e
sv

Bebekleri ayakta sallamak nelere yol açıyor?

66 Okunma — 22 Aralık 2023 20:24
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bebekleri ayakta sallayarak uyutmanın ziyanları ve tartışmalar: alışkanlık ve uyku sistemi tesirleri, sarsılmış bebek sendromu ve uzman görüşleri

Birçok bebek, yatağına ya da beşiğine yattığında direkt olarak uykuya dalma konusunda zahmet yaşayabilir. Bu durum, bebeği olduğu kadar ebeveynleri de etkileyebilir. Bu zorluğun üstesinden gelmek için birtakım ebeveynler son deva olarak bebeklerini ayakta sallama formülünü deneyebilir. Lakin, uzmanlar bu tekniğin kimi ziyanları olabileceği konusunda uyarıyorlar.

Uzmanlar tarafından lisana getirilen en değerli sorun, bebeğin bu alışkanlığı edinme ihtimalidir. Bebeğiniz bu sisteme alıştığında, ilerleyen yaşlarda hem size hem de kendisine sorun yaratabilir. Uyku tertibi kurma ve kendi kendine ahenge üzere temel hünerleri geliştirmede zahmet yaşayabilir. Ayrıyeten, bebeklerin ayakta sallanarak ahenge isteğinin yaklaşık 6 yaşına kadar sürebileceği belirtiliyor.

Bebekleri ayakta sallamanın başka bir olumsuz tesiri, bebeğin uyandığında gece boyunca uyanma sıklığının artması olabilir. Bu, anne ve babanın uyku nizamını olumsuz etkileyebilir.

Uzmanlar ayrıyeten ayakta sallanmanın aslında uykuyu getirmediğini, bebeğin sallandığında başının dönebileceğini ve sersemleyebileceğini söz ediyorlar. Bebeklerin sallanırken bir noktaya odaklanarak iç kulağındaki vestibüler labirentteki hücreleri salladığı ve bu durumun bebeğin sersemlemesine ve uykuya dalmış üzere hissetmesine yol açtığı düşünülüyor.

Ayrıca, “Sarsılmış Bebek Sendromu” ismi verilen bir duruma dikkat çekiliyor. Bebeğinizin birinci aylarında beyin ve kafatası gelişimi çok hassas olduğu için sallanma sırasında beyninin kafatasına çarpabileceği ve önemli hasara yol açabileceği belirtiliyor. Bilhassa bebek hala ağlamaya devam ederken sallama suratının arttırılmasının bebeğin beyin sıkıntıları geliştirebileceği kaygı vericidir.

Tüm bu bakış açıları göz önünde bulundurulduğunda, bebeğinizi ayakta sallayarak uyutmanın olumsuz tesirleri olduğu görülmektedir. Fakat, bebeğin rahatlamasına yardımcı olabileceğini düşünen ve ziyan vermeyeceğini savunan görüşler de mevcuttur.

Bebekleri Ayakta Sallayarak Uyutmanın Muhtemel Faydaları

Bazı görüşlere nazaran, bebekler anne karnında da sallanma hareketlerine maruz kaldıklarından, doğum sonrasında sabit bir halde uyutulmanın onları rahatsız edebileceği düşünülmektedir. Bu nedenle, bebeğinizi yavaşça ve ziyan vermeden sallamanızın onu daha rahat, inançta ve huzurlu hissettirebileceği tabir ediliyor. Tıpkı vakitte hafif salınımların bebeğin etrafa ahenk sağlama ve gelişimi açısından faydalı olabileceği de öne sürülmektedir.

Anne ve Çocuk

Bebeği,Ayakta,Bebekleri,Uyku

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Bebekleri ayakta sallamak nelere yol açıyor?