e
sv

Vücudu en hızlı yaşlandıran besine dikkat!

70 Okunma — 16 Aralık 2023 14:24
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Haşlama, kızartma ve püre üzere pek çok formda tüketebildiğimiz patates, birçok insan için vazgeçilmez besinler ortasında yer alıyor. Yüksek kalorisi nedeniyle zayıflamak isteyenlerin aralıklı yaklaştığı patatesin bilinen en büyük ziyanı ise kilo aldırması.

American Journal of Clinical Nutrition’ın 2007 tarihli bir araştırması, patates kızartması üzere kızarmış yiyecekler yemenin direkt obezite ile temaslı olduğunu buldu.

Öncelikle patates alerjisinin de yaygın bir alerji çeşidi olduğunu söylemekte yarar var. Patates yedikten sonra bedeninizde kaşıntı ya da rastgele öbür bir anormallik fark ediyorsanız kesinlikle uzmana görünmeniz gerekiyor.

Özellikle kızartılmış haliyle tercih edilen patates, bu formda tüketildiğinde sindirim sistemine ziyan verir ve hazımsızlığa yol açar. Kızarmış patatesin en vahim zararlarından biri de damarlarda bıraktığı hasardır. Damar sertliğine yol açan patates, uzun vadede damarları tıkamaya ve tıkamaya bağlı inmelere bile neden olabilir.

Diyetisyen Johna Burdeos’a nazaran; patatesleri kızartmak bedende yaşlanmayı hızlandıran ziyanlı bileşenleri de tetikliyor. Dr. Mary Wirtz, yağda kızartılmış patateslerin hafıza bozukluğuna yol açtığını ve beyin sıhhatini tehdit ettiğini söylüyor.

İnsülin direnci konusunda patatesin içerdiği nişasta, diyabet hastaları için riskli olabilir. Ayrıyeten patates kızartmasının sıklıkla tüketilmesi, bedendeki toksik unsur ölçüsünde da artışa neden olabilir.

Patates tüketirken dikkat edilmesi gereken başka ögelerden biri, patatesi buzdolabında saklamamaktır, bu solanin ölçüsünü arttırır. Ayrıyeten patates yeşil renkteyse ve küçülmüşse muhakkak tüketmemeniz gerekir. Patatesi en sağlıklı pişirme usulü buharda ya da fırında pişirmektir. Haşlamak, içeriğindeki C ve B vitamininin yok olmasına neden olur.

Sağlık

Patates

magazinpark.com

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Vücudu en hızlı yaşlandıran besine dikkat!