e
sv

Anne Sütünün Bebekler için Önemi

1791 Okunma — 10 Mart 2022 16:33
anne sütü
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yeni doğmuş bir bebek için en ideal besin ‘anne sütü’dür. Bebeğinizi 2 yaşına kadar emzirmeye devam edebilirsiniz. Anne sütü ilk 6 ay bebeğin tüm besin ihtiyaçlarını tam olarak karşılar. Bu süre zarfında başka ek besinlerin eklenmesine gerek yoktur. Bununla birlikte, bebeğinize küçük yaştan itibaren inek sütü vermek istiyorsanız, 0 ila 6 aylık bebek için önerilen günlük besin alımının (RDI) en az yüzde 80’ini içermelidir. İdeal olarak, bebeğinize inek sütünü kapaklı bir kapta verin. Bu, sütün kıyafetlerine dökülmesi ve evcil hayvanlara hitap etme riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Anne Sütü Yerine İnek Sütünün ve Bebeklerde Kullanımı

6 aydan sonra bebeğiniz katı yiyecekler yemeye başladığında, anne sütünü kademeli olarak inek sütü ile değiştirebilirsiniz. Süt, 6 ila 12 aylık bebek için RDI’nin en az yüzde 25’ini içermelidir. Tüketime hazır olan inek sütü küçük kartonlarda (500ml) satın alınabilir. Kartonlar mühürlüdür ve son kullanma tarihi uzundur. Taze inek sütü alırsanız, satın aldıktan hemen sonra buzdolabında saklamak en iyisidir. Oda sıcaklığında saklanan süt, hızla çoğalan canlı bakteriler içerdiğinden çok çabuk bozulur. ‘Yulaf’Bebeğinize yulaf vermeye başlamadan önce, herhangi bir alerjisi veya bağırsak problemi olup olmadığını doktoruna danışmanız önemlidir. Bazı bebek, yulaf ezmesi ve arpadaki “A” gibi yulaf ezmesinde bulunan bileşenlere alerjisi olabilir.

‘Tam Yulaf (Yulaf)’, ‘Kızartılmış Yulaf Gevreği’, ‘Kızartılmış Yulaf Pufları’, ‘Yulaf Tahılları’ vb. ince bir toz haline getirilmiş bütün yulaflardan yapılır. O kadar ince öğütülmüşler ki, bütün yulaflarla aynı besin değerini sağlayamıyorlar. Bu ürünlerin çoğu, özellikle yetiştirilen ve hayvanlar için gıda olarak kullanılan yulaflardan yapılır.

Çocuğunuzun laktoz intoleransı olma ihtimali varsa, etikette listelenen malzemeleri dikkatlice okumalısınız. Bebeğinize içinde bu madde bulunan süt, laktik asit, peynir altı suyu veya doğal aromalar içeren hiçbir yiyecek veya içecek vermeyin. Bunlara ‘peynir altı suyu’, ‘laktaz’ ve ‘doğal tatlandırıcılar’ dâhildir.

İlginizi çekebilir

Bizi takip edin.

Facebook

Twitter

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Anne Sütünün Bebekler için Önemi