e
sv

Sigaranın Vücut Üzerindeki Etkileri

1024 Okunma — 24 Temmuz 2021 14:52
Sigaranın Vücut Üzerinde Zararları
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sigarayı nasıl içtiğiniz önemli değil, tütün sağlığınız için tehlikelidir. Aseton ve katrandan nikotin ve karbon monoksite kadar hiçbir tütün ürününde güvenli madde yoktur. Soluduğunuz maddeler sadece ciğerlerinizi etkilemez. Tüm vücudunuzu etkileyebilirler.

Sigara içmek vücutta çeşitli devam eden komplikasyonlara ve vücut sistemleriniz üzerinde uzun vadeli etkilere yol açabilir. Sigara içmek birkaç yıl içinde çeşitli sorunlara yakalanma riskinizi artırabilirken, bazı bedensel etkiler hemen ortaya çıkar. Aşağıdaki sigaranın vücut üzerindeki semptomları ve genel etkileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Tütün dumanı sağlığınıza inanılmaz derecede zararlıdır. Sigara içmenin güvenli bir yolu yok. Sigaranızı puro, pipo veya nargile ile değiştirmek sağlık risklerinden kaçınmanıza yardımcı olmaz.

Sigaralar, çoğu puro ve nargilede de bulunabilen yaklaşık 600 bileşen içerir. American Lung Association’a göre, bu bileşenler yandığında 7.000’den fazla kimyasal üretirler. Bu kimyasalların çoğu zehirlidir ve en az 69’u kanserle bağlantılıdır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, sigara içenlerin ölüm oranı, hiç sigara içmeyenlerin üç katıdır. Aslında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), sigara içmenin Amerika Birleşik Devletleri’nde en yaygın “önlenebilir ölüm nedeni” olduğunu söylüyor. Sigaranın etkileri hemen olmasa da, komplikasyonlar ve zararlar yıllarca sürebilir. İyi haber şu ki, sigarayı bırakmak birçok etkiyi tersine çevirebilir.

Merkezi sinir sistemi

Tütünün bileşenlerinden biri, nikotin adı verilen ruh halini değiştiren bir ilaçtır. Nikotin, beyninize saniyeler içinde ulaşır ve bir süreliğine daha enerjik hissetmenizi sağlar. Ancak bu etki geçtikten sonra kendinizi yorgun hissedersiniz ve daha fazlasını istersiniz. Nikotin aşırı derecede alışkanlık yaratır, bu yüzden insanlar sigarayı bırakmayı çok zor bulur .

Nikotinden fiziksel olarak çekilme, bilişsel işleyişinizi bozabilir ve sizi endişeli, sinirli ve depresif hissetmenize neden olabilir. Geri çekilme ayrıca baş ağrısına ve uyku sorunlarına neden olabilir.

Solunum sistemi

Dumanı soluduğunuzda, ciğerlerinize zarar verebilecek maddeler alıyorsunuz. Zamanla, bu hasar çeşitli sorunlara yol açar. Artan enfeksiyonlarla birlikte, sigara içen kişiler, aşağıdakiler gibi kronik geri dönüşü olmayan akciğer rahatsızlıkları için daha yüksek risk altındadır:

 • amfizem , ciğerlerinizdeki hava keselerinin yok edilmesi
 • kronik bronşit , akciğerlerin solunum tüplerinin astarını etkileyen kalıcı iltihaplanma
 • kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), bir grup akciğer hastalığı
 • akciğer kanseri

Tütün ürünlerinden çekilme, akciğerleriniz ve solunum yollarınız iyileşmeye başladığında geçici tıkanıklığa ve solunum rahatsızlığına neden olabilir. Sigarayı bıraktıktan hemen sonra artan mukus üretimi, solunum sisteminizin iyileştiğinin olumlu bir işaretidir.

Ebeveynleri sigara içen çocuklar, ebeveynleri sigara içmeyen çocuklara göre öksürük, hırıltılı solunum ve astım ataklarına daha yatkındır . Ayrıca daha yüksek pnömoni ve bronşit oranlarına sahip olma eğilimindedirler .

Kardiyovasküler sistem

Sigara içmek tüm kardiyovasküler sisteminize zarar verir. Nikotin kan damarlarının daralmasına neden olur ve bu da kan akışını kısıtlar. Zamanla, devam eden daralma, kan damarlarına verilen hasarla birlikte periferik arter hastalığına neden olabilir .

Sigara içmek ayrıca kan basıncını yükseltir , kan damarı duvarlarını zayıflatır ve kan pıhtılarını artırır . Birlikte, bu inme riskinizi artırır .

Ayrıca kalp baypas ameliyatı geçirdiyseniz , kalp krizi geçirdiyseniz veya bir kan damarına stent yerleştirdiyseniz, kalp hastalığınızı kötüleştirme riskiniz de artar .

Sigara içmek sadece kardiyovasküler sağlığınızı değil, çevrenizdeki sigara içmeyenlerin sağlığını da etkiler. Pasif içiciliğe maruz kalmak, sigara içmeyen biri için sigara içen biriyle aynı riski taşır. Riskler inme, kalp krizi ve kalp hastalığını içerir .

Örtü sistemi (cilt, saç ve tırnaklar)

Sigara içmenin daha belirgin belirtileri cilt değişikliklerini içerir. Tütün dumanındaki maddeler aslında cildinizin yapısını değiştirir. Yakın tarihli bir çalışma, sigara içmenin skuamöz hücreli karsinom (cilt kanseri) riskini önemli ölçüde artırdığını göstermiştir .

Tırnaklarınız ve ayak tırnaklarınız sigaranın etkilerinden bağışık değildir. Sigara içmek mantar tırnak enfeksiyonları olasılığını artırır .

Saç da nikotin tarafından etkilenir. Daha eski bir çalışma , saç dökülmesini , kelleşmeyi ve grileşmeyi artırdığını buldu .

Sindirim sistemi

Sigara ağız, boğaz, gırtlak ve yemek borusu kanseri riskini artırır. Sigara içenlerde ayrıca pankreas kanseri oranları daha yüksektir . “Sigara içen ama nefes almayan” insanlar bile ağız kanseri riskiyle karşı karşıyadır .

Sigara içmenin de insülin üzerinde etkisi vardır, bu da insülin direnci geliştirmenizi daha olası hale getirir . Bu, sizi sigara içmeyen insanlara göre daha hızlı gelişme eğiliminde olan tip 2 diyabet ve komplikasyonları riskine sokar .

Cinsellik ve üreme sistemi

Nikotin, hem erkeklerin hem de kadınların genital bölgelerine kan akışını etkiler. Erkekler için bu, cinsel performansı azaltabilir . Kadınlar için bu, yağlamayı ve orgazma ulaşma yeteneğini azaltarak cinsel tatminsizliğe neden olabilir. Sigara içmek ayrıca hem erkeklerde hem de kadınlarda seks hormonu seviyelerini düşürebilir. Bu muhtemelen cinsel isteğin azalmasına neden olabilir.

Sigara Öldürür

Sigarayı bırakmak zordur, ancak doktorunuz bir plan yapmanıza yardımcı olabilir. Onlardan tavsiye isteyin. Bırakmanıza yardımcı olabilecek çeşitli reçetesiz ve reçeteli ilaçlar vardır. Ayrıca tavsiyeler, başkalarından hikayeler ve daha fazlasını içeren sigarayı bırakma kaynak merkezimize de başvurabilirsiniz. Sigarayı bırakmanın hem kısa hem de uzun vadeli faydaları vardır. Sigara içmek her vücut sistemini etkilediğinden, daha uzun ve mutlu bir yaşam sürmek için atabileceğiniz en önemli adım, bırakmanın bir yolunu bulmaktır.

Sağlık kategorilerimize gözatın 

Bizi takip edin.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Sigaranın Vücut Üzerindeki Etkileri