Avokado alırken nelere dikkat etmeniz gerekir?

513 Okunma — 18 Aralık 2022 10:12
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Avokado satın alırken dikkat etmeniz gereken püf noktaları sizler için listeledik…

Sandviçte, omlette yahut salatada – kremamsı, hafif tada sahip olan avokadolar popüler ve sağlıklı bir harika besindir. A vitamini, B6 vitamini ve E vitamini üzere birçok vitaminleri ile bilinirler. Ek olarak, bu meyve,  kolestrol düzeyine istikrar durumunu korur ve fayda sağlayan doymamış yağ asitleri ile sağlıklı beslenmenizi sağlar.

Bununla birlikte, bu yeşil meyve etraf dostu olmaktan çok uzaktır ve bu nedenle epeyce zayıf bir ekolojik istikrara sahiptir. Yeşil meyve yetiştirirken bir kilogram için yaklaşık 1.000 litre suya gereksinim vardır. Yerli sebzeler kıyaslandığında çok daha azına gereksinim duyar. Aynı ölçüde patates için yaklaşık 250 litre su kullanılır, havuç yaklaşık 130 litreye ve örneğin domates yalnızca 110 litreye gereksinim duyar. Çoğu meyve Meksika yahut Kolombiya üzere Latin Amerika ülkelerinden geldiğinden, taşınmak için uzun aralar kat etmek zorunda kalıyorlar bu de ekolojik açıdan maliyet oluşturuyor.

Bu sebeplerden ötürü avokadoyu her vakit ölçülü ve şuurlu bir formda yemelisiniz. Bozulan meyveleri gereksiz yere çöpe atmamak yahut esasen çürümüş avokadoları satın almak için bir sonraki market ziyaretiniz için pratik alışveriş tüyoları veriyoruz!

Ne cins avokadolar var?

Süpermarkette satın alabileceğiniz birçok çeşit farklı avokado cinsleri vardır. 

Has avokado (yeşil kabuklu, armut biçimli) bilhassa yaygın ve popülerdir. Bu cins avokado, Kasım’dan Haziran’a kadar mevcuttur ve Meksika, Şili, İspanya, Avustralya yahut Yeni Zelanda’da yetiştirilir.

Ekim’den Mart’a kadar Kenya, Güney Afrika, İsrail yahut İspanya’dan Fuerte avokadolarını (yeşil kabuklu, armut biçimli) bulabilirsiniz.

Nabal (pürüzsüz cilt, yuvarlak şekil) ve Küçük Avokado (küçük ve salatalık şeklinde) çeşitleri de mevcuttur.

İyi ve olgun bir avokadoyu nasıl anlarım?

Ayrıca mümkün olduğunca taze ve olgun meyveleri seçtiğinizden emin olmalısınız. Ama bunları nasıl tanıyabilirsiniz? Avokadoyu elinize alın ve tartısı hissetmeli, dışarıdan görünen rastgele bir ezik olmamalıdır.

Artık elinizdeki meyveyi çok nazikçe sıkın. Meyve biraz yumuşaksa yenebilir. Sallama testi de açıklayıcıdır. Meyvenin içinde bir tıkırtı duyarsanız olgunlaşmış demektir.

Bu ortada olgunlaşmamış, sert avokadoları da satın alabilirsiniz. Konutta sıcaklıkta birkaç gün olgunlaşmalarına müsaade verin. Olgunlaşma sürecini hızlandırmak için onları domates yahut muzların yanında saklayın. Bunlar, olgunlaşma sürecini hızlandıran gaz hormonu yayar.

Püf Noktası: Kesilmiş bir avokado nasıl düzgün biçimde saklanır?

Elbette sorunu biliyorsunuzdur: Zar güç kesip soyduğunuz avokado çabucak kahverengiye döner. Bunun nedeni, meydana gelen ve kahverengi bir renk bozulmasına neden olan süratli oksidasyondur. Meyveyi olabildiğince uzun müddet taze ve yenilebilir durumda tutmak için buzdolabında su dolu bir kapta saklayabilirsiniz. Avokado su ile kaplı olduğu ve bu nedenle oksijenle temas etmediği için kahverengileşmeyecektir. Yüksek yağ içeriği nedeniyle meyve neredeyse hiç su emmez ve lapalaşmaz. Ancak çok değerli: Mikropların ve bakterilerin yayılmasını önlemek için suyu nizamlı olarak değiştirin.

İpucu

Meyve,Avokado,Olgun,Neden

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Avokado alırken nelere dikkat etmeniz gerekir?