e
sv

Patatesin Faydaları ve Sağlık Açısından Önemi

1748 Okunma — 25 Mart 2022 16:04
Patatesin faydaları ve sağlık açısından önemi
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Günlük olarak almamız gereken sağlımız için faydalı olan besin grupları bulunmaktadır Patatesin Faydaları da bunlar arasındadır. Özellikle sıkça tükettiğimiz besinler arasına yer alan patates de bu besinler açısından zengindir. Düzgün ve çok yağla birlikte tüketilmesinden ziyade sağlıklı ve bilinçli şekilde tüketilmesi halinde çok faydası bulunmaktador. Kızartma şeklinde tüketilmesi haricinde patates sağlık açısından insan vücuduna önemli katkılar sağlar. Özellikle zayıflamak isteyen insanların sık sık kullandığı patates aslında ideal gıda ürünlerinden birisidir.

Patates ile yapılabilecek yemek çeşitleri ise oldukça zengindir. Hem salata olarak tüketilebilen hem de birçok yemek çeşidi içerisine konulabilen patates sade tüketildiğinde dahi büyük oranda fayda sağlamaktadır. Bu konuda yapılan çalışmalar ile dikkat çekici sonuçlar elde edilmiştir.

Öncelikle genel kültür bakımından insanlara öğretilen ve akılda kalan en önemli bilgi patatesin içerisinde B ve C vitaminin bulunmasıdır. Bilindiği üzere insan vücudunda vitamin takviyesi önemli bir işlevdir. Vitaminler vücudun daha dirençli olmasını ve sağlık yönünden olumlu etki sağlaması ile ön plana çıkar. Vitamin tüketimi ise ciddi oranda önemlidir. Bu konuda birçok uzman aynı görüşte olduğu gibi bizlere öğretilen bilgiler ışığında da yeterli düzeyde vitamin takviyesi yapılması gerektiği vurgulanır. Bu nedenle vitamin içerikli gıda ürünlerinin belirli periyotlarla tüketilmesi gerekir. Bu açıdan vitamin çok önemlidir.

Su Nedir ve Suyun İnsan Sağlığına Etkisi

Patatesin Faydaları ve Dikkat Çeken Özellikleri

Birçok insan sıklıkla tükettiği patatesin faydaları konusunda yeterli bilgiye sahip değildir. Aslında patates son derece yararlı bir besin maddesidir. Patatesin faydaları ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Sindirim sorunları yaşayan hastalar için patates doğal çözümlerden birisidir. Patatesin haşlanarak tüketilmesi ve düzenli olarak bunun tekrar edilmesi sindirim sistemini düzene sokar ve bu noktada meydana gelen rahatsızlıkların çözümlenmesi sağlanır.
 • Patates kan yapımı, hücre yenilenmesi, DNA ve RNA onarımı gibi birçok biyolojik işlemde olumlu yönde etki sağlar. Aynı zamanda patates kanser hastaları için doğal şifadır. Hamileler ve çocukların patates tüketmesi önerilir. Folat içerdiği için hem hamilelerin hem de çocukların olumlu yönde takviye yaptığı gözlemlenir.
 • Patates cilt sağlığı açısından da çok önemlidir. Patatesin içerisinde bulunan maddeler cilde iyi gelir ve cildin yenilenmesini sağlar. Özellikle cilt maskelerinde kullanılan patates kabuğu işlevseldir. Eğer cilt sorunlarınız varsa patates tüketerek doğal yoldan sorunlarınızı çözümleyebilirsiniz.
 • Patates kalp sağlığı açısından da çok önemlidir. Lif, potasyum ve vitamin bakımından zengin olan patates kolesterolün dengelenmesi açısından önemli katkı sağlar. Böylece kalp sağlığını korur.
 • Patatesin içerisinde yer alan B6 vitamini stresi azaltır ve oluşabilecek psikolojik sorunları da önler.

Yukarıdaki maddelere ilave olarak patatesin daha birçok faydası bulunabilir. Patates son derece sağlıklı gıda türlerinden birisidir. Düzenli tüketildiği takdirde birçok sağlık sorunu ile baş etmek mümkündür. Bu nedenle sıklıkla önerilir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Patatesin Faydaları ve Sağlık Açısından Önemi