e
sv

Su lekeleri nasıl engellenir? İşte çok basit yöntemler…

65 Okunma — 20 Aralık 2023 17:36
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Banyo paklığı, birçok kişi için zorlayıcı bir iş olabilir, lakin bu yazımızdan sonra temizlikten kaçmayacaksınız. İnatçı su lekeleriyle baş etmeden, banyonuzu tertemiz tutmanın pratik yolları mümkün. Artık paklık yaparken lekelerle boğuşmaktan yorgun düşmeyeceksiniz…

Banyo, konutumuzun en ağır kullanılan alanlarından biri olup, sıklıkla su kullanımına maruz kaldığından ötürü paklık açısından özel bir kıymet taşır. Musluklar, duvarlar ve duşakabinlerde oluşan inatçı su lekeleri, paklık rutinimizi zorlaştırabilir ve yorucu hale getirebilir.

Bu lekeler yalnızca göze beğenilen gelmeyen bir manzara oluşturmakla kalmaz, tıpkı vakitte paklık yapıldıktan çabucak sonra tekrar belirerek adeta inatçı bir biçimde geri döner.

Su lekeleriyle başa çıkmanın tesirli yollarını öğrenmek, paklık sürecini daha verimli ve keyifli hale getirebilir. Sıcak su buharı ile paklık, doğal paklık gereçleri kullanma ve nizamlı bakım, banyo alanınızdaki su lekeleriyle uğraşta size yardımcı olabilir.

Bu metotları uygulayarak, banyo temizliğinizde daha tesirli sonuçlar elde edebilir ve ferah bir banyo tecrübesinin tadını çıkarabilirsiniz.

İşte temizliğinizi keyifli ve kalıcı yapacak birtakım yöntemler…

Duşakabin temizliği

Duşakabin paklığı sırasında, kabinin gerecini göz önünde bulundurmak değerlidir zira her yüzeye uygulanabilecek her deterjan ve temizleme prosedürü uygun olmayabilir.

Duşakabinler metal, cam yahut fayans üzere çeşitli materyallerden yapılabilmektedir. Şahsî tercihlere bağlı olarak seçilen eşyaların materyalleri sonradan beğenilmeyebilir, fakat bu bir sorun değildir.

Size önereceğimiz pratik metotlarla, duşakabin paklığı artık daha az yorucu olacak ve paklık keyfini çıkarabileceksiniz.

Eşyalarınızın materyalinin cinsine uygun paklık eserleri ve metotlarıyla duşakabininizi parlatmak ve tertemiz tutmak mümkün…Temizlik karışım malzemeleri

Karbonat

Sirke

Limon suyu

Limon tuzu

Diş macunu

Vazelin

1/1 halde su ve sirkeyi karıştırın

Hazırladığınız bu karışımı su lekelerinin olduğu bölgelere sıkın ve akabinde bekleyin.

Bu adımları uyguladıktan sonra lekeleri fırça, sünger yahut bez ile temizleyin.

Bu adımları izlemenize karşın su lekeleri kireç halinde kaldıysa limon tuzu kullanmak da temizleyebilirsiniz.

Cam kısımların temizliği

Duşakabinlerdeki en güçlü lekelerden biri camlarda oluşan lekelerdir. Bu lekeler basitçe meydana gelir ve çıkarmak epeyce zordur. Leke oluştuktan kısa bir müddet sonra temizlenmezse, kireç gibisi bir görünüm kazanır ve temizlemek daha da zorlaşır. Lakin size önereceğimiz pratik bir yolla bu işi kolaylaştırabilirsiniz.

Boş bir sprey şişesine 1 ölçek sirke ve 1 ölçek su ekleyin, akabinde şişeyi sıkıca kapatıp çalkalayın.

Çalkalanan suyu lekelerin üzerine sıkın ve 5-10 dakika bekleyin.

Bekleme müddetinin akabinde, camlara ziyan vermeyecek yumuşak süngerler ve bezlerle silin. Temizledikten sonra uygunca durulamayı unutmayın. Bu kolay yolla duşakabin camlarınızı kolay kolay parlatıp, tertemiz tutabilirsiniz.

Gider nasıl temizlenir?

Duşakabinlerde suyun aktığı yer olan sarfiyatlar de paklık yaparken en çok dikkat etmemiz gereken yerlerden biridir.

Gerekli ihtimam ve dikkat gösterilmediği vakit sarfiyatlar tıkanarak taşma üzere beğenilen olmayan durumlara sebep olabilirler…

Banyo masrafı için birinci adım, masrafın üstünde biriken saçları nazikçe almaktır. Lakin bu süreci yaparken sarfiyatın yüzeyine ziyan vermemeye dikkat edin, bunun için banyo fırçası kullanabilirsiniz.

Eğer giderinizde su yavaş akıyorsa, çabucak bir ölçü karbonatı masrafın üstüne serpin. Karbonatın üzerine sirke döktükten sonra bir müddet bekleyin.

Bekleme müddeti sonrasında bir kap su kaynatın ve kaynar suyu dikkatlice sarfiyatın üstüne dökün.

Bu kolay usulle, banyo giderinizde oluşan problemlerden süratlice kurtulabilirsiniz.

İpucu

Gider,Temizlik,Duşakabin,Yöntemle,Banyo,Temizliği,Süre,Cam

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Su lekeleri nasıl engellenir? İşte çok basit yöntemler…