e
sv

Kadınların regl döneminde yapmaması gereken 3 hata

507 Okunma — 31 Aralık 2022 18:12
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bazen adet periyodu olduğu üzere gereğince can sıkıcıdır, lakin adetleri daha da kötüleştiren şeyler vardır. İşte bu yazıda size ne yapmamanız gerektiğini söyleyeceğiz!

1. Çok tuzlu yemek

Birçok bayan, regl devirlerinde su tutulmasından muzdariptir. Bunun nedeni hormon dalgalanmalarıdır: Adet devri yaklaştığında östrojen ve progesteron üretimi artar.

Bu artış elektrolit istikrarında kaymalara neden olur ve bu da sevilmeyen su tutulmasına neden olur. Bununla birlikte, çok tuzlu yiyecekler su tutmayı daha da kötüleştirir.

Cips ve benzerleri ne kadar cezbedici olursa olsun, içerdikleri tuz suyu bağlar ve kendimizi daha da şişkin ve rahatsız hissederiz.

2. Çok fazla çikolata yemek

Çikolata aslında regl periyodunda cankurtarandır fakat içerdiği şeker bedenimiz için hiç düzgün değildir: bedende iltihaplanmayı hızlandırabilir ve krampları artırabilir ve bu nedenle tam aykırısı tesir yapabilir. Canınız çikolata çekiyorsa, yüksek kakao içerikli çeşitleri yahut daha da uygunu meyve ve kuruyemişleri tercih edin.

3. Ağrı kesici yerine bir aspirin alın

Ağır kanaması olan bayanlar, aspirinde olduğu üzere asetilsalisilik asit (ASA) içeren ağrı kesiciler almamalıdır. Profesyonel Jinekologlar Birliği’ne (BVF) nazaran ASA’nın antikoagülan tesiri vardır ve kanamayı artırabilir. Regl periyodunda ağrınız varsa ve kramplardan şikayetçiyseniz diklofenak, ibuprofen yahut naproksen üzere iltihap önleyici ağrı kesiciler kullanmak daha düzgündür (tabii ki prospektüsü evvelce dikkatlice okuyunuz ve gerekirse uzman görüşü alınız).

Yaşam

magazinpark.com

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Kadınların regl döneminde yapmaması gereken 3 hata