e
sv

Ruh Sağlığı İçin Yoganın 5 Faydası

748 Okunma — 28 Kasım 2022 17:36
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yoga yaparken fizikî olduğu kadar zihinsel olarak da kendinizi yeterli hissedersiniz. Tertipli olarak yoga yapmak, ruh halini, dikkati, uykuyu ve ağrıyı denetim etmekten sorumlu bir hormon olan serotonin alımını artırabilir. Hem yoga hem de…

Yoga, ruhsal ve duygusal güzelleşmenin anahtarıdır, lakin ilaç ve terapinin yerini tutmaz. İşte yoganın size beş yararı…

Yoga yaparken fizikî olduğu kadar zihinsel olarak da kendinizi âlâ hissedersiniz. Sistemli olarak yoga yapmak, ruh halini, dikkati, uykuyu ve ağrıyı denetim etmekten sorumlu bir hormon olan serotonin alımını artırabilir. Hem yoga hem de meditasyon, bedendeki triptofan (serotonin öncüsü) düzeylerini de artırır.

Tüm yoga pratiği, zihnin tabiatı, insan tabiatı, hislerin bedenimizde nasıl yaşadığı ve davranışlarımızı ve zihnimizi nasıl etkilediği ile çalışmamıza yardımcı olur.

İşte yoganın zihinsel sıhhatimize yarar sağladığı beş yol:

Kaygıyı azaltır​


Sizi kaç ya da savaş modundan, sempatik hudut sisteminden parasempatik hudut sistemine geçiş olan dinlen ve sindir sistemine taşır. Derin nefes almaya başladığınız anda, kaç ya da savaş işlevinin suratını düşürür ve hudut sisteminizi sakinleştirirsiniz. Araştırmalar, yoganın korku ve gerilimi azalttığını göstermiştir.

Benlik hissinizi oluşturur​

Yoga yoluyla kendinizi daha güzel tanırsınız ve kendinizle yargılayıcı olmayan bir alaka geliştirebilirsiniz. Daha yüksek bir ferdî bakım düzeyi vardır zira bilinçaltınız yoga yapmak için gayret sarf ederek size ‘ben zamanına’ layık olduğunuzu söyler. Bedensel yeteneklerinize olan özgüveninizi geliştirdiğinizde, benlik saygınızı da olumlu tarafta tesirler. Ayrıyeten idman sırasında salınan endorfinler (mutlu kimyasallar) ruh halinizi yükseltir.

İlişkileri geliştirir​


Bir araştırma, nizamlı olarak yoga yaptığınızda toplumsal ilgilerinizin geliştiğini bildirdi. Bunun nedeni, daha merkezli ve huzurlu hissetmenizdir, bu da dolaylı olarak öbür münasebetleri birebir şefkat ve sevgi ışığında görmenize yardımcı olur. Temel olarak romantik bağları etkileyerek, partnerinizle uğraş gösterme konusunda daha az tepkisel ve daha etkin hale gelirsiniz.

Öz farkındalığı artırır​

Şu ya da bu nedenle, hepimizin sevmediğimiz ya da toplumun sevmeyeceğini düşündüğümüz yanlarımız var, bu yüzden bu kesimleri bilinçaltı ruhumuza itiyoruz. Yoga, farkındalık yaratmaya yardımcı olur, hasebiyle bu bâtın niteliklerin farkına varmamızı ve güçlü ve zayıf taraflarımızın daha fazla farkına varmamızı sağlar.

Madde bağımlılığı ile başa çıkmaya yardımcı olur​


Yoga, yalnızca bir asana yahut durum yapmaktan daha fazlasıdır. Çeşitli araştırmalar , yoganın ayıklığa ulaşmaya yardımcı olmak için bağımlılığın uygunlaşması için kusursuz olduğunu göstermektedir.

Uygunlaşan bir bağımlı için sıklıkla nüksetmeyi tetikleyen dert ve depresyon hislerini azaltır.

Yoga, insanların alkol ve uyuşturucu bağımlılığından kurtulmalarına yardımcı olur. Sigarayı bırakmaya kararlı olanlar için de işe fayda. Yoganın bir kesimi olan meditasyon, dürtüsellik, istek ve gerilime karşı olumsuz reaksiyon üzere husus bağımlılığının birincil semptomlarını amaçlar.

Yoga,Yardımcı,Bağımlı,İlişki

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Ruh Sağlığı İçin Yoganın 5 Faydası