e
sv

Kadınlarda sıcak basması neden olur?

69 Okunma — 18 Aralık 2023 20:36
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sıcak basması, çoklukla menopozla ilişkilendirilen bir durumdur, lakin bu semptomlarla ilgili daha fazla şey olabilir üzere görünüyor. Sıcak basması, ekseriyetle menopozda olup olmadığı sorulan orta yaşlı bayanlar ortasında yaygın bir şikayettir …

Sıcak basması, ekseriyetle menopozla ilişkilendirilen bir durumdur, lakin bu semptomlarla ilgili daha fazla şey olabilir üzere görünüyor. Sıcak basması, ekseriyetle menopozda olup olmadığı sorulan orta yaşlı bayanlar ortasında yaygın bir şikayettir.

Sıcak basması, menopozun en yaygın belirtilerinden biri olduğu için, bu semptomların diğer bir sıhhat probleminin bir göstergesi olabileceği ekseriyetle akla gelmez. 

Ancak son vakitlerde araştırmacılar, bayanların sıhhatini daha yakından inceleyerek bu mevzuyu daha derinlemesine ele almışlardır. Bayanlar ortasında sıcak basmasının yaygın bir sorun olduğu kabul edilmektedir, hatta bu durum epeyce olağan olarak görülmektedir. 

Ancak sıcak basmaları kalıcı hale geldiğinde, birtakım kardiyovasküler risklerin artabileceği belirtilmektedir. Elbette bu, sıcak basması yaşayan her bayanın kalp hastalığına sahip olduğu yahut ileride bu türlü bir sorun yaşayacağı manasına gelmez.

Amerika’da yapılan “Kadın Sıhhati Çalışması” sonuçlarına nazaran, iki haftalık bir devirde 6 günden fazla yahut gün içinde 4 saatten fazla sıcak basması yaşayan bayanların inme, kalp krizi yahut başka kardiyovasküler sorunlarla müsabaka riski, sıcak basması yaşamayanlara nazaran iki kat daha yüksek olabilir.

Araştırmacılar, bu durumu kalıcı olarak tanımladılar, yani günde 4 saatten fazla sıcak basması yaşayan bayanların, gelecek 20 yıl içinde sıcak basması yaşamayan bayanlara nazaran kalp hastalıkları geçirme mümkünlüğünün yüzde 80 daha fazla olduğunu buldular.

“Sıcak basması yaşayan bayanların kan damarları nasıl reaksiyon veriyor?” sorusu da akla gelebilir. Bu sorunun karşılığı, 2017 yılında yapılan bir menopoz araştırmasında bulunmuş üzere görünüyor. 

Bu çalışmaya nazaran, sıcak basması yaşayan 40-53 yaş ortası bayanların kan damarlarının karşılıklarının, kardiyovasküler hastalıklarla ilişkilendirilen birtakım özelliklerle ilişkili olduğu belirlendi.

Sıcak basmaları ile kardiyovasküler rahatsızlıklar ortasında şimdi kanıtlanmamış bir temas olsa da, bu hususta daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Fakat, şayet kardiyovasküler hastalıklardan tasa ediyorsanız, kolesterol, tansiyon ve diyabet üzere risk faktörlerine dikkat etmeniz kıymetlidir.

Sıcak basmalarının kardiyovasküler hastalık riskini artırabileceğine dair birtakım bulgular olsa da, sıcak basmalarını tedavi etmek bu riski ortadan kaldırmaz. Tedavi yalnızca semptomları hafifletebilir ve bu için hekiminizin reçete edebileceği hormon ilaçları üzere teknikler kullanılabilir.

Anne ve Çocuk

Kadınlar,Kardiyovasküler,Sıcak Basması,Risk,Yaş

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Kadınlarda sıcak basması neden olur?