e
sv

Hamilelik Döneminde İshal Neden Olur, Çözümleri Nelerdir?

1751 Okunma — 11 Mart 2022 09:11
Hamilelikte ishal
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hamilelik sırasında ishal, günde üç veya daha fazla yumuşak, sulu dışkı olarak tanımlanabilir. Hamile bir kadın, sabah bulantısı, gıda zehirlenmesi veya seyahatle ilgili hastalıklar dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle ishalden muzdarip olabilir. Sabah bulantısı, hamilelik sırasında ishalin yaygın bir nedenidir. Tipik olarak, sabah bulantısı olan kadınlar, ‘gelip giden’ mide bulantısı ve kusmadan muzdarip olacaktır. Mide gribi, gıda zehirlenmesi veya enfeksiyon da ishale neden olabilir. Son olarak, yiyecek ve su vücudun savaşmaya alışık olmadığı bakteri veya virüsleri içerebileceğinden, seyahatle ilgili her türlü hastalık hamile kadınlarda ishale neden olabilir.

Hamilelik Döneminde Mide Yanması Nedir ve Neden Olur?

Hamilelik Döneminde İshal Semptomları

Bir kadın hamilelik sırasında ishal olduğunda ortaya çıkan birkaç belirtileri vardır. Bunlar sık sulu bağırsak hareketleri, kötü kokulu dışkı, gaz ağrıları veya karın krampları, mide bulantısı ve kusma, dehidratasyon, ateş veya titreme içerir. Hamile kadınlar da sabah bulantısı sonucu ishal olabilir. Sabah bulantısı birçok kadın için hassas bir konudur ve tıp uzmanları tarafından hala tam olarak anlaşılamamıştır. Semptomlar çok yoğun olabilir ve yaşam kalitesini etkileyebilir.

Hamilelikle ilgili anne stresi, hormon değişiklikleri veya kaygı da hamilelik sırasında ishale neden olabilir. Bazı ilaçları alan kadınlar, uygulanan ilacın bir yan etkisi olarak ishalden muzdarip olabilir. Bazı örnekler arasında enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan antibiyotikler, sitotek gibi erken doğum için kullanılan ilaçlar ve şiddetli mide bulantısı ve kusma ile ilişkili antipsikotik ilaçların tümü hamile kadınlarda ishale neden olabilir. Hamileliğin ilk üç aylık dönemindeki kadınlar, hamilelik sırasında ishal geliştirme açısından en büyük risk altındadır. Hamileliğin bu erken evresinde, bir kadının bağırsakları hızla bölünür ve çok fazla büyüme ve değişime uğrar. Bu noktada, vücut doğum için hazır değilse, bağırsakların astarı bozulabilir. Hamileliğin bu noktasında, çoğu kadın kusma ve mide bulantısının yanı sıra sık sulu bağırsak hareketleri gibi sabah bulantıları yaşar.

Yaygın bir şikayet olmasına rağmen, hamilelik sırasında ishal bebek için tehlikeli olabilir. Dehidrasyon büyük bir endişe kaynağıdır ve hamile kadınların şiddetli dehidrasyondan muzdarip olmaları durumunda hastaneye yatırılmaları gerekebilir. İshalden muzdaripken yeterli miktarda sıvı içmeye yeterince dikkat etmeyen bir kadın susuz kalabilir ve vücudunun, embriyonun gelişimi için gerekli kan dolaşımı da dahil olmak üzere normal işlevlerini yerine getirme yeteneği tehlikeye girebilir.

Dr. Michael C. Lu tarafından yapılan araştırmaya göre, ishal hamile kadınlar arasında yaygın bir şikayettir. Tüm kadınların ortalama %14’ü çocuk taşırken şiddetli ishalden muzdarip olacak ve daha pek çoğu aynı durumun daha hafif formlarını deneyimleyecek. Lu tarafından yürütülen bir araştırma sırasında, ishal ile uyumlu semptomlar bildiren hamile kadınların %77’si sabah bulantısı nedeniyle bu durumdan şikayetçiydi. Diğer nedenler arasında gıda kaynaklı hastalık ve bakteriyel veya viral enfeksiyon yer aldı. Salmonella veya E-coli gibi bulaşıcı nedenler tespit edilen kadınlar antibiyotiklerle tedavi edilip 24-48 saat içinde iyileşebilir, ancak bulaşıcı hastalığın olmadığı durumlarda süre daha uzun sürebilir.

Folik asit, ishal olsun ya da olmasın, doğurganlık çağındaki tüm hamile kadınlara sıklıkla önerilir. Folik asidin spina bifida gibi nöral tüp kusurlarını önlediği ve hamilelik sırasında diğer doğum kusurları riskini de azaltabileceği gösterilmiştir.

Alkol alımınızı azaltmak sizi grip kapma riskine sokabilir, ancak sodyum alımınızı azaltmak, gribe yakalansanız bile potansiyel olarak hastalanmanızı önleyebilir. Grip virüsünün, hapşırırken veya öksürürken burnunuza, ağzınıza veya gözlerinize temas eden sıvı yoluyla vücudunuza girdiğine inanılmaktadır.

Bizi takip edin.

Facebook

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Hamilelik Döneminde İshal Neden Olur, Çözümleri Nelerdir?