e
sv

Meditasyon yapmanın bedeninizde yarattığı 5 etki

757 Okunma — 27 Kasım 2022 00:00
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Günlük hayatın geriliminden ve yorgunluğundan kurtulmak isteyen şahıslar meditasyon yaparak rahatlayabilmektedirler. Meditasyon neye âlâ gelir, faydaları ve yararları nedir? Tüm detayları ile sizler için derledik…

Meditasyon, Latince ”meditatio” sözünden türemiştir ve derin düşünme manasına gelmektedir. Bireyin iç huzur, sükunet ve değişik şuur halleri elde etmesini sağlarken öz varlığına ulaşmasını, zihnini denetleme teknikleri ve tecrübeleri olarak tanımlanır. Bir inanç tipi yahut ritüel değildir; vücut, ruh ve zihni şifalandırma, kendini dinleme prosedürüdür.  Ekseriyetle sessiz, sakin bir ortamda; şuur bulanık durumda yapıldığı düşünülse de hareketli ve şuur büsbütün açık durumdayken yapılan meditasyon çeşitleri de vardır. Meditasyonda maksat; varlığı hissetmek, zihne odaklanmak ve zihni anlamak, sonucunda ise iç huzura ve dinginliğe ulaşmaktır.

1) Gerilimi azaltıyor

Dünyanın bütün yükü sırtındaymış üzere hissediyorsanız, meditasyon gerilim ve korkuyu azaltmada tesirli bir formüldür. Birebir vakitte meditasyon yapmak, anksiyete ve depresyon ile bağlı olan kısmını da uyarır. Velhasıl gerilimden kurtulmak istiyorsanız, meditasyonu deneyebilirsiniz.

2) Öz farkındalığı geliştiriyor

Bazı meditasyonlar, kendinizi çok daha yeterli bir formda tanımanızda ve anlamınıza yardımcı olabilir. Bir araştırma sonucu, göğüs kanseriyle gayret eden ve meditasyon içeren tai chi programına katılan 21 bayan ile yapılan seanslarda öbür hastalara nazaran öz saygılarında daha fazla artış görüldüğü tespit edildi. 40 yetişkin bayan ve erkek ile yapılan bir diğer araştırma ise farkındalık meditasyonu programı sonucunda yalnızlık hissinde azalma deneyimlendiği sonucunu ortaya koydu. bu çalışmalar sonucunda, meditasyonun benlik imajını ve benlik bedelini geliştirdiğini göstermiştir.

3) Bağımlılıklarla gayrette yardım ediyor

Meditasyonun en hoş tesirlerinden biri de insanların bağımlılıktan kurtulmalarını desteklemesine yönelik olmasıdır. Alkol ve sigara üzere bağımlılıkların üstesinden gelmek için dünyada milyonlarca insan meditasyon yapıyor. Meditasyon aracılığa, zihinsel disiplin, öz farkındalık, öz denetim üzere özellikler gelişiyor bu da bağımlılıkları bırakılabilmek için büyük bir adım atmaya teşvik ediyor.

4) Kaliteli bir uyku uyumanızı destekliyor

Hemen çabucak hepimiz hayatımızın bir periyodunda kesinlikle uyku sorunları ile karşı karşıya gelebiliyoruz.  Meditasyon bilhassa, vücudunuzu dinginleştirdiği ve tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğu için çok daha derin ve derin bir uyku çekmenize takviye oluyor. Böylelikle tam uykuya yatmadan evvel zihninizde tartı yapan binlerce niyete karşı denetim geliştirebiliyor ve huzurlu hissedebiliyorsunuz.

5) Hafızayı güçlendiriyor

Berrak fikirler ve dikkati toplayabilme zihnimizi genç tutmaktadır. Hafızanızı güçlendirmek ve unutkanlığınızdan kurtulmak istiyorsanız, meditasyon bu mevzuda da yarar sağlar. Bir şeyleri ezberleme, yeni bilgileri hafızada saklama ve pekiştirme üzere yeteneklerinizi meditasyon sayesinde daha da güçlendirebilirsiniz.

İpucu

Meditasyon,Zihni

magazinpark.com

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Meditasyon yapmanın bedeninizde yarattığı 5 etki